Haiti

Lékaři bez hranic, ilustrační foto

Lékaři bez hranic po popravě jednoho pacienta uzavřou nemocnici na Haiti

Nevládní organizace Lékaři bez hranic uzavře jednu ze svých nemocnic na Haiti. Rozhodla se tak poté, co členové kriminálních gangů v pátek ze zařízení unesli jednoho z pacientů a popravili ho, píše dnes deník Le Monde. Podle odhadů by kvůli tomuto kroku mohlo přijít o zdravotní péči až 800.000 lidí.
Haiti, ilustrační fotografie.

Na Haiti řádí cholera. Za tři měsíce umřely stovky lidí

Na Haiti zemřelo za tři měsíce přes 450 lidí na choleru, která se v tomto chudém karibském státě objevila loni v říjnu poprvé po třech letech. Tamní ministerstvo zdravotnictví v sobotu rovněž oznámilo, že na 18.360 lidí je v zemi s příznaky cholery hospitalizováno. Informovala o tom dnes agentura EFE.
Světová zdravotnická organizace

Na Haiti se objevují případy cholery. WHO se obává epidemie a žádá vakcíny

Na Haiti zemřelo nejméně osm lidí na choleru, v nejchudší americké zemi jde o první úmrtí na tuto nemoc po třech letech. Podle místního ministerstva zdravotnictví hrozí jedenáctimilionovému Haiti epidemie cholery, protože zemí už řadu týdnů zmítají protesty, je tam nedostatek pohonných hmot, a vázne tak zásobování základním zbožím, potravinami i pitnou vodou.
Zemětřesení, ilustrační foto

Jihozápad Haiti dnes zasáhlo zemětřesení, vyvolalo paniku

Jihozápad Haiti dnes zasáhlo zemětřesení o síle 5,3 stupně, které vyvolalo paniku a způsobilo škody na majetku. Nejméně jedna osoba zemřela, uvedla agentura Reuters. Otřesy vyvolaly na jihu nejchudšího amerického státu obavy, protože na stejnou oblast loni v srpnu udeřilo zničující zemětřesení, při kterém zahynulo zhruba 2200 lidí.
Výbuch, ilustrační foto

Nejméně 60 lidí zemřelo po výbuchu cisterny s palivem na Haiti

Místostarosta města Cap-Haitien, které je druhým největším na Haiti, Patrick Almonor dnes prohlásil, že při výbuchu cisterny v noci na dnešek zemřelo ve městě nejméně 60 lidí. Velmi vysoký je také počet zraněných, kteří zcela zahltili nemocnice v okolí, uvedla agentura EFE.
Haiti

Haiti kolabuje. Chybí palivo, selhává školství, banky i nemocnice

Spojené státy vyzvaly své občany na Haiti, aby tuto karibskou zemi opustili kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci a kolabujícím službám. V důsledku nedostatku paliva, který trvá už několik týdnů, přestává v této nejchudší americké zemi fungovat veřejná doprava, banky, školy i nemocnice. Informovala o tom dnes agentura AP, která označila takové varování americké diplomacie za neobvyklé.
Ilustrační foto

Kvůli nedostatku pohonných hmot na Haiti zavírají desítky nemocnic

Kvůli nedostatku pohonných hmot muselo na Haiti zavřít či výrazně omezit své fungování 50 nemocnic a jiných zdravotnických zařízení. Uvedla to dnes agentura EFE s odkazem na údaje Dětského fondu OSN (UNICEF). Dalším desítkám zařízení hrozí podobný osud, pokud se dodávky nepodaří v rozsáhlé míře obnovit. Situaci na ostrově komplikuje působení kriminálních gangů a třídenní generální stávka.
Uprchlíci, ilustrační foto

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální nerovnosti, bude jeho součástí i migrace. Ve svém příspěvku do všeobecné rozpravy na zasedání Valného shromáždění OSN to dnes řekl premiér Haiti Ariel Henry. Způsob, jakým se v posledních dnech nakládalo s haitskými migranty u americko-mexické hranice, označil za šokující, do přímé kritiky Spojených států se nicméně nepustil.
Hasiči, ilustrační fotografie.

Dva čeští hasiči, kteří pomáhali na Haiti, se vrátili do Česka

Do Česka se vrátila ze zemětřesení postiženého Haiti dvojice hasičských expertů. Více než dva týdny byli součástí mezinárodního týmu, který pomáhal určit stav veřejných budov v zasažených oblastech nebo prověřoval funkčnost nemocnic. O návratu českých oborníků dnes na twitteru informoval Hasičský záchranný sbor ČR.
Haiti, ilustrační fotografie.

Na Haiti potřebují humanitární pomoc čtyři miliony lidí

Po zemětřesení na Haiti z poloviny tohoto měsíce potřebují humanitární pomoc přes čtyři miliony lidí, z toho zhruba polovina jsou děti, uvedla ve středu mezinárodní organizace Akce proti hladu (ACF). Zástupce OSN na Haiti požádal mezinárodní společenství, aby této karibské zemi poskytlo na urgentní humanitární pomoc 187 milionů dolarů (asi 4,1 miliardy Kč), informovala agentura Europa Press.
Stovky obětí! Takový následek má silné zemětřesení v Haiti

Lídr skupiny gangů na Haiti vyzval k pomoci lidem postiženým zemětřesením

Lídr jedné z nejmocnějších zločineckých skupin na Haiti v neděli vyzval k pomoci lidem postiženým před týdnem silným zemětřesení, což by mohlo zlepšit dopravu humanitární pomoci. Tu totiž dosud komplikovalo nejen špatné fungování tamních institucí, ale právě také ozbrojené gangy, které vládnou v některých oblastech této chudé karibské země. Informovala o tom televize Al-Džazíra.
Haiti

Na Haiti týden po ničivém zemětřesení stoupá napětí

Týden po ničivém zemětřesení, které si vyžádalo nejméně 2189 obětí, stoupá na Haiti napětí. Do odlehlých zasažených oblastí dorazila jen nedostatečná pomoc, napsala dnes agentura Reuters. Naléhavou humanitární pomoc přitom podle odhadů potřebuje na 650.000 lidí.
Stovky obětí! Takový následek má silné zemětřesení v Haiti

Na Haiti dopadla humanitární katastrofa. 650 tisíc lidí potřebuje okamžitou pomoc

Po sobotním zemětřesení na Haiti, které si vyžádalo přes 2000 obětí, potřebuje v této karibské zemi naléhavou humanitární pomoc na 650.000 lidí. Podle zahraničních médií tisíce z nich přespávají v provizorních přístřeších postavených z větví a plachet, děti spí na igelitech na mokré zemi, protože počátkem týdne oblast postihly i lijáky.

Aktuálně se děje

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

McDonald’s v ČR navzdory zdražování tvrdí, že drží ceny pod kontrolou. Ročně v Česku nakrmí přes 50 milionů lidí

Čeští spotřebitelé si mohou po dlouhé době trochu oddechnout. Inflace postupně klesá a ceny potravin spolu s ní. EuroZprávy.cz oslovily oblíbený řetězec rychlého občerstvení McDonald’s. Marketingový ředitel pro Česko, Slovensko a Ukrajinu Martin Troup sdělil, že se řetězci daří držet ceny pod kontrolou, a dokonce jim roste počet zákazníků. Loni jich přišlo až o tři a půl milionu víc než v roce předešlém.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Putin upevňuje vztahy s Vietnamem, zatímco Vietnamci bojují na Ukrajině proti jeho armádě

Lidé po celé Ukrajině se spojili tváří v tvář ruské invazi a vietnamská komunita není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, jak píše deník The Guardian. Když před více než dvěma lety začala rozsáhlá ruská invaze, Tung Nguyen odvezl své rodiče z Černihivu k polským hranicím. Poté se vrátil do Kyjeva, kde jako dobrovolník dodával potraviny a léky do obléhaného města. Netrvalo dlouho a rozhodl se vstoupit do ukrajinské armády.

včera

Aktualizováno včera

Policie ČR

Policie pátrala po třináctileté sestře biatlonistky Voborníkové

Policisté pátrali po třináctileté dívce z Trutnovska, která se nevrátila domů od pátečního odpoledne. Pohřešovaná byla sestra biatlonistky Terezy Voborníkové, která na sociálních sítích požádala o pomoc při hledání. Díky pomoci veřejnosti ji policisté nakonec našli a dívka je v pořádku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

"Katastrofa, jakou si neumíme představit." OSN a USA chtějí zabránit další válce

Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres se obává eskalace napětí mezi Izraelem, libanonským hnutím Hizballáh a mírovými jednotkami OSN. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy