Dánsko se rozhodlo ukončit používání vakcíny proti nemoci covid-19 firmy AstraZeneca. Na tiskové konferenci to dnes oznámil dánský zdravotnický úřad. Očkování tímto preparátem dánské úřady preventivně pozastavily 11. března poté, co se u několika lidí po podání vakcíny objevily závažné případy krevních sraženin. Nyní je toto rozhodnutí trvalé.
Podle agentury AFP je Dánsko první zemí, které vakcínu od AstraZeneky opustilo. Dánský list Politikken napsal, že země rovněž zatím nebude podávat vakcínu od společnosti Johnson & Johnson (J&J).
"Dánský zdravotnický úřad se rozhodl pokračovat v očkování proti covidu bez vakcíny od firmy AstraZeneca," stojí v prohlášení. "Naše vyšetřování ukazuje, že jeden ze 40.000 lidí očkovaných vakcínou od AstraZeneky bude mít vážné vedlejší příznaky," uvedl šéf úřadu Sören Broström.
Vakcinační kampaň se podle něj zdrží o několik týdnů, všichni Dánové by ale i tak měli být naočkováni do začátku srpna. Úřad nevyloučil, že by se Dánsko mohlo k vakcíně v budoucnu vrátit. Broström zároveň řekl, že kdyby Dánsko bylo v jiné situaci uprostřed třetí vlny epidemie a zdravotní systém by byl pod tlakem, neváhal by vakcínu dál používat.
Očkování vakcínou, kterou vyvinula britsko-švédská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, Dánsko přerušilo 11. března, původně na 14 dní. Stalo se tak poté, co se objevily zprávy o 60leté Dánce, která týden po očkování zemřela s krevními sraženinami na různých místech v těle. Opatření bylo pak 25. března prodlouženo o další tři týdny.
V uplynulých týdnech pozastavila podávání vakcíny od AstraZeneky řada evropských zemí. Mnohé z těchto států ale obnovily očkování poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vakcínu podpořila. Přínos tohoto preparátu podle EMA stále převyšuje možná rizika. Agentura ovšem připustila, že výskyt krevních sraženin může být velmi vzácným vedlejším účinkem očkovací látky firmy AstraZeneca.
Ojedinělé případy výskytu krevních sraženin byly zaznamenány také u lidí naočkovaných vakcínou od firmy Johnson & Johnson ve Spojených státech. Společnost J&J v úterý sdělila, že z tohoto důvodu odkládá distribuci svojí vakcíny v Evropské unii. Dánsko očkování vakcínou pozastaví, dokud neprověří možnou souvislost s krevními sraženinami, napsala agentura Reuters.
Podle jejích informací šéf dánského zdravotnického úřadu během tiskové konference krátce omdlel. Příčina jeho mdlob nebyla bezprostředně zřejmá.
Téměř milión z 5,8 miliónů obyvatel Dánska už dostalo první dávku očkování. Z nich 77 procent dostalo vakcínu firmy Pfizer-BioNTech, 7,8 procent vakcínu firmy Moderna 15,3 procent očkovací látku od AstraZeneky.
Související
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby
dánsko , očkování , AstraZeneca
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
před 1 hodinou
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
včera
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
včera
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
včera
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
včera
Počasí trápí i hasiče. Požáry hrozí v dalších oblastech, platí nové varování
včera
Extrémní počasí dál sužuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, Británie hlásí rekordní výjezdy sanitek
včera
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
včera
Venezuelu možná nezasáhla dvě zemětřesení, ale jedno masivní. Experti popsali, proč je v tom obrovský rozdíl
včera
Evropa zažívá největší vlnu veder v historii. Bez globálního oteplování by nikdy nenastala, zjistili vědci
včera
Jak urychlit rozšiřování EU? V srdci Unie se rodí nový plán
včera
Írán zaútočil na nákladní loď v Hormuzském průlivu
včera
Po zemětřesení ve Venezuele jsou už stovky mrtvých a tisíce zraněných. Zpod trosek zní volání o pomoc
včera
Počasí: Předpověď na víkend ukazuje, kde mohou teploty překročit čtyřicítku už v sobotu
Českou republiku čeká víkend s nádechem absolutního extrému. O nadcházející vlně veder toho bylo napsáno již mnoho, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) však nyní vydal upřesňující předpověď a oficiální výstrahy, které situaci shrnují. Podle dostupných dat je zřejmé, že nás čekají dny, které mohou přepsat meteorologické mapy a historické tabulky.
Zdroj: Libor Novák