Brexit? Johnson poslal do Bruselu jasný vzkaz ohledně dalšího odkladu

Za žádných okolností nebudu žádat Brusel o další odklad odchodu Británie z Evropské unie, uvedl dnes britský premiér Boris Johnson. Zopakoval, že země odejde z EU 31. října. Johnson vystoupil před svým londýnským sídlem v Downing Street 10 a ve své řeči rovněž odmítl spekulace, že by současnou patovou situaci v zemi mohly vyřešit předčasné volby. "Já volby nechci a vy je taky nechcete," prohlásil. Jeho projev byl nezvykle doprovázen hlasitým pokřikováním lidí, kteří opodál protestovali proti jeho vyjádřením.

"Za několik posledních týdnů vzrostly šance na dohodu (s EU ohledně brexitu). Unie vidí, že chceme dohodu, že chceme mít jasně vymezené budoucí vztahy a jsme absolutně odhodlaní a připravení na odchod bez dohody," uvedl Johnson. Jediné, co je podle něj brzdou v jednáních s Bruselem, jsou snahy některých poslanců hlasovat s vůdcem opozičních labouristů Jeremym Corbynem o dalším odkladu brexitu.

Na adresu těchto rebelů z řad vládních poslanců, kteří chtějí v Dolní sněmovně spolu s opozicí předložit návrh zákona proti brexitu bez dohody, Johnson vyjádřil přesvědčení, že tak neučiní. Poškodili by tím podle něj britskou vyjednávací pozici s Evropskou unií.

"Chci, aby všichni věděli, že za žádných okolností nepožádám Brusel o odklad. Odejdeme 31. října, bez debat," zopakoval britský premiér. Jak dodal, doufá, že se mu na klíčovém říjnovém summitu podaří dosáhnout dohody s Evropskou unií. "V mezičase nechte naše vyjednavače pokračovat v práci," doplnil Johnson. "Rozvodovou" dohodu s EU britští poslanci již třikrát odmítli a brexit byl na jaře odložen.

Bitva mezi vládou a odpůrci brexitu bez dohody v parlamentu, k nimž patří i zhruba 20 konzervativních poslanců, má vypuknout v úterý, kdy končí parlamentní letní přestávka.

Johnson se svým projevem vystoupil jen chvíli poté, co labouristický poslanec Hilary Benn na twitteru zveřejnil, jak by měl návrh zákona proti brexitu bez dohody vypadat. Zákon dává vládě čas do 19. října na dosažení nové dohody s Evropskou unií na unijním summitu 17. října, nebo požaduje souhlas parlamentu s neřízeným odchodem z bloku. Pokud vláda nesplní ani jednu podmínku, musí premiér dopisem požádat předsedu Evropské rady Donalda Tuska o další odklad brexitu, tentokrát do 31. ledna 2020.

Podle britských médií dostali rebelové z řad konzervativců varování, že budou vyloučeni z poslaneckého klubu, pokud se tento týden připojí k opozici ve snaze zablokovat brexit bez dohody. Zároveň by jim nebylo umožněno kandidovat za konzervativce v příštích volbách.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Brexit Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře

Americký prezident Donald Trump se na večeři Bílého domu pro novináře rozhodl opět provokovat své odpůrce. Vtipkoval totiž o čtvrté kandidatuře v prezidentských volbách, která je mu podle zákonů zapovězena, protože momentálně vykonává již druhý mandát ve funkci hlavy státu. 

včera

včera

včera

Oto Klempíř

Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř

Česko v neděli zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění. Podle ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) odešel autor, který po desítky let utvářel dějiny moderního českého umění. 

včera

Robert Fico

Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny

Slovensko opět dává ruce pryč od koalice zemí, které pomáhají Ukrajině ve válce se sousedním Ruskem. Premiér Robert Fico (Smer-SD) vzkázal, že Bratislava není součástí tzv. Koalice ochotných. Reagoval tak na nepravdivé informace, které se podle jeho slov objevily v éteru. 

včera

Ilustrační fotografie.

Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data

Již více než dva a půl roku mohou na silnice vyrazit řidiči už od sedmnácti let pod dohledem zkušeného mentora. Data potvrzují, že zájem o řízení ještě před osmnáctinami v režimu L17 nadále roste. Podíl nových řidičů vstupujících do programu L17 se průběžně zvyšuje a v posledních dvou měsících již přesáhl hranici 30 %. Navíc žádost o řidičák i zápis mentora lze vyřídit on-line na Portálu dopravy.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda

Vedení fotbalové Sparty v čele se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým bylo sparťanskými fanoušky během letní přípravy kritizováno za nedostatečné posilování kádru. Až těsně před začátkem nového ročníku Chance ligy 2026/27 přišla z pražské Letné tolik očekávané zpráva o opravdu zvučné a silné posile. Spekulovalo se o ní několik posledních dní, až v sobotu během dopoledne přišlo potvrzení. Na Letnou míří norský útočník Jonatan Braut Brunes z polského Krakówa. Mělo by jít o rekordní přestup v historii Sparty.

včera

včera

včera

včera

včera

25. července 2026 21:06

Hasiči zasahují u požáru u Velhartic na Klatovsku. (25.7.2026)

Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují u rozsáhlého požáru lesa u Velhartic na Klatovsku. Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu, profesionálům pomáhají i dobrovolní hasiči. Událost se prozatím obešla bez zranění. 

25. července 2026 20:19

Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl

Ještě před tím, než se o posledním červencovém víkendu definitivně rozjela česká fotbalová klubová scéna na domácí scéně, už ve čtvrtek nastoupily první dva české týmy v rámci evropských předkol ke svým prvním zápasům v nové sezóně 2026/27. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy