Britský premiér Boris Johnson po příjezdu na summit skupiny zemí G7 zopakoval, že si nepřeje odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Předsedu Evropské rady Donalda Tuska, který na summit do jihofrancouzského Biarritzu dorazil krátce před ním, britský premiér vyzval, aby mu s hledáním dohody pomohl. Tusk a Johnson se v neděli sejdou k dvoustrannému jednání.
"Řekl bych našim přátelům v EU, že nechtějí-li brexit bez dohody, pak musí z dohody odstranit pojistku," řekl Johnson s odkazem na takzvanou irskou pojistku. Toto opatření obsažené v dohodě, kterou vyjednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová, má po brexitu zabránit kontrolám na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.
Johnson chce Británii z EU vyvést 31. října - ať už s dohodou nebo bez ní. Tento týden navštívil německou kancléřku Angelou Merkelovou i francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, které se snažil přesvědčit, aby souhlasili s odstraněním irské pojistky z brexitové dohody. Dnes v Biarritzu Johnson vyzval opět i Tuska, aby při hledání dohody s evropskou sedmadvacítkou pomohl.
Předseda Evropské rady, který se bude rovněž účastnit jednání v Biarritzu, dnes na twitteru napsal, že se s Johnsonem v neděli na okraj summitu G7 setká. "Doufám, že se nechce zapsat do historie jako 'Pan Bez dohody'," uvedl Tusk.
Tomorrow I meet PM @BorisJohnson. I hope that he will not like to go down in history as “Mr. No Deal”. The EU is ready to listen to operational, realistic ideas acceptable to all Member States including Ireland, if and when the UK government is ready to put them on the table.
— Donald Tusk (@eucopresident) August 24, 2019
Evropská unie je podle něj připravena naslouchat "akceschopným, realistickým nápadům přijatelným pro všechny členské země včetně Irska, pokud a až bude vláda Spojeného království připravena je předložit k jednání".
Už ve svém projevu po příjezdu do Biarritzu Tusk zdůraznil, že nehodlá s Británií spolupracovat na cestě k brexitu bez dohody.
Johnson před začátkem summitu G7 vyzval také ke zmírnění napětí v mezinárodním obchodu. Británii podle něj hrozí, že bude zatažena do obchodní války. Na otázku, zda na plánované nedělní dvoustranné schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa vyzve, aby zmírnil napětí v obchodních vztazích s Čínou, Johnson odpověděl: "To se vsaďte."
Už před odletem do Francie britský premiér řekl, že se Spojené království po brexitu nehodlá stáhnout z mezinárodní scény. Británie bude podle něj pod jeho vedením mezinárodní, světu otevřená a sebevědomá země.
Související
Boris Johnson k Evropě: Trump se vás jen snaží šokovat
Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
Boris Johnson , Brexit , Donald Tusk , EU (Evropská unie) , G7
Aktuálně se děje
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
včera
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
včera
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
včera
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
včera
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
včera
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
27. prosince 2025 21:20
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
27. prosince 2025 20:05
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
27. prosince 2025 18:51
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.
Zdroj: Libor Novák