Řecko se Turecku nevyrovná politicky, ekonomicky ani vojensky, prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zopakoval rovněž svou výhrůžku z víkendu stran ostrovů v Egejském moři, že Turecko může "přijít náhle, klidně v noci". Erdoganovu agresivní rétoriku označilo za škodlivou i české ministerstvo zahraničí a vážné obavy vyjádřil úřad šéfa diplomacie EU. Informují o tom dnes turecká a řecká média.
"Řecko si musí promyslet, jaké vztahy s Tureckem chce. Jak říkám, jedné noci můžeme přijít," citoval Erdogana dnes řecký deník Kathimerini. Turecký prezident to řekl novinářům před třídenní cestou na Balkán, během níž ode dneška navštíví Bosnu a Hercegovinu, Srbsko a Chorvatsko a na níž ho doprovází podnikatelská delegace. Jejím tématem mají být mimo jiné v Srbsku nové kontrakty v energetice, napsal provládní turecký deník Daily Sabah.
V pondělí po zasedání vlády v Ankaře Erdogan v televizi řekl, že Řecko se Turecku nevyrovná politicky, ekonomicky ani vojensky. Týž den také turecký ministr vnitra Süleyman Soylu prohlásil, že uprchlický tábor u Atén je základnou pro teroristy, které pak Řecko posílá do Turecka provádět útoky. Atény to označily za lži a další provokaci ze strany Ankary.
Dlouhodobě napjaté řecko-turecké vztahy mezi těmito dvěma historickými rivaly a zároveň spojenci v NATO o víkendu opět zostřil svou rétorikou turecký prezident, když prohlásil, že Řecko zaplatí vysokou cenu, pokud bude nadále svými letadly narušovat turecký vzdušný prostor v Egejském moři. Dnes napsal řecký deník Kathimerini, že v pondělí turecké drony narušily řecký prostor, když přeletěly nad ostrovem Kinaros.
Některé řecké ostrovy v Egejském moři jsou velmi blízko Turecka a obě země se dlouhodobě vzájemně obviňují z narušování prostoru a porušování mezinárodního práva. Vztahy Řecka a Turecka v posledních letech kalí také migrace z Turecka do Řecka a průzkum těžby ve východním Středomoří, mimo jiné v oblasti Kypru, rozděleného na řeckou a tureckou část.
Sobotní Erdoganovy výroky kritizovalo v neděli i české ministerstvo zahraničí (MZV). "Jedním z cílů českého předsednictví v EU je posilování dialogu mezi EU a Tureckem. Neakceptovatelné výhrůžky jednomu z členů EU, jako ty adresované Řecku v nedávných veřejných vystoupeních prezidenta Erdogana, jsou v tomto směru velmi škodlivé," napsalo MZV na twitteru.
Mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella vyjádřil "vážné obavy" v souvislosti s Erdoganovými nejnovější výroky. "Výhrůžky a agresivní rétorika jsou nepřijatelné a je třeba je zastavit," dodal mluvčí a vyzval, aby se řecko-turecké spory urovnaly mírovou cestou a při plném respektování mezinárodního práva.
Související
Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
Tureckem otřásají masivní demonstrace. Úřady se po zatčení Erdoganova rivala snaží blokovat sociální sítě
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Horké počasí je tady. Meteorologové varují, vlna veder začne ve středu
před 59 minutami
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
před 1 hodinou
Kyjev po smrti Grahama ztratil v USA stěžejního spojence. Zelenskyj míří do Washingtonu s nelehkým úkolem
před 2 hodinami
Chladná atmosféra zatěžkávací zkoušky. Netanjahu míří do Bílého domu bez červeného koberce
před 3 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily na Moskvu. Zastavily provoz na tamních letištích
před 4 hodinami
Požáry v západní Evropě nabývají katastrofálních rozměrů. Čelíme největší krizi od druhé světové, prohlásil Macron
před 5 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Po tropech se budou teploty přibližovat k normálu
včera
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
včera
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
včera
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
včera
Trump tvrdí, že Íránu naslouchá. Jedné podmínky se však nehodlá vzdát
včera
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
včera
Policie řeší černou šelmu na Táborsku. Svědkyně natočila video
včera
Meteorologové očekávají týden tropů. Riziko požárů se opět zvýší
včera
Vlivná členka MAGA se odjela na Ukrajinu přesvědčit, jak vypadá válka. Okamžitě pošlete Patrioty, píše Trumpovi
včera
Evropské automobilky v úpadku? Macron a Merz chtějí zabránit přílivu čínských značek
včera
Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků
včera
Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky
včera
Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce
včera
Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině
Ruský politický aparát přišel s novým požadavkem vůči západním státům. Tamní zákonodárci totiž prohlásili, že Moskva bude po evropských zemích nekompromisně požadovat finanční odškodnění za škody způsobené během válečného konfliktu na Ukrajině. Vedení Ruské federace se navíc nadále hodlá domáhat navrácení přibližně tří set miliard dolarů v podobě aktiv, která byla na Západě zmrazena po vypuknutí invaze v roce 2022.
Zdroj: Libor Novák