Fotka mrtvé dívky (14) pobouřila svět. Co si o tom myslíte vy?

Stockholm - Debatu o etice fotožurnalismu vyvolalo udělení ceny roku za zpravodajskou fotografii ze zemětřesením postiženého Haiti. Je na ní mrtvá dívka zastřelená při rabování.

Cenu za fotografii roku 2011 vyhrál ve Švédsku snímek mrtvé čtrnáctileté dívky. Leží na zemi a v náručí ještě svírá dvě skládací židle a obrázky, které ukradla v místním obchodě po zemětřesení na Haiti. Při rabování ji zastřelila policie. Snímek je opravdu silný a soutěž vyhrál patrně právem. Pořídil ho Paul Hansen.

Jenže teď se objevil na veřejnosti další snímek Nathana Webera. Zachycuje stejné místo, ale z jiného úhlu. Divákovi se tak nabízí úplně jiný obrázek. Před tělem mrtvé dívky klečí přinejmenším sedm fotografů, kteří se snaží získat co nejlepší kompozici.

Ve Švédsku se na základě zveřejnění druhé fotografie rozjela debata i mezi odborníky i laiky. V zásadě jde o otázku, jestli fotografie mrtvé mladé dívky byla užitečná nebo ne. Jestli dokázala ke katastrofě přitáhnout pozornost veřejnosti a přimět dárce k pomoci lidem v neštěstí nebo nikoli.

Související

Lékaři bez hranic, ilustrační foto

Lékaři bez hranic po popravě jednoho pacienta uzavřou nemocnici na Haiti

Nevládní organizace Lékaři bez hranic uzavře jednu ze svých nemocnic na Haiti. Rozhodla se tak poté, co členové kriminálních gangů v pátek ze zařízení unesli jednoho z pacientů a popravili ho, píše dnes deník Le Monde. Podle odhadů by kvůli tomuto kroku mohlo přijít o zdravotní péči až 800.000 lidí.

Více souvisejících

Haiti fotografové Cena roku za zpravodajskou fotografii

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy