Radičová pokárala Česko za bojkot fiskálního paktu. Opět dostane po nose, uvedla

Brusel - Slovenská premiérka Iveta Radičová zkritizovala Českou republiku za to, že spolu s Británií nepodepíše mezivládní smlouvu o přísnější rozpočtové odpovědnosti, píše webový portál televize Markíza. Čechy k tomu podle ní ženou politické, nikoliv ekonomické důvody.

"Myslím si, že současná vláda České republiky má zodpovědný postoj ke svému rozpočtu a řešení dluhů. A že objektivně a věcně nemá nejmenší problém tuto smlouvu podepsat," řekla Radičová v Bruselu po prvním dni summitu šéfů států a vlád Evropské unie, kde Česko zastupuje premiér Petr Nečas (ODS).

Ve fiskální dohodě není podle premiérky nic, co by Nečasova vláda sama dělat nechtěla, proto jsou podle ní rozhodující politické aspekty. Radičová navíc upozornila, že Česko se už dvakrát ve své historii přidalo beze smlouvy na stranu Britů, kteří však na rozdíl od Čechů vždy jen získali.

"Česká republika se znovu přidala beze smlouvy k Velké Británii a znovu dostane po nose," uvedla šéfka slovenské vlády a dodala, že Praha se bojkotem fiskální dohody dopouští geopolitické chyby.

Euroskepticismus má podle Radičové v různých zemích různé podoby. "Nejdřív jsme se mohli přetrhnout, abychom se stali součástí Evropské unie a západního světa. Teď, když tam jsme, začínáme dělat ramena, že nebudeme dodržovat dohodnutá pravidla," upřesnila slovenská premiérka.

Dodala, že v politice se takové věci mohou vymstít, což se Česku už dvakrát stalo. Připomněla, že i její vláda padla, protože koaliční partner prakticky zaujal postoj České republiky.

V případě zemí jako je Česko a Slovensko, tedy malých ekonomik, není podle Radičové možné uspět na mezinárodním trhu, pokud mezi sebou státy nenavážou normální vztahy a kontakty.

"Jsme v situaci, kdy bez společného úsilí nemáme šanci krizi vyřešit. A je nefér, jestliže jsme se kdysi předháněli, kdo bude v tomto spolku první, aby jsme se dnes, když vznikly problémy, předbíhali v tom, kdo křičí hlasitěji, že tam nepatří," zhodnotila Radičová situaci kolem fiskální smlouvy a postoji Prahy.

Smlouvu o rozpočtové disciplíně v pátek slavnostně podepíše 25 z 27 lídrů členských zemí EU. Dokument má zajistit rozpočtovou odpovědnost unijních států, zejména zemí eurozóny, ukončit dluhovou krizi a zabránit tomu, aby se opakovala.

Související

Marian Kočner Rozhovor

Když nebudu mít svatý klid, ty nebudeš premiér. Na Slovensku je opět živo

Kontroverzní slovenský podnikatel Marian Kočner si začátkem září 2015 nahrál rozhovor s podnikatelem Michalem Suchobou. Tématem jejich rozhovoru byl i tehdejší premiér Robert Fico. V nahrávce zaznělo od Kočnera, že mu nyní již bývalý slovenský premiér Fico slíbil "svatý klid" před vyšetřováním jeho kauz.

Více souvisejících

Iveta Radičová EU

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy