Čaputová jmenuje novou slovenskou vládu ve čtvrtek

Novou slovenskou vládu v čele s dosavadním ministrem financí Eduardem Hegerem jmenuje prezidentka Zuzana Čaputová ve čtvrtek dopoledne. ČTK to dnes sdělil mluvčí hlavy státu Martin Strižinec. Kabinet složily čtyři dosavadní vládní strany po dohodě na urovnání krize v koalici, jehož součástí byla demise premiéra Igora Matoviče.

Zuzana Čaputová
doporučujeme

V nové vládě, jejímž složením Čaputová v úterý pověřila Hegera, by měla pokračovat většina ministrů Matovičova kabinetu. Jmenován zatím nebude ministr sociálních věcí, původní nominaci jedno z vládních hnutí Jsme rodina podle Strižince ještě přehodnocuje. Na zmíněnou funkci byl nejprve navržen donedávna poslanec parlamentu Jozef Hlinka, který působil ve sněmovně jako náhradník za již bývalého ministra sociálních věcí Milana Krajniaka. Krajniak podobně jako dalších pět ministrů Matovičova kabinetu podal v době vládní krize demisi a následně se ujal poslaneckého mandátu, který jako ministr nemohl podle ústavy vykonávat.

Končící premiér Matovič byl do čela vlády jmenován loni v březnu po přesvědčivém vítězství svého hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) v parlamentních volbách. Po nich OLaNO obsadilo ve vládě polovinu křesel. Část koalice během nedávné téměř měsíc trvající vládní krize ale požadovala Matovičovu rezignaci. Například liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) tvrdila, že Matovič není i kvůli konfrontačnímu stylu politiky osobnostně, komunikačně ani manažersky s to vést zemi.

Očekává se, že Matovič bude v nové vládě ministrem financí. K výměně by mělo dojít i na pozici ministra zdravotnictví. Hegerova vláda bude muset do 30 dnů od jmenování požádat sněmovnu o vyslovení důvěry. Čtyřčlenná koalice má v parlamentu pohodlnou většinu.

Nastupující premiér Heger řekl, že jeho kabinet bude pokračovat v programovém prohlášení končícího kabinetu, z textu dokumentu by ale měly být vyřazené již splněné body. Matovičova vláda už například prosazením změny ústavy položila základ reformy soudnictví.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama