Děti se prarodičům vyhýbají zbytečně? Švýcaři po zjištění vědců mění názor

V řadě zemí doporučují epidemiologové, aby se děti vyhýbaly prarodičům i ostatním důchodcům kvůli hrozbě nákazy novým koronavirem. Ve Švýcarsku ale s odvoláním na zjištění vědců mění názor. Experti se však zcela neshodnou.

Ilustrační foto
doporučujeme

Švýcarsko je podle BBC jednou ze zemí, které zmírňují ochranná opatření. Daniel Koch, který má na starosti komunikaci související s pandemií covid-19 v zemi, informoval o zjištění vědců, kteří tvrdí, že děti do 10 let nejsou přenašeči viru SARS-CoV-2 a mohou bez rizika obejmout své prarodiče.

„Malé děti nejsou infikovány a virus nepřenášejí,“ řekl Koch na tiskové konferenci a uvedl, že dřívější doporučení o udržení vzdálenosti mezi dětmi a jejich prarodiči bylo vydáno v době, kdy si vědci nebyli jistí, jak se virus SARS-CoV-2 přenáší.

Podle Kocha jde především o děti do 10 let, které mohou krátkodobě navštívit své prarodiče. Naopak největší hrozbou jsou pro seniory rodiče vnoučat. Prohlášení mluvčí učinil na základě konzultace s odborníky na univerzitách v Curychu, Bernu a Ženevě.

Švýcarsko zmírňuje také další ochranná opatření, od 26. dubna otevřelo kadeřnické salóny, zahradnictví či ordinace lékařů. Poté by měly následovat školy a větší obchody. Země, která eviduje 27 tisíc nakažených a přes tisíc mrtvých, doposud nezavedla povinné nošení roušek, a to ani pro zaměstnance obchodů.

Německý virolog Christian Drosten, který se zaměřuje na výzkum nových virů, nesdílí stejný názor jako švýcarská vláda. Pro Österreichischer Rundfunk (ORF), největší rakouskou rozhlasovou a televizní společnost, uvedl, že by lidé měli být stále opatrní, protože neexistují přesvědčivé údaje o tom, že děti nejsou přenašeči viru SARS-CoV-2.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…

Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…

AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK

25.01.2021 19:01 Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím…

EK doporučila další cestovní omezení pro vysoce rizikové země

25.01.2021 18:21 Lidé cestující ze zvláště rizikových států Evropské unie by měli vyjíždět do zahraničí pouze v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama