Děti se prarodičům vyhýbají zbytečně? Švýcaři po zjištění vědců mění názor

V řadě zemí doporučují epidemiologové, aby se děti vyhýbaly prarodičům i ostatním důchodcům kvůli hrozbě nákazy novým koronavirem. Ve Švýcarsku ale s odvoláním na zjištění vědců mění názor. Experti se však zcela neshodnou.

Švýcarsko je podle BBC jednou ze zemí, které zmírňují ochranná opatření. Daniel Koch, který má na starosti komunikaci související s pandemií covid-19 v zemi, informoval o zjištění vědců, kteří tvrdí, že děti do 10 let nejsou přenašeči viru SARS-CoV-2 a mohou bez rizika obejmout své prarodiče.

„Malé děti nejsou infikovány a virus nepřenášejí,“ řekl Koch na tiskové konferenci a uvedl, že dřívější doporučení o udržení vzdálenosti mezi dětmi a jejich prarodiči bylo vydáno v době, kdy si vědci nebyli jistí, jak se virus SARS-CoV-2 přenáší.

Podle Kocha jde především o děti do 10 let, které mohou krátkodobě navštívit své prarodiče. Naopak největší hrozbou jsou pro seniory rodiče vnoučat. Prohlášení mluvčí učinil na základě konzultace s odborníky na univerzitách v Curychu, Bernu a Ženevě.

Švýcarsko zmírňuje také další ochranná opatření, od 26. dubna otevřelo kadeřnické salóny, zahradnictví či ordinace lékařů. Poté by měly následovat školy a větší obchody. Země, která eviduje 27 tisíc nakažených a přes tisíc mrtvých, doposud nezavedla povinné nošení roušek, a to ani pro zaměstnance obchodů.

Německý virolog Christian Drosten, který se zaměřuje na výzkum nových virů, nesdílí stejný názor jako švýcarská vláda. Pro Österreichischer Rundfunk (ORF), největší rakouskou rozhlasovou a televizní společnost, uvedl, že by lidé měli být stále opatrní, protože neexistují přesvědčivé údaje o tom, že děti nejsou přenašeči viru SARS-CoV-2.

Související

Stockholm

Švýcarsko plánuje mírovou konferenci o Ukrajině, bez Ruska

Švýcarsko plánuje konferenci o Ukrajině, která se uskuteční ve dnech 15. a 16. června s cílem podpořit mírový proces. Informaci poskytla dnes švýcarská vláda podle agentury Reuters. Rusko, které je vedeno válkou proti Ukrajině již přes dva roky, se však na této konferenci nezúčastní.

Více souvisejících

Švýcarsko důchodci, senioři rodina věda děti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 2 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

WHO je znepokojena šířením ptačí chřipky. Případy nákazy se potvrdily i u lidí

Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena šířením ptačí chřipky (H5N1) na nové živočišné druhy a lidi. Podtyp H5N1 vedl v posledních čtyřech letech k úmrtí desítek milionů kusů drůbeže, přičemž nakaženo bylo i volně žijící ptactvo a suchozemští či mořští savci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy