Finský soud rozpustil neonacistickou skupinu, zneužívala svobody slova pro šíření nenávisti

Finský nejvyšší soud rozpustil neonacistickou skupinu Finské hnutí odporu. Napsala to dnes agentura AP. Podle obžaloby skupina zneužívala svobody slova a shromažďování pro šíření nenávisti proti přistěhovalcům a sexuálním menšinám.

Rozsudek nejvyšší soudní instance ve Finsku přišel po dlouhé právní bitvě. Nejvyšší soud podle AP rozhodl o dočasném pozastavení činnosti skupiny, která je finskou odnoží Severského hnutí odporu, v březnu loňského roku. Dnešní rozsudek znamená definitivní konec jejího legálního působení.

Právní zástupci neonacistické skupiny před soudem zdůrazňovali, že hnutí působí v mezích svobod shromažďování a projevu. Podle policie ale hnutí tyto svobody zneužívalo pro "šíření nenávisti proti přistěhovalcům, sexuálním menšinám a Židům". O rozpuštění Finského hnutí odporu v minulých letech opakovaně rozhodly soudy nižší instance.

Finské neonacistické hnutí přitáhlo na sebe pozornost médií v září roku 2016, když jeho člen zaútočil na demonstraci v Helsinkách na 28letého muže. Napadený muž podlehl několik dnů po útoku svým zraněním v nemocnici. O dva roky mladší Jesse Torniainen byl v roce 2018 odsouzen k 27 měsícům odnětí svobody za těžké ublížení na zdraví.

Související

Více souvisejících

Finsko extremismus projevy nenávisti uprchlíci LGBT+ židé neonacisté

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy