Berlín bude zřejmě bez vánočních trhů, většina pořadatelů je kvůli covidu odřekla

Berlín se kvůli pandemii nemoci covid-19 bude muset letos pravděpodobně obejít bez vánočních trhů. Většina pořadatelů je již odřekla, několik jich ale stále věří, že je bude možné přece jen otevřít. Zda se tak stane, bude záviset na podmínkách, které po dnešním jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou určí správa německé metropole.

Po uplynulém víkendu, kdy spolkové země a také vládní činitelé otevřeně hovořili o nutnosti prodloužit stávající listopadovou karanténu nejméně o tři prosincové týdny, se řada pořadatelů vzdala naděje, že trhy budou. Zrušen byly mimo jiné připravované trhy před berlínskou Červenou radnicí, na Postupimském náměstí či na náměstí Alexanderplatz.

Mnozí pořadatelé do příprav a také do hygienických opatření investovali značné finance. Organizátor trhu před Červenou radnicí Hans-Dieter Laubinger uvádí, že nakoupil mimo jiné plastové přepážky, aby zamezil těsnému kontaktu návštěvníků. Nyní doufá, že mu město prodlouží smlouvu, aby mohl trhy uspořádat v příštím roce.

Arnold Bergmann, který trhy pořádá do znovusjednocení Německa v roce 1990, čekal do poslední chvíle. Nyní naději nevidí, proto nechal již postavený Zimní svět na Postupimském náměstí opět sbalit. "Vycházím z toho, že karanténa bude do 20. prosince," říká. Atrakce měl otevřené poslední tři dny v říjnu, pak je kvůli karanténě uzavřel. Na její konec už čekat nechce, protože se mu to nevyplatí.

Zimní svět, jehož součástí byla největší evropská mobilní sáňkařská dráha s délkou 70 metrů a také stánky se svařeným vínem, nyní dělníci rozebírají. "Žádné vánoční trhy letos rozhodně nebudou, takže balíme. Rozebrané to bude tak do tří dnů," řekl dnes ČTK jeden z dělníků, který připravoval k odvozu již postavené stánky. "Jestli budou příští rok? To rozhodně nevím," uvedl na dotaz, jak odhaduje situaci v roce 2021.

Mezi posledními odřekli trhy pořadatelé, kteří je plánovali v areálu někdejších železničních opraven ve Friedrichshainu. Zdejší trhy měly mít středověký nádech. Pořadatelé uvádějí, že původně připravili přísná hygienická pravidla, aby riziko přenosu infekce minimalizovali. Součástí opatření byly vstupenky podle časových oken či povinné roušky ve vybraných částech areálu, lidem patřícím do ohrožených skupin pak pořadatelé doporučovali, aby na trhy vůbec nechodili.

Neuskuteční se ani trh Christmas Avenue na náměstí Nollendorfplatz v berlínské čvrti Schöneberg, za kterým stojí komunita lesb, gayů a dalších zástupců sexuálních menšin. "Kvůli koronavirové pandemii musí být omezeny sociální kontakty a velká shromáždění lidí," uvádějí pořadatelé důvody, proč trhy nebudou. "Jsme smutní a zklamaní, do případu jsme vložili mnoho času, peněz a také srdce, ale zdraví má samozřejmě přednost," dodávají.

Jedním z mála, kdo s trhy stále počítá, je Späthova lesní a okrasná školka. Ta pořádá víkendové trhy jako doprovod k prodeji vánočních stromků a otevřít chce od druhého adventního víkendu, tedy v sobotu a neděli 5. a 6. prosince. Školka nicméně upozorňuje, že vše bude záležet na platných karanténních opatřeních. Pokud se zde stánky skutečně otevřou, bude návštěva možná jen s rouškou.

Související

Více souvisejících

vánoční trhy Berlín Angela Merkelová Vánoce Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 7 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný

Do kroniky slovenských prezidentů se dnes začne zaznamenávat šestá kapitola. Peter Pellegrini se v sobotu ujímá úřadu po Zuzaně Čaputové, jediné ženě, která prozatím byla hlavou státu. Historie prezidentů u našich východních sousedů má ještě jednu anomálii. Jen jeden z nich za 31 let obhájil mandát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy