Evropská komise dnes doporučila členským státům Evropské unie využívat v rámci usnadnění cest přes hranice covidové rychlotesty. Státy by je podle Bruselu měly nasazovat ve vhodných případech, čímž by také například posílily mnohdy nedostatečnou kapacitu klasických testů. Řada unijních zemí zatím zejména kvůli menší spolehlivosti rychlotestů s jejich širším používáním a uznáváním výsledků váhá.
Pro vzájemné uznávání výsledků testů a možnost širokého využívání antigenních rychlotestů se koncem října vyslovili unijní prezidenti a premiéři během videosummitu věnovaného koordinaci opatření proti covidu-19.
Epidemiologové jednotlivých zemí však mají rozdílné názory zejména na to, zda by nasazení méně spolehlivých rychlotestů nemohlo mít negativní vliv na šíření nákazy. Za jejich používání lobbují zejména aerolinky, kterým kvůli pandemii dramaticky ubylo klientů a od testů s prakticky okamžitými výsledky si slibují alespoň částečné usnadnění provozu na mezinárodních linkách.
Support and solidarity are key to overcome this pandemic.We provide additional guidance to EU countries on rapid antigen tests and step up support to increase their testing capacity.More on the recommendation: https://t.co/HBmOKB9FnP#StrongerTogether #HealthUnion pic.twitter.com/R3fE5zadMW
— European Commission ?? (@EU_Commission) November 18, 2020
Členské státy by podle dnešních nezávazných doporučení měly využívat testy u lidí, kteří mají příznaky covidu-19 a potřebují rychlé potvrzení diagnózy. Jejich nasazení je podle komise na místě i v případě, že existuje podezření na rychlé šíření viru v některých lokalitách a nedostává se klasických PCR testů. U těch se na výsledek čeká až několik dní.
Některé z rychlotestů dostupných na trhu mají podle komise velmi nízkou přesnost a zjistí jen něco mezi třetinou a polovinou nemocných. Unijní exekutiva doporučila zemím, aby používaly pouze testy, které mají úspěšnost odhalení nemoci nejméně 80 procent, u zdravých lidí by pak správný výsledek měly mít nejméně v 97 procentech. Výhodou rychlotestů může být fakt, že by vzorky mohl podle komise kromě zdravotníků odebírat i "vyškolený personál".
Evropské úřady již chystají společné standardy pro nasazení těchto testů na letištích po celé EU. Podle komise by mohly být využívány například také při hromadném testování populace, k němuž již sáhlo třeba Slovensko.
"Testování je klíčovým nástrojem, jak zpomalit šíření covidu-19. Dnešním doporučením k využívání antigenních rychlotestů chceme zlepšit koordinaci testovacích metod členských států," uvedla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová.
Komise doporučila také to, aby země co nejvíce sjednotily standardy používaných testů, díky čemuž by si mohly vzájemně uznávat jejich výsledky. Unijní exekutiva dnes rovněž oznámila, že ke dřívějším 100 milionům eur (2,7 miliardy korun) vyhrazeným na společný nákup rychlotestů přidá dalších 35 milionů eur na výcvik lidí, kteří by testování pod hlavičkou Červeného kříže a Červeného půměsíce prováděli.
O nezávazném návrhu komise by měli ve čtvrtek při další videokonferenci hovořit lídři unijních zemí. Podle diplomatů však nelze čekat, že by s koordinovaným využíváním rychlotestů v nejbližší době souhlasily všechny členské státy.
Německé předsednictví EU podle agentury Reuters v posledních týdnech zjišťovalo mezi zeměmi podporu pro využívání antigenních testů a dospělo k závěru, že "velká skupina" zemí považuje diskusi o "minimálních společných standardech za předčasnou".
Související

Vláda probere nezávazný návrh žádosti o půjčku od EK ve výši min. 68,8 miliardy

Státní zdroje na transformaci České pošty podléhají notifikaci, uvedl Havlíček
evropská komise , EU , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Ukrajinská Oděsa na seznamu UNESCO: Které památky nedozírné hodnoty ohrožuje Putinova invaze?
před 42 minutami

Tchajwanská média: Pekarová vystoupí v parlamentu, podepíše prohlášení o legislativní spolupráci
Aktualizováno před 57 minutami

Analytici: ČNB na středečním jednání úrokové sazby nezmění
před 1 hodinou

Putinovo rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země, varuje Ukrajina
před 1 hodinou

O sobotní komunální volby byl zájem, k urnám přišlo 70 procent voličů
před 1 hodinou

Jak se žije po roce války v Rusku? Obyvatelé sankce příliš nepocítili, odchod západních značek také ne
před 2 hodinami

Rusku dochází dech? Ofenziva u Bachmutu dosahuje vrcholu, armáda neuspěla ani tam
před 2 hodinami

Shořelá policejní auta, stovky zraněných policistů. Francouzi protestují často a mnohdy tvrdě
před 2 hodinami

Letní čas 2023? Přišel, kdo přijít neměl. Finanční úspory střídaní času žádné nepřinese, spíše naopak, přesto se pořád „drží jako klíště“
před 2 hodinami

Roste generace bez titulů a diplomů? Mladí Američané pociťují znechucení z vysokoškolského vzdělání
Aktualizováno před 2 hodinami

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin
před 2 hodinami

Skončily pod gilotinou. Týden mučednic v Brně ode dneška připomíná odbojářku a popravenou řeholnici
před 2 hodinami

Cena Twitteru výrazně klesla. Musk jej ohodnotil na 20 miliard dolarů
před 2 hodinami

V Mnichově nepřistanete. Na letišti se stávkuje, vypadne 1500 spojů za dva dny
před 3 hodinami

HK: Od vzniku České republiky vzrostl význam vývozu pro tuzemské hospodářství
před 3 hodinami

Pekarová Adamová jednala v Koreji o dodávkách nedostatkových léků a užší meziparlamentní spolupráci
před 4 hodinami

Počasí příští týden: Do Česka se vrátí zima, bude sněžit a mrznout
před 7 hodinami

Izraelka odsouzená v SAE za obchodování s drogami k trestu smrti dostala milost
před 7 hodinami

Při střelbě v na Západním břehu Jordánu byli zraněni dva izraelští vojáci
včera
Letošní play-off dává extralize několik otázek: Co s excesy fanoušků nebo problematickým ledem?
O tom, že fotbaloví fanoušci se do sebe v hledištích pustí, jsme si bohužel za ta léta zvykli, nyní se však podobný obrázek začíná čím dál více objevovat i na hokejových stadionech, nejvíce to bylo vidět se začátkem letošního play-off. V rámci play-off však vyvstává na povrch řada dalších problémů, třeba problémy s ledovými plochami. Několikrát bylo během play-off vidět přerušení zápasů kvůli dírám v ledu a v jednom případě v předkole byl dokonce kvůli tomu jeden duel rozložen do dvou dnů. Se začátkem vyřazovací části o titul se pak také řeší návrat k předešlému systému extraligy a to tedy tak, aby nedocházelo k tomu, co v současnosti, kdy třináctému týmu tabulky po základní části skončila sezóna a poslední tým teď bude několik týdnů čekat na barážové boje.
Zdroj: David Holub