Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální nerovnosti, bude jeho součástí i migrace. Ve svém příspěvku do všeobecné rozpravy na zasedání Valného shromáždění OSN to dnes řekl premiér Haiti Ariel Henry. Způsob, jakým se v posledních dnech nakládalo s haitskými migranty u americko-mexické hranice, označil za šokující, do přímé kritiky Spojených států se nicméně nepustil.
Henryho vystoupení přišlo poté, co na obou stranách hranice u texaského města Del Rio vyvolal krizi příchod desetitisíců migrantů, z nichž většinu podle médií tvořili lidé právě z Haiti. Pod přeshraničním mostem vznikl na americké straně rozsáhlý utečenecký tábor a vláda prezidenta Joea Bidena tento týden čelila mezinárodní kritice kvůli zásahu jezdecké jednotky pohraniční stráže a kvůli hromadnému vyhošťování běženců zpět na Haiti.
"Během posledních dní mnohé z nás šokovaly snímky toho, s jakým zacházením se u hranice mezi Mexikem a Spojenými státy setkalo vícero mých krajanů," citovala Henryho agentura AFP. Zásah, při kterém minulou neděli příslušníci pohraniční stráže na břehu řeky Rio Grande na koních honili migranty přicházející z Mexika, v pátek odsoudil i prezident Biden.
Haitský premiér se vyjádřil i k otázce vracení běženců na Haiti. "Aniž bychom chtěli zpochybňovat právo svrchovaného státu kontrolovat příchody cizinců na jeho území nebo posílat zpět do jejich zemí ty, kdo přišli nelegálně, máme za to, že mnohé dnes prosperující státy byly vybudovány díky postupným vlnám migrantů a uprchlíků," řekl. Migrace podle něj nevymizí, dokud bude většina světové populace žít v chudobě, zatímco některé oblasti jsou bohaté. "Lidské bytosti, otcové a matky, kteří mají děti, budou vždy prchat před chudobou a konflikty," dodal Henry.
Mluvil přitom z pozice premiéra země, která patří k nejchudším na světě a od července se zmítá v hluboké politické krizi způsobené vraždou prezidenta Jovenela Moïseho. Podle různých pozorovatelů i výpovědí samotných Haiťanů je situace v zemi bezútěšná, stát prakticky zkolaboval a v ulicích působí násilné gangy.
Za těchto okolností se tisíce Haiťanů, z nichž část v posledních letech žila v jiných latinskoamerických zemích včetně Mexika, vydaly k jižní hranici USA hledat lepší životní podmínky. Podle agentury AP k migrační vlně přispěly dezinformace sdílené na sociálních sítích a nepochopení imigrační politiky Bidenovy administrativy.
Výsledkem byl mimo jiné vznik tábora u Del Ria, jehož populace minulý víkend narostla až na zhruba 15.000 lidí. Americké úřady pak začaly migranty vystěhovávat a nejméně 2000 Haiťanů poslaly letecky zpět do vlasti, zatímco mnozí další se dobrovolně vraceli do Mexika, aby se vyhnuli deportaci. V pátek americký ministr vnitřní bezpečnosti oznámil, že v táboře už nikdo nezůstal a že asi 12.400 lidí bylo v této souvislosti alespoň dočasně ponecháno v USA.
Na dnešní odpoledne místního času (v noci na neděli SELČ) bylo naplánované částečné obnovení provozu na hraničním přechodu mezi městy Del Rio a Ciudad Acuña na mexické straně, informuje AP. Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) přechod uzavřel 17. září.
Související

Kostarika přijme své občany deportované z USA. Chce jim usnadnit návrat, jak to jen jde

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
Aktuálně se děje
včera

Policie hledá muže kvůli loupeži v Luhačovicích. Pomáhá si umělou inteligencí
včera

ANO oslovuje více než třetinu voličů, ukazuje nový průzkum. Stačilo by neuspělo
včera

RECENZE: Stylově sevřený thriller Zabitý večer připomíná Hitchcocka digitálního věku
včera

Policie vyšetřuje smrtící útok psa na člověka. Jde o obávané plemeno
včera

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně
včera

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům
včera

Velká výluka v pražské hromadné dopravě. Potrvá po celý víkend
včera

Papež se zotavuje. Ve Vatikánu přijal britského krále, dojal ho i s manželkou
včera

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše
včera

Velikonoční počasí se rýsuje. Meteorologové zatím nemají dobré zprávy
včera

Trumpa prohlédli lékaři. Prozradil, jak prošel testem kognitivních schopností
včera

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek
včera

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora
včera

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff
včera

Smrtelná nehoda na přejezdu v Poděbradech. Řidič auta nepřežil srážku
včera

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí
11. dubna 2025 21:32

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
11. dubna 2025 21:11

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
11. dubna 2025 20:29

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
11. dubna 2025 19:35
Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.
Zdroj: Libor Novák