Na Haiti se objevují případy cholery. WHO se obává epidemie a žádá vakcíny

Na Haiti zemřelo nejméně osm lidí na choleru, v nejchudší americké zemi jde o první úmrtí na tuto nemoc po třech letech. Podle místního ministerstva zdravotnictví hrozí jedenáctimilionovému Haiti epidemie cholery, protože zemí už řadu týdnů zmítají protesty, je tam nedostatek pohonných hmot, a vázne tak zásobování základním zbožím, potravinami i pitnou vodou.

Světová zdravotnická organizace (WHO) se obává, že počet mrtvých na choleru je vyšší, než kolik tvrdí úřady.

V pondělí v metropoli Port-au-Prince opět protestovaly tisíce lidí, kteří podle médií požadovali demisi premiéra Ariela Henryho. Protesty se konaly v den, kdy měl po měsíčním odkladu začít školní rok. Ani v pondělí se ale školy neotevřely.

Nekontrolovatelného šíření cholery na Haiti se obává i WHO, která už minulý týden varovala, že případů cholery přibývá v řadě zemí, a hrozí proto nedostatek vakcín.

"Cholera je nemoc, která se může šířit velmi rychle," uvedl Laure Adrien z haitského ministerstva zdravotnictví. Lidé, kteří nyní na Haiti na tuto nemoc zemřeli v metropoli a ve městě Cité Soleil, ovládaném ozbrojenými gangy, se podle něj nedostali včas do nemocnice. Kvůli nedostatku pohonných hmot musely zavřít či omezit činnost i některá zdravotnická zařízení.

Epidemie cholery naposledy ve velké míře vypukla na Haiti v roce 2010 a za pět let si vyžádala na 10.000 obětí. Cholera se tehdy začala šířit po zemětřesení, které zdevastovalo oblast hlavního města a zabilo na 300.000 lidí. Podle některých expertů, včetně těch z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), choleru na Haiti zavlekli nepálští příslušníci sil OSN (MINUSTAH).

Rovněž generální tajemník OSN António Guterres v pondělí vyjádřil obavy ohledně případů úmrtí cholery na Haiti. "OSN je připravena vyslat na Haiti týmy nouzové reakce, jakmile jim bude zajištěn bezpečný přístup a přestanou blokády dodávek paliva," uvedl Guterres. V zemi totiž řadu oblastí ovládají ozbrojené gangy, které blokují silnice či sklady pohonných hmot. Palivo pak prodávají na černém trhu. Kvůli jeho vysokým cenám a nedostatku v zemi kolabují služby i podniky.

Před nekontrolovatelným šířením cholery na Haiti dnes varovala i WHO. Její mluvčí Christian Lindmeier novinářům řekl, že organizace připravuje polní nemocnice pro léčení cholery v této karibské zemi a požádá o dodávky vakcín proti nemoci. "Vzhledem k humanitární a sanitární situaci a vzhledem k tomu, že do některých oblastí kontrolovaných gangy bude jen těžký přístup, můžeme bohužel očekávat, že případy (cholery) dál porostou," uvedl mluvčí WHO.

Podle WHO je pravděpodobné, že počet úmrtí na choleru je vyšší, než kolik jich zaznamenaly úřady. "Situace se rychle vyvíjí a je možné, že dřívější případy nebyly zaznamenány," uvedl Lindmeier, podle kterého není jasné, jak nová ohniska nákazy na ostrově vznikla. Podle WHO však svět zaznamenává růst případů této nemoci poté, co byla na ústupu.

Nevládní organizace Lékaři bez hranic dnes oznámila, že v Cité Soleil otevřela novou jednotku pro pacienty nakažené cholerou, protože ostatní zařízení jsou přeplněná lidmi, u kterých je podezření, že se nakazili touto nemocí. Organizace poukázala, že obyvatelé mají čím dál větší obtíže se dostat kvůli nedostatku paliv do zdravotnických zařízení.

Ariel Henry je haitským premiérem i prezidentem od loňského července, kdy byl ve svém domě zavražděn tehdejší prezident Jovenel Moïse. Henry slíbil uspořádat co nejdříve parlamentní a prezidentské volby, ale zatím se to nepodařilo, podle něj kvůli násilnostem gangů a pouličním nepokojům. Haiti má nyní jen deset senátorů, což je třetina horní komory. Parlamentní a prezidentské volby několikrát odložil kvůli nepokojům i Moïse, který kvůli nefunkčnímu parlamentu vládl skoro dva roky pomocí dekretů, než byl zavražděn. Moïseho vražda se zatím neobjasnila.

"Haiti se nyní nachází v kompletním chaosu," řekl agentuře AP sociolog Alex Dupuy, podle kterého si zločinecké gangy mohou v zemi "dělat, co chtějí". Podle něj prozatímní vládu instituční rozklad příliš nezajímá a stav jí může i vyhovovat, protože prodlužuje dobu jejího vládnutí. Zločinecké skupiny sice byly v zemi přítomné už dříve, jejich vliv však po vraždě prezidenta Moïseho výrazně posílil.

Kvůli narůstajícímu násilí na Haiti schválila v červenci Rada bezpečnosti OSN rezoluci, v níž apeluje na státy OSN, aby zakázaly vývoz zbraní a munice na Haiti, s výjimkou prodeje státním orgánům. RB OSN také o rok, do 15. července 2023, prodloužila mandát kanceláře OSN na Haiti (BINUG), která spolupracuje s místními úřady zejména v humanitární otázkách. BINUG nahradila v roce 2019 policejní misi OSN (MINUJUSTH). Předtím tam v letech 2004 až 2017 působily mírové síly MINUSTAH, které tam byly poslány kvůli převratu, jenž svrhl prezidenta Jeana-Bertranda Aristida.

Související

Zemětřesení, ilustrační foto

Jihozápad Haiti dnes zasáhlo zemětřesení, vyvolalo paniku

Jihozápad Haiti dnes zasáhlo zemětřesení o síle 5,3 stupně, které vyvolalo paniku a způsobilo škody na majetku. Nejméně jedna osoba zemřela, uvedla agentura Reuters. Otřesy vyvolaly na jihu nejchudšího amerického státu obavy, protože na stejnou oblast loni v srpnu udeřilo zničující zemětřesení, při kterém zahynulo zhruba 2200 lidí.
Výbuch, ilustrační foto

Nejméně 60 lidí zemřelo po výbuchu cisterny s palivem na Haiti

Místostarosta města Cap-Haitien, které je druhým největším na Haiti, Patrick Almonor dnes prohlásil, že při výbuchu cisterny v noci na dnešek zemřelo ve městě nejméně 60 lidí. Velmi vysoký je také počet zraněných, kteří zcela zahltili nemocnice v okolí, uvedla agentura EFE.

Více souvisejících

Haiti cholera WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Kyjev

V Kyjevě se čekají mrazy a silné sněžení, lidé stále nemají dost elektřiny

V Kyjevě se ode dneška očekává silné sněžení a teploty pod nulou ve dne i v noci, píše agentura Reuters. Miliony obyvatel ukrajinské metropole a jejího okolí přitom podle ní nadále nemají dostatečné dodávky elektřiny a tepla. To je důsledek dřívějších ruských vzdušných úderů na energetickou infrastrukturu země. Společnost Ukrenerho uvedla, že výrobci elektřiny jsou schopni pokrýt jen tři čtvrtiny potřeb spotřebitelů, což vyžaduje omezení a výpadky v dodávkách energií v celé zemi.

Aktualizováno před 22 minutami

Šanghaj

Čína hlásí nový covidový rekord, protesty proti opatřením sílí

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39.791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36.082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. 

před 36 minutami

před 38 minutami

Energetika, ilustrační fotografie.

Ve špičce budete šetřit elektřinou, nařídí EU. Zavádí i maximální příjmy pro dodavatele

Evropská unie příští týden uvádí do praxe dvojici opatření, na kterých se členské země dohodly ve snaze zmírnit dopady vysokých cen energií na firmy a domácnosti. Od čtvrtka začne platit povinnost omezit spotřebu elektřiny v těch částech dne, kdy panuje nejvyšší poptávka. Zároveň v evropském bloku startuje aplikování mechanismu, který státům umožňuje odebírat příjmy elektráren nad určitou hranicí a používat je na ochranu spotřebitelů.

před 48 minutami

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

V Česku už získalo dočasnou ochranu téměř 463 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

Dočasnou ochranu v Česku za posledních sedm dní získalo 2288 uprchlíků před válkou na Ukrajině. Počet udělených víz tak proti předchozímu týdnu vzrostl o 94, před tím dva týdny klesal. Vyplývá to z údajů, které ministerstvo vnitra zveřejňuje na twitteru. Od únorového vpádu ruské armády na Ukrajinu dosud Česko vydalo 462.887 dočasných víz. Svým držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce v České republice.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslance čeká schvalování návrhu státního rozpočtu na příští rok

Sněmovna bude schvalovat příští týden návrh státního rozpočtu na rok 2023 se schodkem 295 miliard korun. Poslanci se také vypořádají se spornou koaliční novelou služebního zákona, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Zrychleně ve stavu legislativní nouze by měli projednat vládní návrh na růst přídavků na děti. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Den bojů na Ukrajině odpovídá měsíci války v Afghánistánu, konstatoval expert

Západ se mylně domníval, že dělostřelecká a tanková válka v Evropě se už nebude opakovat, a zmenšil své zásoby zbraní. Podle představitelů NATO je však množství dělostřelectva ve válce na Ukrajině, kterou před devíti měsíci rozpoutalo Rusko, naprosto ohromující. Napsal to list The New York Times (NYT), podle něhož se nyní Spojené státy a Severoatlantická aliance snaží vyzbrojit Ukrajinu i doplnit vlastní arzenál.

před 2 hodinami

Senát ČR

Babiš navrhl jednokolové volby do Senátu, vláda to zřejmě odmítne

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koaliční vláda Petra Fialy (ODS) postaví zřejmě záporně. Změna by podle podkladů pro středeční schůzi kabinetu nevedla k předpokládaným cílům, nezajistila by vyšší legitimitu zvolených senátorů a volební účast by bylo možné zvednout účinnějšími způsoby. Zásadní změně volebního systému by měla navíc podle materiálu předcházet širší diskuse a odborné posouzení.

před 5 hodinami

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Mnohé ekonomiky se potýkají s negativními dopady ruské invaze na Ukrajinu, několik vybraných zemí ale těží z přílivu ruských migrantů a jejich majetku. Gruzie, malá bývalá sovětská republika na jižní hranici Ruska, stejně jako Arménie či Turecko patří k několika zemím, jejichž ekonomiky zažívají při současných nepokojích rozkvět, uvedl server zpravodajské televize CNBC.

před 5 hodinami

Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Marketingové ceny Effie letos ovládl digitál. Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Jubilejní 25. ročník nejvýznamnější tuzemské marketingové soutěže Effie Awards Czech Republic zná své vítěze. Vyhlášení výsledků proběhlo ve středu 23. listopadu na tradičním galavečeru, který se opět konal v prostorách Kina Lucerna. Porota při této příležitosti udělila kromě 44 cen ve 12 soutěžních kategoriích i tři zvláštní ocenění. Grand Prix Effie 2022 získala agentura WMC Grey za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart pro klienta Datart. 

před 6 hodinami

Dva litry vody denně jsou pro většinu lidí nadměrné množství, tvrdí studie

Pijete dva litry vody denně? Jde o plýtvání, tvrdí studie

Doporučení vypít osm sklenic vody denně je pro většinu lidí pravděpodobně přehnané. Informoval o tom list the Guardian s odvoláním na studii, podle které může tato rada například v Británii vést k tomu, že se každý den vyplýtvá 20 milionů litrů pitné vody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Pražská policie řeší hrůzný nález u Čakovic, v lese byli tři mrtví. Jde o rodinnou tragédii

Poblíž cyklostezky mezi pražskými Čakovicemi a Letňany dnes odpoledne našli v lese tři mrtvé, věcí se zabývají kriminalisté z oddělení vražd. Mohlo by se jednat o dvojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Na twitteru o tom informovala policie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy