Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO). Řekla to dnes v Brně při debatě, která je součástí doprovodného programu festivalu Divadelní svět Brno. Sama si ani nechce představit, že by Slovensko nebylo součástí NATO nebo Evropské unie.

Podle ní je členství v alianci odstrašujícím elementem pro Rusko. Obě země projevily zájem o vstup do NATO. Turecko ale avizovalo, že rozšíření neschválí kvůli tomu, že obě země podporují organizace, které Turecko považuje za teroristické. Přijetí nových zemí musí schválit ale všichni členové.

Podle Čaputové by absence členství znamenala pro Slovensko sousedící s Ukrajinou, kterou koncem února napadlo Rusko, bezprostřední nebezpečí. "Kdybychom nebyli v unii a NATO, nechci si to ani představovat. Členství v NATO je odstrašující element pro Rusko," řekla Čaputová.

Podporuje proto vstup Finska i Švédska do aliance. "Respektuji svobodnou volbu každého státu. Jsme silnější, když je nás víc. Paradoxní je, že Putin (ruský prezident Vladimir Putin) chtěl NATO oslabit," uvedla slovenská hlava státu. Rozhodnutí Švédska požádat o členství v NATO uvítal dnes i český premiér Petr Fiala, podobně jako v případě Finska ho česká vláda podle něj určitě podpoří.

Čaputová je i pro to, aby Ukrajina dostala status kandidátské země pro vstup do Evropské unie. "Některé země váhají, ale názor států ve východním křídle je pro kandidátský status," řekla Čaputová. Připomněla, že země sousedící s Ukrajinou napadené zemi významně pomáhají. Zmínila dodávky zbraní nebo pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. "Našim územím prošlo už 400.000 uprchlíků a 80.000 jich u nás zůstalo. Je to třetí nejvyšší počet v přepočtu na obyvatele. Na Ukrajinu posíláme i naše experty jako patology a kriminalisty pro vyšetřování zločinů," zmínila Čaputová násilí i sexuální delikty na civilním obyvatelstvu Ukrajiny.

Zároveň připomněla pomoc uprchlíkům ze strany obyvatel Slovenska. "Na Slovensku je obrovská vlna solidarity a jsem hrdá prezidentka. Nesmíme ale zapomenout na lidi postižené chudobou, aby neměli pocit, že jsou zapomenutí," varovala Čaputová a poukázala na to, že obrovská vlna solidarity se zvedla i na počátku pandemie covidu, avšak postupem času ustupovala a poté i polarizovala společnost.

Související

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 
Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Finsko Švédsko NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy