Do Maďarska budou moci cizinci jezdit od úterý jen výjimečně

Uzavření maďarských hranic nejméně na jeden měsíc pro cizince od 1. září nebude platit pro občany jiných států, kteří mají v Maďarsku trvalý pobyt nebo minimálně 90 dní platné povolení k pobytu. Podle agentury APA to vyplývá z informace s podrobnostmi tohoto opatření, které byly o víkendu zveřejněné v úředním věstníku.

Maďarsko
doporučujeme

Maďarská vláda se pro tento krok rozhodla s cílem omezit další šíření koronovirové nákazy, které je v poslední době na vzestupu. Podle dnešní informace vládního serveru koronavirus.gov.hu za posledních 24 hodin v zemi přibylo 292 nakažených a počet doposud potvrzených případů infekce stoupl na 5961. Úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19, jejímž původcem je koronavirus, zůstává 614.

O zákazu vstupu cizích státních příslušníků informoval už v pátek Gergely Gulyás, šéf úřadu maďarského premiéra Viktora Orbána. Zmínil se při tom mimo jiné o tom, že výjimku budou mít vojenské konvoje, humanitární tranzit či obchodní nebo diplomatické cesty.

Maďarští občané, stejně jako cizinci s potřebným povolením k pobytu, budou muset při příjezdu do Maďarska na dva týdny do karantény. Tu mohou předčasně opustit jen v případě negativních testů provedených v rozmezí dvou dnů. Důležité je přitom upozornění, že testy podstoupené v zahraničí nebudou uznané.

Podle úředního věstníku budou smět do Maďarska přijíždět i sportovci, sportovní experti, podnikatelé v oblasti nákladní dopravy a osoby, které mají zvláštní povolení úřadů k obchodním aktivitám v zemi. Výjimku budou mít i studenti a osoby přijíždějící kvůli rodinným událostem, jako jsou křtiny, svatby nebo pohřby.

Zvláštní pravidla platí pro cizince pracující v pohraničních oblastech. Takoví občané ministerstvem zahraničí určených sousedních států a rovněž Maďaři žijící v těchto státech mohou v Maďarsku pobývat nejvýše 24 hodin v zóně do 30 kilometrů od hranic. V této časové lhůtě také musejí maďarské území opět opustit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Denní počet nakažených se v Německu dál drží nad dvěma tisíci

26.09.2020 10:29 Počet nakažených koronavirem se v Německu dál drží nad hranicí dvou tisíc. Za posledních 24 hodin…

Útok u bývalé redakce Charlie Hebdo: Dva zranění, ministr ho má za…

25.09.2020 21:55 Aktualizováno Muž ozbrojený sekáčkem dnes nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v…

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila už u půl milionu lidí

25.09.2020 20:54 Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za…

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

25.09.2020 20:38 Aktualizováno Estonsko, Litva a Lotyšsko dnes rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama