Zemní plyn

Ilustrační foto

Bude kvůli drahému plynu drahá zima? Počasí si to nemyslí

Když začátkem letních prázdnin vyšla zpráva o tom, že členské země Evropské unie (EU) společně snížily o 19 % množství spotřebovaného zemního plynu mezi srpnem 2022 a lednem 2023, což činilo 41,5 miliardy metrů krychlových této komodity, příliš pozornosti nevyvolala. Počasí bylo více než tropické a málokoho by napadlo, že se nějak může propsat i do vývoje cen energetických komodit. Nyní jsme ale na začátku topné sezóny a každého z nás může napadnout, i kvůli tomu, co se aktuálně ve světě děje, zda kvůli tomu nehrozí drahá zima.
Energetika

Predikce vývoje elektřiny a zemního plynu: Máme naději na snižování cen?

Cena jedné „megawatt hodiny“ elektřiny na komoditní burze Power Exchange Central Europe, v Praze dle jejích vlastních burzovních dat během jednoho roku doslova „slétla“ o 75 %. A zatímco burzovní vývoj ceny elektřiny ukázal, že v roce 2022 byl její nárůst výrazně plusový a „cenová křivka“, přes celý rok prokazatelně jen stoupala, a zvláště ke konci dvanáctiměsíční éry skočila výrazně výš, letos je trend zcela opačný. A i vývoj ceny zemního plynu má podobnou charakteristiku. I když je fakt, že křivka u této energetické komodity vykazuje, právě v posledním roce, větší obousměrné výkyvy. Znamená to, že budou už ceny energií klidnější a že míří natrvalo zpět k předválečným hodnotám?  
Ilustrační foto

Turecko zahájilo dodávky zemního plynu z rozsáhlého ložiska v Černém moři

Turecko dnes zahájilo dodávky zemního plynu z rozsáhlého ložiska v Černém moři. Pole Sakarya, které Ankara objevila před zhruba třemi lety, je podle odhadovaných rezerv největším nalezištěm zemního plynu v zemi. Provoz několik týdnů před prezidentskými volbami spustila nynější hlava státu Recep Tayyip Erdogan. Informovala o tom agentura AFP.
Ilustrační foto

Slovensko má v zásobnících tolik plynu jako běžně na začátku zimy

Slovensko má v zásobnících po mírné zimě a díky úsporám tolik zemního plynu, jako běžně před začátkem topné sezony, řekli dnes novinářům ministr hospodářství Karel Hirman a generální ředitel státních plynáren SPP Miroslav Kulla. Podle Hirmana by tak Slovensko mělo v souvislosti se spotřebou plynu zvládnout příští zimu bez krizových scénářů.
Ilustrační foto

Češi po zastropování cen přestávají šetřit plynem

Češi postupně přestávají šetřit při spotřebě plynu. Vliv na to má zastropování cen energií. Na twitteru to dnes uvedl předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský. Podle něj má na úspory energií v novém roce největší vliv především příznivé počasí. Velký vliv počasí na úsporách potvrdilo také innogy, zvrat v chování zákazníků však dosud nezaznamenalo.
Ilustrační foto

Česko má zájem o plyn z Ázerbájdžánu, tvrdí ázerbájdžánský prezident

Česká republika je jednou z evropských zemí, které mají zájem o dodávky zemního plynu z Ázerbájdžánu. Dnes to na tiskové konferenci v Berlíně po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem prohlásil ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Plyn z této země chtějí podle něj i Maďarsko či Chorvatsko.
Ilustrační foto

Zásoby plynu v Německu zůstanou po nynější zimě nadprůměrné

Zásoby plynu v Německu zůstanou po nynější zimě nadprůměrné a k jejich opětovnému naplnění pro nadcházející topnou sezonu na přelomu let 2023 a 2024 postačí jen mírný objem dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG). Na tiskové konferenci to dnes novinářům řekl šéf německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES Sebastian Bleschke. 
Ilustrační foto

Příjmy Ruska z vývozu ropy a plynu v lednu klesly téměř o 40 procent

Příjmy Ruské federace z vývozu ropy a plynu v lednu meziročně klesly o 38 procent na 18,5 miliardy dolarů (409 miliard Kč), uvedla dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Výnosy exportu, který je pro Moskvu nejlukrativnější, stlačily západní sankce a cenové stropy zavedené kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Loňský leden byl posledním měsícem před invazí.

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy