Německá policie varovala před nizozemskými sítěmi organizovaného zločinu přesouvajícími se do země po sérii explozí v Kolíně nad Rýnem.
V Německu panují rostoucí obavy z válek gangů po tom, co policie spojila nedávné výbuchy v Kolíně nad Rýnem se skupinami organizovaného zločinu. Ve středu 25. září došlo k výbuchu v kavárně ve městě Kolín nad Rýnem.
Podle veřejnoprávní stanice WDR viděli svědci dva lidi utíkat, když kavárna hořela. Dva obyvatelé bloku byli ošetřeni kvůli otravě kouřem, ačkoli většina byla údajně převezena do bezpečí. Policie se tento incident snažila spojit s dalšími výbuchy a požáry ve městě.
O týden dříve explodovalo zápalné zařízení v obchodě. Série sedmi bombových útoků ve státě byla také spojena s pokusy skupin organizovaného zločinu ukrást hotovost z bankomatů.
Vlna násilí odstartovala pravděpodobně po zpackaném obchodu s drogami, který na konci srpna vyústil v únos a mučení muže a ženy. Za všemi těmito zločiny pravděpodobně stojí tzv. „mocro mafie“, tedy skupiny organizovaného zločinu, které pocházejí z prostředí nizozemské marocké skupiny. Mocro mafie se začala objevovat v 90. letech 20. století. Většina kriminalistů a policie se ovšem shoduje, že nyní Mocro mafie již nemá jedinou etnickou identitu.
Významný nizozemský kriminalista Cyrille Fijnaut odhadl, že mafie Mocro ročně zavraždí 10 až 20 lidí. "Ve všech těchto skupinách je násilí velmi vysoké," řekl Mahmúd Jaraba, výzkumník kriminality z FAU Research Center Islam and Law in Europe. "Ale v této skupině je připravenost páchat násilí vyšší." Zdůraznil, že skupiny sídlící v Německu se ještě nepustily do vyhazování bankomatů do povětří.
Ale pokud jde o struktury a podniky, do kterých jsou zapojeny, jsou skupiny podobné. „Arabské ‚klany‘ v Německu nejsou tak odlišné: Hlavní hráči pocházejí z určité rodiny, ale nejsou to uzavřené skupiny,“ řekl Jaraba serveru DW. "Bez jejich sítí uvnitř i mimo Německo a Nizozemsko by nepřežili."
Zločinecké sítě prosperují a šíří se do Německa. Ačkoli únos v Kolíně nad Rýnem ukázal, že spory mezi skupinami mohou propuknout, zdá se, že organizace obvykle úzce spolupracují, přičemž německé skupiny dovážejí kokain a heroin od svých holandských protějšků. "Vztahy a spolupráce mezi různými zločineckými skupinami mezi Německem a Nizozemskem zůstaly dodnes," řekl Jaraba.
„Mocro mafie začala dovážet konopí do Nizozemska v 90. letech a později rozšířila své podnikání o dovoz kokainu," řekl DW Dirk Peglow, šéf německé asociace kriminálních vyšetřovatelů. "Máme proto co do činění se skupinou, jejíž struktury jsou zavedené desítky let." Výzkumníci nevědí, kdy se začala Mocro mafie rozšiřovat i do Německa. V posledních letech německá i nizozemská policie uvedla, že se jí podařilo shromáždit informace o mezinárodních sítích organizovaného zločinu.
Nedostatečná opatření proti Mocro mafii se v Nizozemsku ukázala v roce 2021 zabitím Petera R. de Vriese, nizozemského novináře, který obsáhle informoval o organizovaném zločinu v zemi a poté, co se objevil v televizi, byl v Amsterdamu střelen do hlavy.
Přesto Peglow varoval, že německá vláda musí udělat více na podporu policie v jejím úsilí zabránit šíření holandského organizovaného zločinu do Německa. "V Německu nemůžeme čekat, až vzniknou podobné struktury jako v Holandsku," řekl.
Související

Další útok nožem v Německu. Mladík pobodal dva lidi před obchodem

Merz slibuje Němcům, že změní azylová pravidla. Útočník z Aschaffenburgu je na psychiatrii
Policie Německo , Německo , Mafie , Nizozemí
Aktuálně se děje
před 3 minutami

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů
před 45 minutami

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné
před 1 hodinou

Chtějí zmařit moji návštěvu Moskvy, tvrdí Fico. Kritiku míří na pobaltské státy
před 3 hodinami

Už máte letní gumy? Pak vás předpověď počasí na příští týden příliš nepotěší
včera

Živě Černý dým nad Vatikánem. První den konkláve nového papeže nepřinesl
včera

Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska
včera

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty
včera

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu
včera

Živě Konkláve začalo. Sledujte s námi ŽIVĚ volbu nového papeže
včera

Jak probíhá konkláve a kdy bude zvolen nový papež? Nejdůležitější otázky a odpovědi
včera

Biden v rozhovoru spílal Trumpovi: Co se to sakra děje? Který prezident takhle mluví?
včera

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili
včera

Nová fronta studené války: Indicko-pákistánský konflikt jako zástupný boj USA a Číny o vliv v Asii
včera

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz
včera

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující
včera

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže
včera

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové
včera

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
včera

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
včera
Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.
Zdroj: Jakub Jurek