Sicilský soud udělil trest doživotního vězení nejvyššímu bossovi sicilské mafie Cosa Nostra. Matteo Messina Denaro byl odsouzen za podíl na vraždách dvou známých soudců Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina v roce 1992. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Denaro je ale od roku 1993 na útěku, podle agentury ANSA je nejhledanějším muže Itálie.
Nyní osmapadesátiletý Denaro převzal vedení Cosa Nostry poté, co byli zatčeni její předchozí šéfové Bernardo Provenzano (v roce 2006) a Salvatore Lo Piccolo (v roce 2007). K doživotnímu trestu byl Denaro v nepřítomnosti odsouzen už dříve, a to za vraždu deseti lidí v roce 1993 ve Florenci, Římě a Miláně.
Soudce Giovanni Falcone vedl tvrdý boj s italskou mafií. V roce 1984 se mu podařilo přesvědčit jednoho z jejích vysoko postavených členů Tommasa Buscettu ke spolupráci s vyšetřovateli, což umožnilo první "maxiproces" s italskou mafií (1986-1992).
Obžalováno v něm bylo 475 lidí, na 340 bylo nakonec odsouzeno, z toho dvě desítky na doživotí. O tomto procesu, který se týkal Cosa Nostry, vypráví i film První zrádce, loňský neúspěšný kandidát Itálie v klání o americké filmové ceny Oscar.
Falcone a jeho nástupce Paolo Borsellino se v roce 1992 stali oběťmi dvou atentátů, při nichž zemřelo i několik dalších lidí, včetně Falconeho manželky.
Související
Německá policie varuje před mafií z Nizozemska. Neváhá vraždit ani novináře
Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku
Mafie , Cosa Nostra , Itálie , Vražda
Aktuálně se děje
včera
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
včera
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
včera
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
včera
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
včera
Česko pošle Ukrajině bojové letouny, slíbil podle tamních médií Pavel v Kyjevě
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou Pirátů zůstává Hřib. Pozici obhájil hned v prvním kole
včera
Piráti zvolili kompletní předsednictvo. Místopředsedy jsou Šmída i Richterová
včera
ODS hledala dokonalého šéfa. Našla ho? Jak delegáti grilovali Kupku a Ivana
včera
Další bizarní krok Okamury: Z kanceláře nechal odstranit vlajku Evropské unie
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou ODS se stal Martin Kupka
včera
Zavřené školy, teploty hluboko pod nulou. Ukrajinci čelí jedné z nejnáročnějších zim za poslední desetiletí
včera
ODS se nesmí smířit s udržovacím stylem, prohlásil Kupka. Ivan v projevu nešetřil Fialu, zkritizoval porušování slibů
včera
Fiala mluvil bez obav, že mu nedají hlas. Bilancoval i nastínil, jak vidí novou ODS
včera
Piráti volí nové vedení. Hřib se chce zaměřit na dostupné bydlení a levnější potraviny
včera
Ve Francii se rodí návrh na okamžité vystoupení z NATO
včera
Trump pohrozil uvalením cel na státy, které nesouhlasí s anexí Grónska
včera
Kdo nahradí Fialu a Hřiba? ODS a Piráti si dnes zvolí nové vedení
včera
Mrazivé počasí se vrátí do Česka. V noci se připravte na tuhou zimu
16. ledna 2026 21:55
Pekarová Adamová má po odchodu z politiky novou práci. Pomáhá známé firmě
Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová je od listopadu mimo vrcholnou politiku. Bez práce ale není. Podle nejnovějších informací se jedna z velkých nadnárodních firem rozhodla využít jejích zkušeností a kontaktů z politiky.
Zdroj: Jan Hrabě