Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální nerovnosti, bude jeho součástí i migrace. Ve svém příspěvku do všeobecné rozpravy na zasedání Valného shromáždění OSN to dnes řekl premiér Haiti Ariel Henry. Způsob, jakým se v posledních dnech nakládalo s haitskými migranty u americko-mexické hranice, označil za šokující, do přímé kritiky Spojených států se nicméně nepustil.

Henryho vystoupení přišlo poté, co na obou stranách hranice u texaského města Del Rio vyvolal krizi příchod desetitisíců migrantů, z nichž většinu podle médií tvořili lidé právě z Haiti. Pod přeshraničním mostem vznikl na americké straně rozsáhlý utečenecký tábor a vláda prezidenta Joea Bidena tento týden čelila mezinárodní kritice kvůli zásahu jezdecké jednotky pohraniční stráže a kvůli hromadnému vyhošťování běženců zpět na Haiti.

"Během posledních dní mnohé z nás šokovaly snímky toho, s jakým zacházením se u hranice mezi Mexikem a Spojenými státy setkalo vícero mých krajanů," citovala Henryho agentura AFP. Zásah, při kterém minulou neděli příslušníci pohraniční stráže na břehu řeky Rio Grande na koních honili migranty přicházející z Mexika, v pátek odsoudil i prezident Biden.

Haitský premiér se vyjádřil i k otázce vracení běženců na Haiti. "Aniž bychom chtěli zpochybňovat právo svrchovaného státu kontrolovat příchody cizinců na jeho území nebo posílat zpět do jejich zemí ty, kdo přišli nelegálně, máme za to, že mnohé dnes prosperující státy byly vybudovány díky postupným vlnám migrantů a uprchlíků," řekl. Migrace podle něj nevymizí, dokud bude většina světové populace žít v chudobě, zatímco některé oblasti jsou bohaté. "Lidské bytosti, otcové a matky, kteří mají děti, budou vždy prchat před chudobou a konflikty," dodal Henry.

Mluvil přitom z pozice premiéra země, která patří k nejchudším na světě a od července se zmítá v hluboké politické krizi způsobené vraždou prezidenta Jovenela Moïseho. Podle různých pozorovatelů i výpovědí samotných Haiťanů je situace v zemi bezútěšná, stát prakticky zkolaboval a v ulicích působí násilné gangy.

Za těchto okolností se tisíce Haiťanů, z nichž část v posledních letech žila v jiných latinskoamerických zemích včetně Mexika, vydaly k jižní hranici USA hledat lepší životní podmínky. Podle agentury AP k migrační vlně přispěly dezinformace sdílené na sociálních sítích a nepochopení imigrační politiky Bidenovy administrativy.

Výsledkem byl mimo jiné vznik tábora u Del Ria, jehož populace minulý víkend narostla až na zhruba 15.000 lidí. Americké úřady pak začaly migranty vystěhovávat a nejméně 2000 Haiťanů poslaly letecky zpět do vlasti, zatímco mnozí další se dobrovolně vraceli do Mexika, aby se vyhnuli deportaci. V pátek americký ministr vnitřní bezpečnosti oznámil, že v táboře už nikdo nezůstal a že asi 12.400 lidí bylo v této souvislosti alespoň dočasně ponecháno v USA.

Na dnešní odpoledne místního času (v noci na neděli SELČ) bylo naplánované částečné obnovení provozu na hraničním přechodu mezi městy Del Rio a Ciudad Acuña na mexické straně, informuje AP. Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) přechod uzavřel 17. září.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto Původní zpráva

Kostarika přijme své občany deportované z USA. Chce jim usnadnit návrat, jak to jen jde

S příchodem nové imigrační politiky prezidenta Donalda Trumpa se mění nejen situace v USA, ale i v zemích Latinské Ameriky. Ty totiž ponesou důsledky jeho opatření, které se týkají zejména masových deportací. Ministerstvo zahraničí středoamerické Kostariky poskytlo exkluzivní vyjádření pro EuroZprávy.cz, ve kterém přibližuje svůj postoj k Trumpově politice i aktuální stav kostarických migrantů ve Spojených státech.
Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

Více souvisejících

uprchlíci OSN Haiti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

včera

včera

včera

včera

11. dubna 2025 21:32

11. dubna 2025 21:11

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

11. dubna 2025 20:29

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

11. dubna 2025 19:35

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy