Dánsko kvůli koronaviru zpřísní podmínky pro vstup

Dánsko kvůli koronaviru podstatně omezí možnost překročit jeho hranice pro občany všech zahraničních států. Od soboty bude možné do Dánska cestovat jen z několika vymezených důvodů, a do země se tak dostanou pouze cizinci, kteří chtějí navštívit rodinu nebo třeba řidiči zásobovacích aut. Všichni ale musejí mít negativní test na koronavirus, oznámil dnes ministr zahraničí Jeppe Kofod.

Dánská vláda také důrazně doporučuje občanům, aby sami nejezdili do zahraničí. Doporučení se týká i služebních cest, nejen turistiky. Podle šéfa diplomacie jsou nová opatření "logickým důsledkem restrikcí, které vláda přijala v posledních dnech".

Výjimky pro cesty do Dánska platí například pro obyvatele regionů u hranic s Německem a Švédskem, pro řidiče tranzitní dopravy a zásobování či pro návštěvy rodinných příslušníků, uvedl ministr spravedlnosti Nick Häkkerup. Naopak studium nebo zaměstnání au-pair dostatečným důvodem pro cesty do Dánska nebude.

Dánsko tento týden ještě zpřísnilo pravidla pro boj s koronavirem platná od konce minulého roku. Podle nich budou až do 17. ledna zavřené všechny obchody vyjma těch s nezbytným zbožím a také kadeřnictví, restaurace či kulturní a sportovní zařízení. Scházet se smí maximálně pět lidí. V zemi se rychle šíří nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2, která se objevila koncem loňského roku v Anglii. Epidemiologové předpokládají, že v polovině února bude mutace zodpovědná za většinu nových případů infekce.

Za posledních 24 hodin Dánsko, které má asi 5,8 milionu obyvatel, zaznamenalo 1660 nových případů nákazy virem SARS-CoV-2 a 30 úmrtí s covidem-19. Celkem se v zemi od počátku pandemie nákaza prokázala u více než 178.000 lidí. S covidem-19 zemřelo 1517 nakažených.

Související

Mette Frederiksenová

Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi

Dánská politická scéna prochází zásadním obratem. Dosavadní premiérka Mette Frederiksenová oficiálně podala demisi do rukou krále Frederika, čímž formálně ukončila působení své tříčlenné koaliční vlády. Tento krok následoval bezprostředně po oznámení volebních výsledků, které jasně ukázaly, že stávající kabinet ztratil v parlamentu potřebnou většinu.

Více souvisejících

dánsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Íránská delegace v Pákistánu

Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán

Mír na Blízkém východě je daleko, zní z Teheránu k průběhu diplomatických jednání se Spojenými státy americkými, jejichž cílem je dosažení trvalé mírové dohody. Írán v sobotu opět uzavřel Hormuzský průliv v reakci na pokračující americkou námořní blokádu. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Pavel Gross bude jedním z nových trenérů národního týmu.

Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa

Již je jasné, že po letošním mistrovství světa v hokeji nebude na lavičce národního A-týmu pokračovat realizační tým v čele s Radimem Rulíkem. Kouč, který v roce 2024 dokázal s reprezentací po letech vyhrát světový šampionát, jenž se tehdy navíc konal v Praze, minulý měsíc oznámil, že u reprezentace po MS pokračovat nehodlá. Od té doby tak prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik hledal Rulíkova nástupce a nakonec je našel. Ve čtvrtek, kdy začala příprava na blížící se světový šampionát ve Švýcarsku, na tiskové konferenci potvrdil, že novými trenéry se od příští sezóny stanou Zdeněk Moták a Pavel Gross.

včera

Donald Trump

USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu

Americký prezident Donald Trump poprvé reagoval na nejnovější události na Blízkém východě, kde Írán kvůli pokračující námořní blokádě opět uzavřel Hormuzský průliv. USA se podle nejvyššího představitele nenechají vydírat. 

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu

Exposlanec Dominik Feri má novou naději na propuštění z vězení. Krajský soud vrátil věc okresnímu soudu, který původně v lednu rozhodl, že si bývalý politik bude muset odpykat i zbytek tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

včera

Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze

Policie si v týdnu převzala další osobu, která je podezřelá v případu březnového teroristického útoku v Pardubicích. Jde o člověka, jehož dříve zadrželi policisté na sousedním Slovensku. Bližší podrobnosti nejsou známé. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy