Evropská unie zvažuje nový plán využití rozsáhlých podzemních zásobníků plynu na Ukrajině k urovnání vleklého sporu mezi Bratislavou a Kyjevem. Tento návrh, který byl poprvé projednáván při návštěvě evropských komisařů v Kyjevě minulý měsíc, má pomoci Slovensku kompenzovat ztrátu tranzitních poplatků po ukončení dohody o přepravě ruského plynu přes Ukrajinu na začátku letošního roku.
Slovensko, které dříve získávalo z tranzitu až 500 milionů eur ročně, přišlo o významné příjmy, což vyvolalo ostrou reakci premiéra Roberta Fica. Ten vyvíjí tlak na Kyjev, aby dohodu obnovil, a pohrozil omezením vývozu elektřiny na Ukrajinu i snížením podpory pro ukrajinské uprchlíky. Ukrajina však na jeho požadavky nereagovala.
Evropská komise nyní zvažuje alternativní plán, který by mohl částečně obnovit tok plynu přes Slovensko, aniž by bylo nutné nakupovat surovinu přímo z Ruska, což je v rozporu s unijním plánem REPowerEU na ukončení dovozu ruského plynu do roku 2027. Místo toho by Ukrajina mohla zvýšit dovoz plynu z Řecka a Turecka a uskladnit až 10 miliard kubických metrů této suroviny ve svých podzemních zásobnících. Tento plyn by pak proudil přes Slovensko do Maďarska a dalších zemí během zimy, kdy je poptávka nejvyšší.
Podle představitelů Komise by tento model učinil ze Slovenska opět tranzitní zemi a současně by splňoval unijní podmínky pro odklon od ruských zdrojů.
EU čelí rostoucímu tlaku na vyřešení sporu, zejména po tom, co lídři členských států nedávno vyzvali Komisi k nalezení „realistických řešení otázky plynového tranzitu“, což bylo součástí snahy získat Ficovu podporu pro nové obranné iniciativy Unie.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během návštěvy Kyjeva zdůraznila, že plné využití ukrajinských zásobníků by mohlo přinést výhody oběma stranám. Ukrajina by získala nové příjmy a EU by zvýšila svou energetickou bezpečnost.
Komise se přitom staví kriticky k jiné možnosti, kterou Slovensko navrhovalo dříve – dovozu plynu z Ázerbájdžánu. Odborníci varují, že Baku by mohlo být nuceno spoléhat se na ruský plyn k pokrytí poptávky EU, což by celý plán učinilo neefektivním.
Navrhované řešení však naráží na řadu problémů. Kapacita plynovodu Trans-Balkan, který vede přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Ukrajinu, je momentálně omezena na 2,5 miliardy kubických metrů plynu ročně, což je hluboko pod požadovanými 10 miliardami. Podle expertky Aura Sabadusové z ICIS není v Rumunsku a Bulharsku dostatečná kapacita pro obchodování s plynem, což brání vyšším přepravním objemům.
Dalším problémem je vysoké tranzitní poplatky, které si účtuje rumunská státní společnost Transgaz, což činí přepravu přes tuto trasu neatraktivní. Navíc Slovensko, Maďarsko a další sousední státy mají již nyní dostatečné zásoby plynu na pokrytí vlastní spotřeby, což vyvolává pochybnosti o tom, zda ukrajinská infrastruktura skutečně přinese EU výrazné výhody.
Bývalý šéf ukrajinského státního provozovatele plynovodní sítě Sergij Makogon označil celý návrh za ekonomicky nesmyslný.
Obchodníci s plynem se k návrhu staví skepticky. Ačkoli stále existuje určitý zájem o nákup plynu z Ukrajiny, bezpečnostní rizika spojená s možností ruských útoků na ukrajinské zásobníky vyvolávají pochybnosti. Navíc je finančně nevýhodné přepravovat plyn z Ukrajiny do Slovenska kvůli vysokým nákladům.
Podle jednoho z obchodníků by celý plán mohl fungovat pouze tehdy, pokud by EU dotovala tok plynu do a z Ukrajiny. „Pokud je politická vůle a někdo to zaplatí, pak v pořádku. Ale z obchodního hlediska to nemá smysl,“ uvedl.
Evropská unie se tak ocitá před složitým rozhodnutím – zda investovat do nákladného a potenciálně problematického řešení, nebo hledat jiné cesty, jak uklidnit Slovensko a zajistit energetickou bezpečnost regionu.
Související

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

EU bude v novém světovém řádu hrát silnou roli. Chce s námi spolupracovat celý svět, tvrdí von der Leyenová
EU (Evropská unie) , Slovensko , Zemní plyn
Aktuálně se děje
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
včera

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
včera

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
včera

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
včera

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
17. dubna 2025 21:53

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
17. dubna 2025 21:45
První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.
Zdroj: Adam Skála