Štrasburk – Poslanci Evropského parlamentu Richard Sulík (SaS, Slovensko) a Petr Mach odsoudili rozhodnutí předsedy europarlamentu Martina Schulze, který odmítl poskytnout parlamentu informace o důsledcích volby čtyř prozatímních eurokomisařů. Jejich jmenování bude podle Macha stát desítky milionů.
Evropský parlament ve středu 16. července hlasoval o jmenování čtyř prozatímních členů Evropské komise. „Jeden z europoslanců žádal předsedu parlamentu Martina Schulze před hlasováním o informaci, zda i tito prozatímní komisaři budou mít za tři měsíce svého mandátu nárok na obvyklé odstupné a kolik to bude daňové poplatníky stát," říká Mach, podle kterého předseda parlamentu nejdřív řekl, že neví, a poté odmítl tuto informaci poskytnout.
Podle Macha tito prozatímní členové komise mají po skončení svého mandátu, tedy i po službě v délce pouhých tří měsíců, nárok na odstupné ve výši 40% základního platu po dobu 36 měsíců. „Plat evropského komisaře s příspěvky činí přes 20 000 eur (540 000 korun). Odstupující komisař si tak přijde na částku převyšující 288 000 eur (7 777 600 korun)," vypočítává Mach a dodává, že po dovršení důchodového věku navíc pobírají komisaři doživotní rentu.
„Jen na odstupném tak za službu čtyř eurokomisařů zaplatí daňový poplatník okolo 1 152 000 eur, tedy asi 31 104 000 korun," varuje předseda Svobodných, podle kterého je tohle jasný důkaz o mrhání penězi v Evropské unii.
Související
Události Petra Nutila: Machův návrat, česká školní stávka a slovenské blouznění o Kristově království
Klaus ml. naostro: Dezinformační Seznam.cz! Tohle je zákulisí Trikolóry
Petr Mach , eurokomisaři , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
22. července 2026 19:58
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
22. července 2026 18:47
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
22. července 2026 16:08
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.
Zdroj: Libor Novák