Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska, který vede vládní stranu Za lidi, se rozhodl v politice definitivně skončit. Oznámil to dnes na facebooku. Jak poznamenal slovenský list Nový čas, exprezident své rozhodnutí sdělil po měsících mlčení. Kisku dlouhodobě trápí zdravotní potíže, což byl i důvod jeho rozhodnutí.
"Mé zdraví mi nedovoluje zůstat aktivní v politice," napsal Kiska a dodal, že ho v pondělí čeká další operace, třetí za posledních pět let a druhá za necelý rok. I přes loňskou operaci srdce stále trpí arytmií, kterou se někdy nedaří ani opakovaně odstranit. Už v pátek proto předsednictvu své strany oznámil, že na srpnovém sněmu nebude kandidovat na předsedu.
Strana podle něj není o jednom člověku, každý je nahraditelný. Strana Za lidi se také podle Kisky potřebuje "znovu nadechnout", i když ve vládě spravuje ministerstvo spravedlnosti a resort, pod který patří fondy Evropské unie.
"Naše ministryně i našich 12 poslanců pracují na tom, aby Slovensko bylo slušnější zemí, kde platí spravedlnost pro každého stejně, kde nevládne korupce a 'našinci'. (Bývalého premiéra Roberta) Fica jsme definitivně porazili, nemá šanci se vrátit. To ale nestačí, Slovensko musí jít vpřed," vzkázal bývalý prezident.
Kiska se za svůj mandát mnohokrát střetl i s populistickým ministerským předsedou Ficem, jehož politický pád začal po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Vlna pobouření si vynutila Ficovu rezignaci z funkce šéfa vlády. Parlamentní volby v poslední únorový den ukončily nadvládu Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která tak po čtyřech vítězstvích v řadě odešla do opozice.
Kiska už v březnu oznámil, že se vzdává mandátu poslance, kterým byl zvolen v únorových volbách. Zdůvodnil to rovněž zdravotními komplikacemi, kvůli kterým se neúčastnil ani posledních jednání o vytvoření vládní čtyřkoalice.
Související
Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný
Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince
Andrej Kiska , Za lidi (Kiskova strana) , Slovensko
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
před 1 hodinou
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
včera
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
včera
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
včera
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
včera
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
včera
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
včera
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
včera
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
včera
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
včera
Netanjahu Trumpa neposlechl. Izraelská armáda zahájila bombardování Íránu
včera
Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Počet mrtvých roste
Jihofilipínský region Mindanao zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály. Podle Úřadu pro geologický průzkum Spojených států amerických otřesy vyvolaly obrovskou paniku v různých částech souostroví, kde způsobily zřícení budov a vyžádaly si oběti na životech. K události došlo v pondělí v 7:37 hodin ráno místního času v hloubce přibližně 35 kilometrů, přičemž filipínské úřady uvádějí hloubku epicenter kolem 10 kilometrů.
Zdroj: Libor Novák