Amsterodam - Nizozemská královna, 75letá Beatrix, dnes předala trůn svému synovi princi Willemu Alexandrovi, který se tak stal prvním králem v zemi od roku 1890 a ve svých 46 letech i nejmladším evropským monarchou, uvedla stanice BBC.
V Nizozemsku velmi oblíbená královna, lidově zvaná Bea, byla na trůnu 33 let. Svůj záměr abdikovat oznámila už v lednu s tím, že její syn je připravený vládnout a je čas na novou generaci na trůně.
Beatrix se oficiálně v úterý dopoledne vzdala trůnu během krátkého ceremoniálu v královském paláci a podepsala krátké prohlášení: "Nyní odstupuji jako královna Nizozemska a monarchie bude teď předána mému nejstaršímu synovi Willemu Alexanderovi."
Obřad sledovaly za velkého jásotu před palácem na velkých obrazovkách davy poddaných. Poté Beatrix s novým králem Willemem Alexanderem a jeho chotí Maximou vystoupila na balkón paláce a pozdravila tisíce lidí.
Odpoledne byl nový král v chrámu Nieuwe Kerk slavnostně, ale bez koruny na hlavě, korunován a to za přítomnosti šlechty z celé Evropy, včetně syna britské královny Alžběty II. prince Charlese a vévodkyně z Cornwallu, španělského prince Felipa a princezny Letizie a dánského korunního prince Frederika a jeho manželky. Poslanci nizozemského parlamentu mu odpřísáhli věrnost. Za volání: Ať žije král! Hurá, hurá, hurá, se Willem Alexander stal králem Nizozemska.
Kromě nového panovníka a jeho matky dnes největší pozornost poutala manželka Willema-Alexandera Máxima. Novou královnou se stala jednačtyřicetiletá původně bankovní manažerka, jejíž otec byl ministrem ve vládě argentinského diktátora Jorgeho Videly. Na nizozemských komunitních sítích a webových serverech se v těchto dnech ale neřešila minulost její rodiny, nýbrž mnohem přízemnější otázka: co bude mít Máxima dnes na sobě?
Na dopolední královninu abdikaci nakonec zvolila dvoudílné béžové šaty z belgického módního domu Natan. Látku na ně jí podle nizozemské televize věnovala sama Beatrix, která ji prý koupila v Turecku. Na odpolední manželův slavnostní slib v kostele Nieuwe Kerk pak přišla v modrých šatech od amsterodamského návrháře Jana Taminiaua, za které se jí na internetových sítích dostalo od Nizozemců velké chvály.
Nový královský pár ale neoslavovali jen Nizozemci. Na "svou" nizozemskou královnu jsou hrdí také Argentinci. Několik stovek se jich v pondělí večer tamního času sešlo na jednom z náměstí v Buenos Aires. "Máxima nám přinesla argentinské slunce," složil hold pohledné blondýnce sedmašedesátiletý Nizozemec Henny Kempkes, který se vydal do Argentiny speciálně kvůli tomu, aby prožil střídání na nizozemském trůnu v rodném městě nové královny.
Nový nizozemský král je nejstarším ze tří synů Beatrix a jejího již zesnulého manžela prince Clause. Willem Alexander studoval historii a v mládí byl známý coby častý piják piva. Rodiče se ale snažili a syn bujarého života postupně zanechal a začal si budovat image usměvavého a vřelého následníka trůnu. Stal se pilotem a rychle postupoval ve vojenské hierarchii. Je členem Mezinárodního olympijského výboru.
V roce 2002 si vzal o pět let mladší argentinskou investiční bankéřku Maximou Zorreguietovou Cerrutiovou. I ta má ale modrou krev, její otec je potomkem portugalského krále Alfonsa III., který vládl ve 13. století. Přesto svatba Willema s Maximou vzbudila rozruch, protože její otec byl příslušníkem argentinské junty v 70. letech. Aby se nebouřil tisk a veřejnost, oba rodiče se královské svatby neúčastnili. Stejně tak dnešní korunovace. Nový královský pár má tři dcery, princezny Catherinu-Amalii, Alexii a Arianu.
Willem Alexander má ještě dva mladší bratry, a to Frisa a Constantijna. Prince Johana Frisa loni při lyžování v Alpách zavalila lavina. Záchranáři ho nemohli včas vyprostit a od té doby přežívá v komatu.
Související
Královna Beatrix dovršila století vlády žen v Nizozemsku
Nizozemím otřásá skandál: Korunovační píseň je děsná, křičí lidé. Co jim vadí?
královna Beatrix , Nizozemí , Princ Willem-Alexander
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
před 35 minutami
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
před 1 hodinou
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
před 2 hodinami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 3 hodinami
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 4 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 5 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 5 hodinami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana. Pavel zpytoval svědomí
před 6 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 7 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 8 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 8 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 9 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
Budoucí administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle jeho bývalého poradce Bryana Lanzy zaměří spíše na dosažení míru na Ukrajině než na její snahu získat zpět území okupovaná Ruskem. Upozornil na to server BBC.
Zdroj: Libor Novák