Královna Beatrix dovršila století vlády žen v Nizozemsku

Královna Beatrix vládla v Nizozemsku celkem 33 let, od dubna 1980 do dubna 2013. Po babičce Wilhelmině a mamince Julianě byla již třetí nizozemskou královnou v pořadí, ženy tak vládly v zemi tulipánů více než 100 let. 

V roli panovnice země si Beatrix počínala rázně a vždy měla rozhodující slovo. Na veřejnosti se usmívala, v soukromí prý už méně. Doktorka práv a také nadaná sochařka se sama pokládala spíše za manažerku a království spravovala "jako moderní podnik". Abdikovala v dubnu 2013 ve prospěch svého syna Willema-Alexandera. Stále elegantní, vitální a oblíbená "Trix" oslaví ve středu 31. ledna pětaosmdesátiny.

Holanďané na Beatrix oceňovali její umělecké sklony, občas lehce výstřední klobouky a život nenarušovaný skandály. "Máme ji rádi, protože je stejná jako my," říkali. Za jejího života a vlády prošla její země hlubokými proměnami, které jí propůjčily image moderní nekonvenční společnosti - legalizovaly se potraty, dekriminalizovala marihuana a povolily se homosexuální sňatky.

Beatrix Armgard Wilhelmina, princezna oranžsko-nasavská, se narodila 31. ledna 1938 jako nejstarší čtyř dcer čtyř dcer nizozemské královny Juliany a jejího manžela Bernharda, prince nizozemského. V jejím útlém dětství emigrovala královská rodina před nacisty - nejprve do Spojeného království a později do Kanady. Beatrix vystudovala práva na leidenské univerzitě a v roce 1965 se zasnoubila s německým šlechticem a diplomatem Clausem von Amsberg, podezřívaným z kontaktů s třetí říší. Sňatek s ním v roce 1966 provázely dokonce násilné demonstrace a výkřiky "Pryč s Clausem."

Dalším protestům čelil královský pár v roce 1980, kdy se v Amsterodamu střetli protimonarchisté a squatteři s policejními jednotkami kvůli sociálním podmínkám v zemi. Sociální nepokoje provázely i den nástupu Beatrix na trůn 30. dubna 1980. Ji i celou královskou rodinu tehdy musely chránit zástupy policistů. Beatrix se ale postupně stala v zemi velmi populární a úctě se těšil i její manžel. S Clausem, který zemřel v roce 2002, měli tři syny, z nichž nejstarší, korunní princ Willem-Alexander, se v dubnu 2013 stal prvním králem Nizozemska od roku 1890. Současnou následnicí trůnu je jeho devatenáctiletá dcera, princezna Amalia.

Pravomocí nizozemského panovníka, který je ze zákona členem vlády a sám určuje osobu premiéra, Beatrix během panování často využívala, výrazně se angažovala například ve vládní krizi v roce 2011. Byla aktivní v dobročinné sféře, přispěla k rozvoji kultury a umění, celoživotně se zajímá o sochařství, malířství, balet a hudbu. Byla také velkou oporou Nizozemců během záplav, které postihly zemi v 90. letech minulého století.

A sehrála bezpochyby i roli morální, jako třeba v roce 1995, kdy rozptýlila domnělou aureolu národa hrdě vzdorujícího nacismu: "Nemusíme tajit, že kromě hrdinských činů tu (za druhé světové války) existovala i pasivita a aktivní spolupráce s nacisty."

Úmysl abdikovat oznámila Beatrix v lednu 2013 a zdůvodnila ji slovy: "Neodcházím proto, že by moje role byla příliš obtížná, ale kvůli svému přesvědčení, že zodpovědnost za naši zemi by měla spočívat v rukou nové generace."

Související

Více souvisejících

Nizozemí královna Beatrix

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 42 minutami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko vyslalo na Ukrajinu další rakety a drony. 26 jich armáda sestřelila

V noci na čtvrtek ukrajinská armáda zneškodnila 26 dronů, které útočily na pozice ruských sil. Uvedl to podle serveru Ukrajinska pravda velitel ukrajinských vzdušných sil Mykola Oleščuk.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy