Haag - Nizozemská královna Beatrix dnes krátce před 75. narozeninami oznámila, že 30. dubna abdikuje. Novým panovníkem se pak stane její nejstarší syn, 45letý princ Willem-Alexander, který tak ukončí více než stoletou éru žen na nizozemském trůně. Královna své rozhodnutí oznámila v projevu, který přenášela nizozemská televize i rozhlas.
Právě 30. dubna uplyne 33 let od chvíle, kdy Beatrix nastoupila na trůn po své matce, královně Julianě. Ta abdikovala v den svých 71. narozenin."Odpovědnost za naši zemi teď musí ležet v rukou nové generace," řekla královna v projevu ze svého paláce v Haagu. "Jsem hluboce vděčná za velkou víru, kterou jste ve mě vkládali v těch mnoha letech, kdy jsem mohla být vaší královnou," dodala.Ačkoli královnina abdikace není velkým překvapením, protože se o ní v posledních letech mnohokrát spekulovalo, vzbudila chystaná změna na nizozemském trůně velké emoce. Panovnice je totiž u veřejnosti velice oblíbená.Jako první odcházející královně osobně poděkoval premiér Mark Rutte, který se svým projevem vystoupil bezprostředně po ní. "Od své korunovace v 80. letech odevzdala nizozemské společnosti srdce i duši," řekl na její adresu.Následník trůnu Willem-Alexander se stane prvním mužem na nizozemském trůně po více než 122 letech. Přeruší tak dlouhou šňůru panovnic, kterou kromě jeho matky tvoří jeho babička královna Juliana a prababička královna Wilhelmina. Willem-Alexandr je ženatý a má tři dcery. Další hlavou monarchie se tedy s nejvyšší pravděpodobností stane opět žena.O možné abdikaci nizozemské královny se naposledy hlasitě mluvilo loni. Právě před rokem totiž královskou rodinu zasáhla tragédie, když prostředního syna panovnice, prince Johana Frisa, v Rakousku zasypala lavina. Od té doby je princ v kómatu. Velkým traumatem byla pro královnu i událost z roku 2009, kdy útočník vjel během oslavy státního svátku s její účastí do davu a zabil přitom sedm lidí.Roli panovnice v mezinárodní politice hodnotí pozitivně politici sousedních zemí. Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila večer královně velké uznání. "Zvláště zásluhy královny o smíření mezi Německem a Nizozemskem jsou hodnoceny velmi vysoko," vzkázala Merkelová.Také belgický premiér Elio di Rupo poděkoval královně za udržování blízkých a srdečných vztahů mezi oběma zeměmi. Prvnímu muži, který po dlouhých letech vlády žen nastoupí na trůn, popřál hodně štěstí s těžkými úkoly, které na něj čekají.Nizozemská královna, celým jménem Beatrix Armgard Wilhelmina, princezna oranžsko-nasavská, je jednou z nejdéle vládnoucích evropských panovnic. Národ si naklonila svým civilním vystupováním, pracovitostí, uměleckými sklony i životem bez skandálů.
Související
Královna Beatrix dovršila století vlády žen v Nizozemsku
Z náruživého pivaře monarcha. Nizozemí vítá nového krále Willema Alexandra
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
před 1 hodinou
Nevíme, co Trump vlastně chce, spolupráce uvízla na mrtvém bodě, říkají evropští lídři
před 2 hodinami
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
před 4 hodinami
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
před 5 hodinami
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
před 5 hodinami
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
před 6 hodinami
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
před 7 hodinami
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
před 7 hodinami
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
před 8 hodinami
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
před 8 hodinami
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
před 8 hodinami
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
před 9 hodinami
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
před 10 hodinami
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
před 11 hodinami
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
před 12 hodinami
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
před 13 hodinami
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
před 13 hodinami
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
před 15 hodinami
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
Kriminalisté se od nočních hodin zabývají případem vraždy na ubytovně v jihočeských Prachaticích. Podezřelým v případu je cizinec, útočit měl nožem. Okolnosti tragické události jsou předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě