Farage představil volební program: Slibuje omezení migrace, psanou ústavu a konec Sněmovny lordů

Politickou revoluci slíbil Britům lídr Strany pro brexit a europoslanec Nigel Farage, když dnes představoval plány svého uskupení před prosincovými parlamentními volbami. Součástí radikálních změn by podle Farageových představ měla být psaná ústava, zrušení nevolené Sněmovny lordů, omezení migrace či zavedení prvků přímé demokracie do britského systému.

Nigel Farage dnes voličům nabídl "politickou revoluci, která dostane na první místo obyčejné lidi". Británie by podle něj měla mimo jiné snížit výdaje na zahraniční rozvojovou pomoc, zrušit nevolenou Sněmovnu lordů a omezit imigraci do země na 50.000 lidí ročně, tedy méně než na čtvrtinu současného stavu. Zrušit chce Strana pro brexit například také dědickou daň a postupně i koncesionářské poplatky.

"We are sickened by the system of political patronage. The House of Lords is no longer fit for purpose." pic.twitter.com/2FXX75xJoi

— The Brexit Party (@brexitparty_uk) November 22, 2019

Lídr protiunijní Strany pro brexit, který je v současnosti poslancem Evropského parlamentu a v britských parlamentních volbách sám nekandiduje, představil i plány v oblasti boje proti klimatickým změnám. Měly by se podle něj vysadit miliony stromů, které by absorbovaly oxid uhličitý.

Farage se podle očekávání vyjádřil také k plánovanému odchodu Británie z Evropské unie. Voličům slíbil "čisté odříznutí" od všech unijních struktur. "Bez nás žádný opravdový brexit nebude," varoval politik, který dříve kritizoval brexitové dohody uzavřené bývalou premiérkou Theresou Mayovou i současným předsedou vlády Borisem Johnsonem.

Farage dnes nicméně zdůraznil, že jeho Strana pro brexit, je "mnohem víc" než jen stranou prosazující odchod Británie z EU. Chce prý "obnovit víru a důvěru v instituce našeho politického systému".

Strana pro brexit se rozhodla kandidovat jen ve 275 z 650 volebních obvodů Spojeného království. Farage před časem oznámil, že v 317 obvodech, které po předchozích volbách v roce 2017 získali konzervativci, kandidáty nepostaví. Cílem je, aby volby vyhrály strany podporující odchod země z Evropské unie.

Zhruba ve stejné době, kdy Farage oznámil, že nebude kandidovat po celé Británii, začaly preference Strany pro brexit klesat. Zatímco v polovině listopadu měla v průzkumech ještě desetiprocentní podporu, v posledních sondážích má podporu již jen asi pěti procent voličů.

Svůj volební program už tento týden nabídli labouristé, Liberální demokraté, zelení i velšská strana Plaid Cymru. Vládní konzervativci premiéra Borise Johnsona by měli své plány představit příští týden.

Související

Boris Johnson

Dohoda Británie s EU je podle Johnsona dobrá pro celou Evropu

Dohoda o pobrexitových vztazích s Evropskou unií je dobrá pro celou Evropu, řekl dnes britský premiér Boris Johnson. Unie bude spojencem Británie a za dveřmi bude mít prosperující zemi, řekl dnes premiér novinářům po zprávě o dosažení dohody.
Velká Británe: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Lockdown Anglie se může protáhnout do příštího roku, píše The Times

Anglická proticovidová uzávěra by se mohla protáhnout i do příštího roku, pouze přes Vánoce by se opatření mohla krátce rozvolnit. Podle deníku The Times před tím varovali kabinetní ministři. Premiér Boris Johnson omezení vycházení a služeb ohlásil v sobotu s tím, že začnou platit ve čtvrtek.

Více souvisejících

Nigel Farage Velká Británie Parlament Velké Británie Volby ve Velké Británii The Brexit Party

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy