Královna Beatrix vládla v Nizozemsku celkem 33 let, od dubna 1980 do dubna 2013. Po babičce Wilhelmině a mamince Julianě byla již třetí nizozemskou královnou v pořadí, ženy tak vládly v zemi tulipánů více než 100 let.
V roli panovnice země si Beatrix počínala rázně a vždy měla rozhodující slovo. Na veřejnosti se usmívala, v soukromí prý už méně. Doktorka práv a také nadaná sochařka se sama pokládala spíše za manažerku a království spravovala "jako moderní podnik". Abdikovala v dubnu 2013 ve prospěch svého syna Willema-Alexandera. Stále elegantní, vitální a oblíbená "Trix" oslaví ve středu 31. ledna pětaosmdesátiny.
Holanďané na Beatrix oceňovali její umělecké sklony, občas lehce výstřední klobouky a život nenarušovaný skandály. "Máme ji rádi, protože je stejná jako my," říkali. Za jejího života a vlády prošla její země hlubokými proměnami, které jí propůjčily image moderní nekonvenční společnosti - legalizovaly se potraty, dekriminalizovala marihuana a povolily se homosexuální sňatky.
Beatrix Armgard Wilhelmina, princezna oranžsko-nasavská, se narodila 31. ledna 1938 jako nejstarší čtyř dcer čtyř dcer nizozemské královny Juliany a jejího manžela Bernharda, prince nizozemského. V jejím útlém dětství emigrovala královská rodina před nacisty - nejprve do Spojeného království a později do Kanady. Beatrix vystudovala práva na leidenské univerzitě a v roce 1965 se zasnoubila s německým šlechticem a diplomatem Clausem von Amsberg, podezřívaným z kontaktů s třetí říší. Sňatek s ním v roce 1966 provázely dokonce násilné demonstrace a výkřiky "Pryč s Clausem."
Dalším protestům čelil královský pár v roce 1980, kdy se v Amsterodamu střetli protimonarchisté a squatteři s policejními jednotkami kvůli sociálním podmínkám v zemi. Sociální nepokoje provázely i den nástupu Beatrix na trůn 30. dubna 1980. Ji i celou královskou rodinu tehdy musely chránit zástupy policistů. Beatrix se ale postupně stala v zemi velmi populární a úctě se těšil i její manžel. S Clausem, který zemřel v roce 2002, měli tři syny, z nichž nejstarší, korunní princ Willem-Alexander, se v dubnu 2013 stal prvním králem Nizozemska od roku 1890. Současnou následnicí trůnu je jeho devatenáctiletá dcera, princezna Amalia.
Pravomocí nizozemského panovníka, který je ze zákona členem vlády a sám určuje osobu premiéra, Beatrix během panování často využívala, výrazně se angažovala například ve vládní krizi v roce 2011. Byla aktivní v dobročinné sféře, přispěla k rozvoji kultury a umění, celoživotně se zajímá o sochařství, malířství, balet a hudbu. Byla také velkou oporou Nizozemců během záplav, které postihly zemi v 90. letech minulého století.
A sehrála bezpochyby i roli morální, jako třeba v roce 1995, kdy rozptýlila domnělou aureolu národa hrdě vzdorujícího nacismu: "Nemusíme tajit, že kromě hrdinských činů tu (za druhé světové války) existovala i pasivita a aktivní spolupráce s nacisty."
Úmysl abdikovat oznámila Beatrix v lednu 2013 a zdůvodnila ji slovy: "Neodcházím proto, že by moje role byla příliš obtížná, ale kvůli svému přesvědčení, že zodpovědnost za naši zemi by měla spočívat v rukou nové generace."
Související
V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není
Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno před 1 hodinou
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
před 2 hodinami
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
před 2 hodinami
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
před 3 hodinami
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
před 4 hodinami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 5 hodinami
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 6 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 6 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 8 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 9 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 9 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 10 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 11 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.
Zdroj: Libor Novák