Brexit připomíná kvadraturu kruhu. Německo je ohledně dohody skeptické

Německá vláda je skeptická ohledně možné shody mezi Londýnem a EU na smlouvě o brexitu ještě před čtvrtečním začátkem unijního summitu. Hlavní vyjednávač EU Michel Barnier přitom dnes dal najevo, že chce mít v této otázce jasno do středečního rána, aby mohl vlády unijních zemí předem informovat, o čem se na dvoudenním summitu EU ve čtvrtek a pátek vůbec bude rozhodovat.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Angela Merkelová
doporučujeme

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes opět zdůraznila, že je třeba pracovat do poslední minuty na tom, aby byl britský odchod z evropského bloku upravený vzájemnou dohodou obou stran.

Německá vláda v dnešním prohlášení připustila, že pokrok v jednáních mezi EU a Británií je nesporný. Se skepsí se však dívá na to, zda je dostatek času k formulaci právně neprůstřelné dohody. "Politická ochota je jedna věc a konkrétní ustanovení o tom, jak se vymanit z kvadratury kruhu, druhá. V tom ještě není pokrok takový, abychom mohli říct, že teď máme řešení," uvedla spolková vláda.

Merkelová dnes potvrdila odhodlání pracovat na spořádaném brexitu do poslední minuty. "Nyní se zdá být jasné, že Velká Británie chce vystoupit z celní unie," řekla kancléřka. To podle ní rozhovory se Spojeným královstvím komplikuje, protože pak vznikne hranice vnitřního trhu s důsledky pro irský ostrov.

Kancléřka v této souvislosti poukázala na takzvanou velkopáteční dohodu, podle níž nemají být hraniční kontroly mezi Irskem a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Za těchto okolností se pokus o řízený brexit podle Merkelové rovná kvadratuře kruhu. Německo je však připraveno i na scénář neřízeného brexitu, ujistila Merkelová.

Británie hodlá Evropskou unii opustit 31. října. Pokud do středy nebude na stole hotové ujednání, půjde o to, zda budou jednání pokračovat i po nadcházejícím summitu EU. Ve hře je také další odklad terminu brexitu. Ještě do konce října by se také mohl uskutečnit ještě i mimořádný summit EU věnovaný brexitu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko zasáhla tragédie. 12 mrtvých po srážce autobusu s kamionem

13.11.2019 18:55 Aktualizováno Dvanáct lidí zemřelo a dvě desítky osob se zranily při dnešní srážce nákladního auta a autobusu na…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Německá policie zasáhla proti ilegálům

13.11.2019 17:41 Německá policie dnes zakročila proti zločinecké síti, jež umožňovala ilegální zaměstnávání cizinců,…

Změna v eurokomisi: Portfolio spojené s migrací se přejmenuje, na nátlak…

13.11.2019 17:02 Aktualizováno Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po tlaku části europoslanců přejmenuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama