Europarlament pohostí zástupce západního Balkánu. Rozšíří se EU?

Nedávno zvolený předseda Evropského parlamentu, David Sassoli, přivítá na půdě evropských institucí zástupce států západního Balkánu. V úterý 28. ledna se tak unijní představitelé setkají s předsedy parlamentů balkánských zemí. Klíčovým bodem summitu bude debata týkající se šancí balkánského regionu v Evropské unii.

Předsedové parlamentů zemí Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kosova, Severní Makedonie a Srbska zavítají na počátku týdne na půdu Evropského parlamentu (dále také EP). Jedná se o iniciativu samotného předsedy europarlamentu Sassoliho. K předsedovi parlamentu EU a předsedům zemí západního Balkánu se připojí i předseda chorvatského parlamentu, jehož země aktuálně Evropské unii v rámci rotujícího předsednictví Rady EU předsedá, dále také představitelé jednotlivých politických skupin EP a pracovní skupiny výboru pro zahraniční věci v záležitostech západního Balkánu.

Předseda europarlamentu Sassoli zdůraznil, že se těší, až představitele parlamentů západního Balkánu na půdě EU přivítá. Podle jeho slov byl EP vždy spolupráci s tímto regionem nakloněn a v nedávné době byl také oddán myšlence přibližování regionu evropskému uskupení. Sám rovněž projevil zklamání nad událostmi z loňského října, kdy došlo k blokaci zahájení přístupových unijních rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií.

Nyní se však zdá, že je „správný čas“ partnerství EU a západo-balkánského regionu opět obnovit. A spolupráce parlamentů bude pro nadcházející kroky zcela zásadní. David Sassoli tak údajně summit svolává za účelem vytvoření nové strategické role pro parlamenty v procesu reformy unijní agendy. Právě v letošním roce hodlají unijní představitelé zahájit debatu o budoucnosti EU, která by mohla vyústit až v hlubší reformu aktuální nastavení a institucionálního fungování evropského bloku.

Hlavní agendou summitu bude mimo mezi-parlamentní spolupráci také debata ohledně rozšiřovacího procesu nebo debata týkající se budoucnosti Evropy jako takové. Vrchní představitelé Evropského parlamentu od podzimu loňského roku zdůrazňují potřebu region Evropské unii více přiblížit za účelem stabilizace regionu. Setkání předsedů parlamentů se zástupci pracovní skupiny EP pro zahraniční záležitosti Balkánu bude přístupné veřejnosti a bude jej možné sledovat v přímém přenosu online.

Související

TikTok

Sociální sítě cílí na falešné účty. Do obrany voleb na Slovensku a eurovoleb se zapojil i TikTok

Velké technologické firmy se zapojují do boje proti ruskému vlivu napříč sociálními sítěmi. Panují velké obavy z vměšování Moskvy do záležitostí nejen Slovenska, ale celé Evropské unie. Tu příští rok čekají volby do Evropského parlamentu. Zatímco Meta odstranila přes miliardu falešných účtů, zapojil se i čínský TikTok, na kterém skončilo téměř 6 milionů takových. 

Více souvisejících

evropský parlament Brusel Severní Makedonie David Sassoli (předseda EP) albánie rada evropské unie Chorvatsko srbsko bosna a hercegovina Černá Hora

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 11 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

Nehoda na D5 dnes omezila provoz ve směru na Plzeň. Zranil se jeden z řidičů

Dopravní policisté museli v pátek na nějaký čas uzavřít dálnici D5, která spojuje hlavní město Prahu a západočeskou Plzeň. Důvodem byla dopravní nehoda se zraněním. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy