Evropská komise poskytne zemím Evropské unie pokyny k platbám za ruský plyn

Evropská komise poskytne členským zemím Evropské unie dodatečné pokyny ohledně toho, zda mohou pokračovat v platbách za ruský plyn, aniž by porušovaly unijní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu.

Agentuře Reuters to dnes řekl nejmenovaný představitel komise. Mezi státy EU nyní panují rozdílné názory na to, zda přistoupení na způsob plateb požadovaný Ruskem znamená porušení sankcí, upozorňuje Reuters.

Rusko nyní požaduje po zemích, které označuje za nikoliv přátelské, aby platily za dodávky plynu v rublech. Požadovaný systém plateb počítá jako s prostředníkem s bankou Gazprombank, nad kterou má kontrolu Kreml. Zahraniční odběratelé mají nejprve převést svá eura či dolary na zvláštní účet v Gazprombank ve Švýcarsku a ta potom jménem daného odběratele za přijaté devizy nakoupí rubly. Následně ruskou měnu převede na jiný zvláštní účet, který už je v Rusku a z kterého banka provádí platby za odebraný plyn.

Evropská komise minulý týden uvedla, že přijetí tohoto systému by mohlo znamenat porušení sankcí. Dodala nicméně, že firmy z EU by mohly platit v souladu se sankcemi, pokud prohlásí, že platba byla dokončena již při složení eur, tedy před jejich převodem na rubly. Zároveň však označila za vhodné vyžádat si potvrzení ruské strany, že takovýto postup je v souladu s ruskou vyhláškou.

Ruská plynárenská společnost Gazprom ve středu zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje. Panují obavy, že Rusko by stejným způsobem mohlo postupovat také vůči dalším členským zemím EU. V pondělí budou o reakci na požadavky Moskvy jednat ministři energetiky EU.

Na středečním setkání velvyslanců EU podle agentury Reuters označily Bulharsko a Polsko dosavadní pokyny Evropské komise ohledně plateb za ruský plyn za matoucí. Další země, včetně Dánska, Finska, Řecka, Slovenska a Španělska, pak uvedly, že pokyny je zapotřebí upřesnit.

Ve čtvrtek představitelé EU podle listu The Guardian potvrdili, že podnik, který si otevře rublový účet v Rusku a bude přes něj platit za plyn, poruší sankce. Podle serveru Euronews je Brusel připraven podniknout právní kroky proti členským zemím EU, které svým energetickým podnikům platby v rublech za ruský plyn umožní.

"Jsou to členské země, kdo sleduje dodržování sankcí konkrétními podniky na svém území. Evropská komise však sleduje, zda členské země sankce skutečně uplatňují," řekl serveru Euronews místopředseda komise Valdis Dombrovskis. "Pokud zjistíme, že se tak naděje, může Evropská komise zahájit disciplinární řízení," dodal.

Související

Frans Timmermans

Frans Timmermans rezignoval na funkci evropského komisaře pro klima

Evropský komisař pro klima Frans Timmermans oznámil dnes svou rezignaci na svou funkci, protože plánuje kandidovat v nadcházejících předčasných parlamentních volbách v Nizozemsku v listopadu. Uvedla to Evropská komise (EK) ve svém prohlášení. Náplň práce a agendu týkající se klimatu, kterou Timmermans vedl jako výkonný místopředseda Evropské komise, převezme jeho kolega Maroš Šefčovič ze Slovenska.

Více souvisejících

evropská komise Zemní plyn

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 18 minutami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 26 minutami

před 38 minutami

před 47 minutami

před 51 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus

Milí moji, je tu další nedělní vydání Událostí Petra Nutila, čili výběru toho nejabsurdnějšího, čím nás uplynulý týden obdařil. Tak pojďme na to. 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy