Bývalý slovenský premiér Robert Fico povede opoziční slovenské sociální demokraty (Směr-SD) i po vnitrostranickém rozkolu, po kterém v červnu vystoupila ze strany více než čtvrtina jejího poslaneckého klubu. Fica, jenž stojí v čele Směru-SD od jeho založení v roce 1999, dnes potvrdil ve funkci předsedy strany její sněm.
Směr-SD byl do únorových parlamentních voleb u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006. Předloni Fico v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky rezignoval na funkci premiéra, ve které ho vystřídal tehdejší místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini.
Jeden z nejoblíbenějších slovenských politiků Pellegrini jako volební lídr dovedl stranu v letošních volbách k lepšímu výsledku ve srovnání s průzkumy veřejného mínění, navzdory tomu sociální demokraté skončili v opozici. Pellegrini pak nejprve vyzval Fica k rezignaci z čela strany, nakonec ale spolu s deseti poslanci ze Směru-SD vystoupil a ohlásil založení vlastního politického subjektu.
"Moje mise pokračuje a spočívá v tom, že především budu chránit stranu Směr-sociální demokracie. Odmítám, aby nás někdo nadále urážel. Budeme se razantně chránit před takovými útoky," řekl novinářům po skončení sněmu Fico, jehož strana zejména během svého vládnutí čelila kritice za různé kauzy.
V červnovém průzkumu veřejného mínění, do kterého agentura Focus zahrnula i připravovanou Pellegriniho stranu, preference Směru-SD dosáhly 9,5 procenta. V posledních volbách přitom Ficova strana zaznamenala dlouhodobě nejhorší výsledek 18,29 procenta. Naopak vznikající Pellegriniho strana s popularitou 19,3 procenta v sondáži skončila na druhém místě těsně za nejsilnějším vládním hnutím Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti premiéra Igora Matoviče.
Delegáti Směru-SD na sněmu zvolili také nové místopředsedy strany. Jedním z nich se stal silně levicový politik a kritik liberálů poslanec Ľuboš Blaha, jehož policie na začátku července obvinila z extremistického deliktu kvůli jeho příspěvku na sociální síti o lžích o vraždících komunistech.
Spolu s Pellegrinim dříve vystoupili ze Směru-SD také další dva jeho bývalí místopředsedové.
Popularita dříve dominantního Směru-SD klesá zhruba od prohry Fica v přímých prezidentských volbách v roce 2014 s pozdější hlavou státu Andrejem Kiskou. Fico pak neuspěl s ambicemi stát se předsedou ústavního soudu, což odmítl Kiska, který loni jako hlava státu vybíral nové ústavní soudce i vedení této vrcholné soudní instituce. Sám Fico se postupně zařadil v průzkumech veřejného mínění mezi nejméně důvěryhodné slovenské politiky.
Související
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici
Aktuálně se děje
před 5 hodinami
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
před 6 hodinami
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
před 8 hodinami
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
včera
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
včera
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
včera
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
6. srpna 2026 22:01
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
6. srpna 2026 20:10
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
6. srpna 2026 18:56
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
Česko se v pátek - tedy již zítra - rozloučí s Milanem Knížákem. Rodina zesnulého umělce obdržela během náročného období alespoň jednu dobrou zprávu. Jeden z pražských obvodních soudů Knížáka definitivně rehabilitoval za vazební stíhání v dobách komunistického režimu.
Zdroj: Jan Hrabě