Šefčovič doufá v návrat k rozumné diskusi s Británií ohledně brexitu

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič doufá, že se Evropská unie a Británie vrátí k rozumné diskusi v otázce protokolu o Severním Irsku. Vyzval k tomu na dnešní tiskové konferenci po jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Praze i kvůli aktuálním geopolitickým výzvám.

Podle nedávného vyjádření mluvčího britského kabinetu ale tamní vláda bude i po oznámení o rezignaci premiéra Borise Johnsona pokračovat v prosazování jednostranných změn v severoirském protokolu, který je součástí dohody o vystoupení Británie z EU a který je předmětem sporu.

Koncem června dolní komora britského parlamentu v prvním čtení schválila návrh zákona, který protokol mění. Cílem je zrušení celních kontrol na některé zboží dovážené do Severního Irska ze zbytku Spojeného království. Evropská unie změny odmítá a už zahájila právní kroky.

Cílem dohody podle Šefčoviče bylo zajistit co nejuspořádanější odchod Británie z EU. Po náročném diplomatickém procesu došly strany k řešení, které zabezpečí mír v Severním Irsku a Irsku a zároveň zabrání nutnosti vytvořit mezi nimi pevnou hranici, přinese stabilitu, právní jistotu i nové možnosti ekonomického rozvoje pro Severní Irsko, dodal.

"Věřím, že po tomhle procesu, který probíhá ve Velké Británii, se vrátíme zpět k racionální diskusi a budeme hledat flexibilní a konstruktivní řešení, jak respektovat mezinárodní právo, podepsané smlouvy včetně protokolu," řekl místopředseda komise. "Doufám, že otevřenost a konstruktivnost, kterou jsme projevovali z naší strany, bude ze strany britských partnerů opětovaná," dodal.

Zmíněný návrh zákona je podle Šefčoviče v rozporu s mezinárodním právem. Pokud by byl schválen v nynější podobě, bude podle místopředsedy komise EU muset prověřit veškeré možnosti, které jí poskytují právní dokumenty, uzavřené smlouvy a také instituty mezinárodního práva.

Apeloval ale na to, aby se při současných geopolitických výzvách v čele s ruskou invazí na Ukrajinu měly obě strany snahu dohodnout a konstruktivně spolupracovat. Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) doplnil, že Rada pro obecné záležitosti je v dané věci nad očekávání jednotná a stojí zcela jednoznačně za Evropskou komisí.

Související

Více souvisejících

evropská komise Brexit EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Aktualizováno před 38 minutami

Jan Kačer

Zemřel známý herec a režisér Jan Kačer

Českou hereckou obec zasáhla před víkendem smutná zpráva. Ve věku 87 let zemřel v pátek dopoledne známý herec a režisér Jan Kačer, potvrdila to jeho rodina. Kačer patří k hvězdám nové vlny českého filmu.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Prezident Pavel byl propuštěn z nemocnice. Policie nehodu nevyšetřuje

Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do domácího léčení po nehodě na motorce, oznámila Kancelář prezidenta republiky (KPR) na sociální síti X. Prezidentův program na příští týden, včetně plánované zahraniční cesty, zůstává beze změny.

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

Výpověď bez důvodu, ale s výrazně vyšším odstupným. ODS chce změnit způsob propouštění zaměstnanců

ODS se podle svého předsedy a premiéra Petra Fialy bude snažit přesvědčit ostatní strany vládní koalice, aby ve Sněmovně prosadily možnost výpovědi bez udání důvodu v rámci novely zákoníku práce. Premiér to uvedl dnes při interpelacích ve Sněmovně.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy