Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony

Podle nové analýzy evropských výzkumníků nemají Maďarsko a Slovensko žádné vážné technické nebo bezpečnostní překážky, které by jim bránily v ukončení dovozu ruských fosilních paliv. Obě země podle výzkumu Centra pro studium demokracie (CSD) a Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) disponují dostatečnými alternativními cestami k dodávkám energií – přesto však nejenže neomezily dovoz z Ruska, ale svou závislost na něm dokonce prohloubily.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 tak obě země poslaly Moskvě na daních z ropy celkem 5,4 miliardy eur, což odpovídá hodnotě zhruba 1 800 balistických raket Iskander-M. Výzkum tvrdí, že Maďarsko zvýšilo svůj podíl ruské ropy ze 61 % před válkou na 86 % v roce 2024, zatímco Slovensko zůstává téměř stoprocentně závislé na ruské ropě.

„Maďarsko a Slovensko nevykazují žádné skutečné známky odpoutávání se od ruské ropy, přestože text výjimek v evropské legislativě měl právě tento účel,“ uvádí zpráva. Výjimky z embarga byly v roce 2022 oběma zemím uděleny kvůli jejich vnitrozemské poloze a omezené infrastruktuře, která bránila rychlému přechodu na alternativní dodávky.

Namísto investic do diverzifikace ale obě vlády podle výzkumníků výjimky využily k posílení vlastních výnosů. Významnou roli v tom hraje i vliv zprostředkovatelů a složitých offshorových struktur, které pomáhají ruským firmám nadále profitovat z přístupu na maďarský a slovenský energetický trh.

Maďarský premiér Viktor Orbán i slovenská vláda přitom tvrdí, že ukončení dovozu ruské ropy by ohrozilo domácí energetickou bezpečnost a přineslo spotřebitelům vyšší ceny. Obě země ve středu vydaly společné prohlášení, v němž návrhy Evropské komise označily za „vážnou hrozbu“ a varovaly před „vyššími a nestabilními cenami energií“. Na žádost o komentář ke zprávě však dosud nereagovaly.

Podle zprávy CREA ale tyto argumenty neobstojí. Maďarsko může dovážet neruskou ropu prostřednictvím adrijského ropovodu z Chorvatska. Maďarská společnost MOL má zároveň technickou kapacitu zpracovávat i jiné druhy ropy. A co se týče plynu, Evropa je podle expertů dnes již schopna zásobovat region plynem ze Spojených států, Kataru nebo Norska.

„To, že Maďarsko a Slovensko nadále dovážejí ruskou ropu a plyn, není důsledkem technických omezení,“ uvedl Martin Vladimirov, ředitel programu pro energetiku a klima v CSD. „Je to výsledek hluboce zakořeněné sítě zprostředkovatelů a offshorových obchodních struktur, které umožňují ruským společnostem nadále ovládat maďarský energetický sektor – a bohatnout.“

Z analýzy dále vyplývá, že výhody z levnějších dodávek ruské ropy se nepromítly do nižších cen pro běžné spotřebitele. V roce 2024 byly ceny paliv v Maďarsku o 2–5 procent vyšší než průměr EU. Naopak společnost MOL dosáhla nárůstu provozního zisku o 34 %. Vláda Viktora Orbána si pak podle analytika Luka Wickendena přilepšila o více než 500 milionů dolarů prostřednictvím mimořádných daní z příjmů spojených s ruskou ropou, které použila k zalepení rozpočtových děr.

Evropská komise se v reakci na tento stav připravuje na předložení nové legislativy, která má postupně zakázat uzavírání nových kontraktů na dodávky ruského plynu a zároveň požadovat po členských státech konkrétní plány na úplné ukončení energetické závislosti na Rusku. Podle diplomatických zdrojů se chystají bilaterální jednání s Budapeští a Bratislavou, aby se předešlo vážnější roztržce.

Přesto se spekuluje o tom, že Maďarsko a Slovensko by mohly pohrozit vetem při prodlužování evropských sankcí vůči Rusku, pokud na ně EU zatlačí příliš tvrdě. Komisař pro energetiku Dan Jørgensen ale prohlásil, že je připraven návrhy prosadit i přes odpor některých států.

Otázka dovozu ruské energie se tak brzy může stát dalším důležitým testem soudržnosti EU v jejím postoji vůči Rusku a válce na Ukrajině. Na jedné straně tlak na morální a politickou konzistenci – na straně druhé tvrdá realita vnitropolitických kalkulací a energetických zisků. 

Související

Zpracování plynu

Británie čelí vážné hrozbě ruské sabotáže, varují experti

Britské podmořské infrastruktury jsou podle odborníků na obranu a energetiku extrémně zranitelné vůči ruské sabotáži. Před blížícím se strategickým obranným přezkumem země varují, že klíčové plynovody, elektrické kabely a datová spojení tvoří „měkké podhoubí britské bezpečnosti“ a jejich ohrožení by mohlo mít „katastrofální“ následky.
Ilustrační foto

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán

Evropská unie se snaží dokončit dlouho odkládaný plán, jak definitivně přerušit energetické vazby na Rusko. A tentokrát sází na pomoc ze strany, která se dosud k tomuto úsilí stavěla zdrženlivě – na šéfy velkých ropných a plynárenských firem, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Zemní plyn Maďarsko Slovensko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Reprezentanti do 21 let v úvodním vystoupení na ME nestačili na Anglii

Navzdory tomu, že se čeští fotbaloví mladíci v rámci svého úvodního vystoupení na ME nezalekli favorizovaného soupeře z Anglie, nakonec svěřenci kouče Jana Suchopárka neberou z prvního zápasu šampionátu ani bod. Po vyrovnaném prvním poločase Čechy nakonec srazily smolné branky, které stanovily skóre na konečných 1:3. K vysněnému postupu do čtvrtfinále tak budou muset Češi ideálně vyhrát v dalším zápase nad Německem.

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Írán varuje i Brity a Francouze. Nepomáhejte Izraeli, vzkazuje Teherán

Nejen Američany, ale také Brity a Francouze varoval Teherán v souvislosti s probíhajícím konfliktem na Blízkém východě. Íránci tvrdí, jsou připraveni k útokům na zahraniční vojenské základny v regionu. Írán zároveň potvrdil, že v hlavním městě přišlo o život nejméně 60 lidí. Podle izraelské armády je po smrti devět jaderných vědců a expertů. 

před 3 hodinami

Los Angeles

Calexit: Může Kalifornie opustit americkou federaci? Na Trumpa se zlobí opakovaně

Agresivní imigrační politika Donalda Trumpa rozvířila vlnu hněvu mezi obyvateli Kalifornie. Zdaleka to není poprvé, co západoamerický stát vzdoruje prezidentovým krokům a vznáší se nad ním hrozba odtržení od Unie. Petiční sbírky na vypsání referenda o nezávislosti už běží naplno. Zásadní překážkou ale zůstává americká ústava, která Kalifornii považuje za nedílnou součást Spojených států.

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Bráníme se. Američané nám dali volné ruce, zní z Izraele

Bráníme se, komentují Izraelci probíhající konflikt s íránským režimem. Byli to přitom oni, kteří jako první podnikli údery během aktuální kampaně. Americký prezident Donald Trump měl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi dát volné ruce. 

před 5 hodinami

Bouřky

Tropické počasí vyvolá další bouřky. Platí varování

Česko si v posledních dnech od bouřek odpočinulo, ale už zítra znovu udeří. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). První bouřky se objeví už po poledni, hrozit budou až do nočních hodin. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Zřícení letu AI171 společnosti Air India

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit

K překvapení všech vylezl z vraku letounu společnosti Air India, které ve čtvrtek havarovalo v indickém Ahmedabádu, jeden živý člověk. Brit Vishwashkumar Ramesh poprvé obsáhleji popsal, jak se mu podařilo přežít. Na místě byly mezitím nalezeny černé skříňky, které mají pomoci s objasněním tragické nehody. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izrael potvrdil nejméně dva mrtvé. Írán čelí dalším leteckým úderům

Nejméně dva mrtvé si v Izraeli vyžádaly íránské odvetné údery po předchozím izraelském útoku na Írán. Izraelské letouny mezitím pokračují v útocích na cíle v Íránu. Zatímco Izraelci nechávají své mezinárodní letiště mimo provoz, sousední Jordánsko již otevřelo vlastní vzdušný prostor. 

před 11 hodinami

včera

včera

Demonstrace v USA proti ICE

Protesty by zvládly místní složky policie. Nasazení gardy a mariňáků je Trumpova politická hra, říká Ringlerová

Za nepřiměřené považuje nasazení Národní gardy a námořní pěchoty v reakci na protesty v Los Angeles přední česká odbornice na americký politický systém Zuzana Ringlerová z Masarykovy univerzity. „Situace by bez federální armády byla nesporně klidnější. Národní garda a námořní pěchota přispěly k eskalaci situace,“ uvedla pro EuroZprávy.cz.

Aktualizováno včera

Raketa zasáhla Tel Aviv

Mimořádná zpráva Íránská odveta začala. Celé území Izraele se ocitlo palbou, na zemi zamířily stovky raket

Napětí mezi Íránem a Izraelem dosáhlo nového vrcholu poté, co íránská státní média oznámila, že Teherán zahájil masivní raketový útok na izraelské území. Podle oficiální íránské agentury IRNA byly na Izrael vystřeleny „stovky různých balistických raket“ v rámci toho, co Írán označil za „rozhodující odpověď“ na páteční izraelské údery na íránské cíle. „Operace rozhodné odpovědi na barbarský útok sionistického režimu byla právě zahájena,“ uvedla IRNA.

včera

Zřícení letu AI171 společnosti Air India

Indie našla černou skříňku ze zříceného letadla Air India

Vyšetřovatelé v Indii nalezli černou skříňku letadla Air India, které ve čtvrtek havarovalo krátce po startu z mezinárodního letiště Sardar Vallabhbhai Patela v Ahmedábádu. Letoun, mířící do Londýna, se zřítil do obytné čtvrti jen 60 sekund po vzletu, přičemž zahynulo 241 z 242 lidí na palubě. Tragédii nepřežilo ani nejméně osm lidí na zemi.

včera

Izrael spustil novou vlnu útoků na Írán, exploze otřásly Teheránem

V Íránu byly hlášeny další výbuchy, které podle tamních médií souvisejí s pokračujícími izraelskými útoky na íránská vojenská a jaderná zařízení. K sérii explozí došlo více než 12 hodin poté, co Izrael zahájil rozsáhlou vojenskou operaci proti Islámské republice.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy