Budoucí kancléř? CDU a CSU mají nového kandidáta

Pokud by všichni členové stran konzervativní unie CDU a CSU mohli vybírat příštího kandidáta strany na německého kancléře, neměla by šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová šanci.

V hlasování by totiž se 13 procenty skončila až na pátém místě, ukázal průzkum zpracovaný institutem Wahlkreisprognose.de.

Na prvním místě v průzkumu skončil se 26 procenty ministerský předseda nejlidnatější německé spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet.

Těsně druhý byl bývalý šéf poslanců CDU/CSU Friedrich Merz s 24,5 procenta, třetí s odstupem šéf CSU Markus Söder s 15 procenty a čtvrtý ministr zdravotnictví Jens Spahn se 14,5 procenta.

Merze a Spahna loni v prosinci Krampová-Karrenbauerová porazila v souboji o předsednický post CDU, na němž po 18 letech vystřídala kancléřku Angelu Merkelovou.

Pochyby o tom, že je Krampová-Karrenbauerová vhodnou kandidátkou do čela vlády, se v CDU rozšířily i kvůli sérii neuspokojivých volebních výsledků strany v letošním roce.

Související

Friedrich Merz (CDU)

Merz byl zvolen novým předsedou německé CDU

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou Friedricha Merze, který v čele největší opoziční strany střídá dosavadního šéfa Armina Lascheta. Delegáti sjezdu dnešní volbou podle očekávání potvrdili prosincový výsledek vnitrostranického referenda, které se pro Merze jasnou většinou hlasů vyslovilo.

Více souvisejících

CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová Německo Friedrich Merz (CDU) Armin Laschet (CDU) CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 5 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Zrádce v řadách USA: Bývalý americký velvyslanec působil jako tajný agent Kuby

Bývalý americký velvyslanec v Bolívii Manuel Rocha překvapivě oznámil, že se u soudu přizná k tomu, že desítky let působil jako tajný agent pro Kubu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy