EU chce místo zvláštního tribunálu připojení Ukrajiny k ICC

Evropská unie zatím nemá společný názor na možnost zřídit kvůli válce na Ukrajině zvláštní tribunál a prosazuje, aby napadená země přistoupila k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Uvedli to dnes český ministr spravedlnosti Pavel Blažek a eurokomisař Dider Reynders po ministerské radě v Lucemburku. Reynders naznačil, že první případy spojené s válkou by se k ICC mohly dostat před koncem roku.

Unijní ministři spravedlnosti dnes projednávali vývoj ve vyšetřování válečných zločinů, z nichž jsou podezírány ruské síly. Dělo se tak na pozadí nového volání po vytvoření zvláštního tribunálu, který by soudil pachatele těchto zločinů. Tyto výzvy přichází například z Evropského parlamentu, ale také z Kyjeva.

Podle Blažka ale dnes ministři spravedlnosti přímo o tomto bodu nejednali. "Ten důvod je jednoduchý: Protože zatím neexistuje žádná společná pozice Rady EU a teď v této fázi se musíme soustředit na vyšetřování a stíhání zločinů pod jurisdikcí Mezinárodního trestního soudu," řekl na tiskové konferenci.

"Chceme maximálně využít veškeré existující nástroje," doplnil eurokomisař Reynders. Ten se tento týden vrátil z Kyjeva a uvedl, že tam znovu apeloval na to, aby Ukrajina ratifikovala takzvaný Římský statut a připojila se tak k ICC. Podle Reynderse jsou ukrajinské politické orgány tomuto postupu nakloněné, jistý odpor ale dává najevo armáda.

Mezinárodní trestní soud sídlící v Haagu je jednou ze stran zapojených do shromažďování důkazů o válečných zločinech, stejně jako 14 států EU, které spustily vlastní vyšetřování. Součástí rozsáhlého úsilí je také OSN, jejíž vyšetřovací komise v září konstatovala, že na Ukrajině po ruské invazi docházelo i ke znásilňování a mučení dětí. Ukrajinské úřady se v této souvislosti zabývají desetitisíci případů.

Reynders dnes naznačil, že ICC by před koncem roku mohl otevřít první procesy. "Podle mých informací by se pravděpodobně do konce roku mohly na stole trestního soudu objevit první případy," řekl. Zdůraznil však, že stíhání pachatelů válečných zločinů spách

Související

Pavel Blažek /ODS/, ministr spravedlnosti

Podmínky za znásilnění? Nezrušíme, tvrdí Blažek

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) tvrdí, že nechce zrušit možnost uložení podmíněného trestu za znásilnění. Během diskusního pořadu na televizi CNN Prima News Partie Terezie Tománkové zdůraznil, že je důležité sledovat, kdy jsou takové tresty soudy udělovány. 

Více souvisejících

Pavel Blažek ICC (Mezinárodní trestní soud) EU (Evropská unie) Ukrajina

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy