Německá policie varovala před nizozemskými sítěmi organizovaného zločinu přesouvajícími se do země po sérii explozí v Kolíně nad Rýnem.
V Německu panují rostoucí obavy z válek gangů po tom, co policie spojila nedávné výbuchy v Kolíně nad Rýnem se skupinami organizovaného zločinu. Ve středu 25. září došlo k výbuchu v kavárně ve městě Kolín nad Rýnem.
Podle veřejnoprávní stanice WDR viděli svědci dva lidi utíkat, když kavárna hořela. Dva obyvatelé bloku byli ošetřeni kvůli otravě kouřem, ačkoli většina byla údajně převezena do bezpečí. Policie se tento incident snažila spojit s dalšími výbuchy a požáry ve městě.
O týden dříve explodovalo zápalné zařízení v obchodě. Série sedmi bombových útoků ve státě byla také spojena s pokusy skupin organizovaného zločinu ukrást hotovost z bankomatů.
Vlna násilí odstartovala pravděpodobně po zpackaném obchodu s drogami, který na konci srpna vyústil v únos a mučení muže a ženy. Za všemi těmito zločiny pravděpodobně stojí tzv. „mocro mafie“, tedy skupiny organizovaného zločinu, které pocházejí z prostředí nizozemské marocké skupiny. Mocro mafie se začala objevovat v 90. letech 20. století. Většina kriminalistů a policie se ovšem shoduje, že nyní Mocro mafie již nemá jedinou etnickou identitu.
Významný nizozemský kriminalista Cyrille Fijnaut odhadl, že mafie Mocro ročně zavraždí 10 až 20 lidí. "Ve všech těchto skupinách je násilí velmi vysoké," řekl Mahmúd Jaraba, výzkumník kriminality z FAU Research Center Islam and Law in Europe. "Ale v této skupině je připravenost páchat násilí vyšší." Zdůraznil, že skupiny sídlící v Německu se ještě nepustily do vyhazování bankomatů do povětří.
Ale pokud jde o struktury a podniky, do kterých jsou zapojeny, jsou skupiny podobné. „Arabské ‚klany‘ v Německu nejsou tak odlišné: Hlavní hráči pocházejí z určité rodiny, ale nejsou to uzavřené skupiny,“ řekl Jaraba serveru DW. "Bez jejich sítí uvnitř i mimo Německo a Nizozemsko by nepřežili."
Zločinecké sítě prosperují a šíří se do Německa. Ačkoli únos v Kolíně nad Rýnem ukázal, že spory mezi skupinami mohou propuknout, zdá se, že organizace obvykle úzce spolupracují, přičemž německé skupiny dovážejí kokain a heroin od svých holandských protějšků. "Vztahy a spolupráce mezi různými zločineckými skupinami mezi Německem a Nizozemskem zůstaly dodnes," řekl Jaraba.
„Mocro mafie začala dovážet konopí do Nizozemska v 90. letech a později rozšířila své podnikání o dovoz kokainu," řekl DW Dirk Peglow, šéf německé asociace kriminálních vyšetřovatelů. "Máme proto co do činění se skupinou, jejíž struktury jsou zavedené desítky let." Výzkumníci nevědí, kdy se začala Mocro mafie rozšiřovat i do Německa. V posledních letech německá i nizozemská policie uvedla, že se jí podařilo shromáždit informace o mezinárodních sítích organizovaného zločinu.
Nedostatečná opatření proti Mocro mafii se v Nizozemsku ukázala v roce 2021 zabitím Petera R. de Vriese, nizozemského novináře, který obsáhle informoval o organizovaném zločinu v zemi a poté, co se objevil v televizi, byl v Amsterdamu střelen do hlavy.
Přesto Peglow varoval, že německá vláda musí udělat více na podporu policie v jejím úsilí zabránit šíření holandského organizovaného zločinu do Německa. "V Německu nemůžeme čekat, až vzniknou podobné struktury jako v Holandsku," řekl.
Související

Další útok nožem v Německu. Mladík pobodal dva lidi před obchodem

Merz slibuje Němcům, že změní azylová pravidla. Útočník z Aschaffenburgu je na psychiatrii
Policie Německo , Německo , Mafie , Nizozemí
Aktuálně se děje
před 51 minutami

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
před 1 hodinou

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
před 3 hodinami

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
před 4 hodinami

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
před 5 hodinami

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
před 6 hodinami

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
před 7 hodinami

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
před 7 hodinami

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
před 8 hodinami

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
před 8 hodinami

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
před 9 hodinami

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
před 10 hodinami

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
před 10 hodinami

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
před 11 hodinami

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
před 12 hodinami

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
před 13 hodinami

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
před 14 hodinami

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno včera

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
včera

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu
včera
Ceny benzinu a nafty klesly nejníže za poslední měsíce. Trend se ale změní
Ceny pohonných hmot v Česku dosahují nejnižších hodnot za poslední roky. Benzín je nejlevnější za tři a půl roku, nafta za bezmála dva roky. Podle ekonoma Lukáše Kovandy se však pokles cen zastaví.
Zdroj: Jan Hrabě