Bazény se staly v Maďarsku nezbytností. Lidé v nich i pracují

Nafukovací bazény se staly novou nezbytností v okolí Budapešti. Obyvatelé rozlehlého hlavního města Maďarska se snaží zůstat v pohodě či alespoň se trochu ochladit uprostřed jedné z nejtěžších vln veder v historii země, píše agentura AP.

Nafukovací bazény a bazénky se objevují všude; ve sdílených otevřených prostranstvích před panelovými domy, na malých balkonech a také na dvorcích domů na předměstích, kde okolní zeleň nedokáže zmírnit horko.

Obyvatelé Budapešti v honbě za ochlazením utíkají k příbuzným, kteří mají dům na zalesněném předměstí, anebo mají doma klimatizaci. Někdy tak musí sdílet životní prostor až s tuctem dalších příbuzných.

Někteří, jako Barnabás Kántor, berou svou práci s sebou i do bazénku. Devětadvacetiletý manažer sociálních sítí už několik dní pracuje za pomoci mobilního telefonu, zatímco sdílí bazén se svou ženou a švagrovou. Sestry nainstalovaly bazén před předměstským domem svých rodičů, kde celá rodina - aby unikla městskému vedru - pobývá týdny.

V samotném městě rodiny s malými dětmi během nejteplejší části dne často zůstávají ve svých klimatizovaných bytech a na své balkony se odvažují až poté, co slunce klesne nízko na oblohu, aby si děti mohly hrát ve vodě.

Ale pravidla ochrany starých budov v historickém centru Budapešti znemožňují instalaci klimatizace. Majitelé jinak ceněných bytů tam tedy tráví dny v zatemněných místnostech před elektrickými ventilátory.

Velký návrat slaví vodní hadice, které představují další relativně levný a časem prověřený způsob, jak zůstat v pohodě během dlouhých parných dnů. Obzvlášť si je oblíbily děti a domácí mazlíčci.

Maďarsko zažilo od poloviny června několik vln veder, přičemž denní teploty vystoupily na 40 stupňů Celsia a moc neklesly ani přes noc. Země nedávno překonala rekord v nejteplejší noci vůbec, když byla 26. července v Budapešti zaznamenána teplota 25,4 stupňů Celsia. Předchozí rekord 24,6 stupňů Celsia, naměřený ve městě Segedín (maďarsky Szeged), vydržel 128 let, dodala AP.

Související

Více souvisejících

Maďarsko bazény

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy