Německá policie varuje před mafií z Nizozemska. Neváhá vraždit ani novináře

Německá policie varovala před nizozemskými sítěmi organizovaného zločinu přesouvajícími se do země po sérii explozí v Kolíně nad Rýnem. 

V Německu panují rostoucí obavy z válek gangů po tom, co policie spojila nedávné výbuchy v Kolíně nad Rýnem se skupinami organizovaného zločinu. Ve středu 25. září došlo k výbuchu v kavárně ve městě Kolín nad Rýnem. 

Podle veřejnoprávní stanice WDR viděli svědci dva lidi utíkat, když kavárna hořela. Dva obyvatelé bloku byli ošetřeni kvůli otravě kouřem, ačkoli většina byla údajně převezena do bezpečí. Policie se tento incident snažila spojit s dalšími výbuchy a požáry ve městě. 

O týden dříve explodovalo zápalné zařízení v obchodě. Série sedmi bombových útoků ve státě byla také spojena s pokusy skupin organizovaného zločinu ukrást hotovost z bankomatů.

Vlna násilí odstartovala pravděpodobně po zpackaném obchodu s drogami, který na konci srpna vyústil v únos a mučení muže a ženy. Za všemi těmito zločiny pravděpodobně stojí tzv. „mocro mafie“, tedy skupiny organizovaného zločinu, které pocházejí z prostředí nizozemské marocké skupiny. Mocro mafie se začala objevovat v 90. letech 20. století. Většina kriminalistů a policie se ovšem shoduje, že nyní Mocro mafie již nemá jedinou etnickou identitu. 

Významný nizozemský kriminalista Cyrille Fijnaut odhadl, že mafie Mocro ročně zavraždí 10 až 20 lidí. "Ve všech těchto skupinách je násilí velmi vysoké," řekl Mahmúd Jaraba, výzkumník kriminality z FAU Research Center Islam and Law in Europe. "Ale v této skupině je připravenost páchat násilí vyšší." Zdůraznil, že skupiny sídlící v Německu se ještě nepustily do vyhazování bankomatů do povětří.

Ale pokud jde o struktury a podniky, do kterých jsou zapojeny, jsou skupiny podobné. „Arabské ‚klany‘ v Německu nejsou tak odlišné: Hlavní hráči pocházejí z určité rodiny, ale nejsou to uzavřené skupiny,“ řekl Jaraba serveru DW. "Bez jejich sítí uvnitř i mimo Německo a Nizozemsko by nepřežili." 

Zločinecké sítě prosperují a šíří se do Německa. Ačkoli únos v Kolíně nad Rýnem ukázal, že spory mezi skupinami mohou propuknout, zdá se, že organizace obvykle úzce spolupracují, přičemž německé skupiny dovážejí kokain a heroin od svých holandských protějšků. "Vztahy a spolupráce mezi různými zločineckými skupinami mezi Německem a Nizozemskem zůstaly dodnes," řekl Jaraba. 

„Mocro mafie začala dovážet konopí do Nizozemska v 90. letech a později rozšířila své podnikání o dovoz kokainu," řekl DW Dirk Peglow, šéf německé asociace kriminálních vyšetřovatelů. "Máme proto co do činění se skupinou, jejíž struktury jsou zavedené desítky let." Výzkumníci nevědí, kdy se začala Mocro mafie rozšiřovat i do Německa. V posledních letech německá i nizozemská policie uvedla, že se jí podařilo shromáždit informace o mezinárodních sítích organizovaného zločinu.

Nedostatečná opatření proti Mocro mafii se v Nizozemsku ukázala v roce 2021 zabitím Petera R. de Vriese, nizozemského novináře, který obsáhle informoval o organizovaném zločinu v zemi a poté, co se objevil v televizi, byl v Amsterdamu střelen do hlavy. 

Přesto Peglow varoval, že německá vláda musí udělat více na podporu policie v jejím úsilí zabránit šíření holandského organizovaného zločinu do Německa. "V Německu nemůžeme čekat, až vzniknou podobné struktury jako v Holandsku," řekl.

Související

Více souvisejících

Policie Německo Německo Mafie Nizozemí

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 45 minutami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy