Finský soud rozpustil neonacistickou skupinu, zneužívala svobody slova pro šíření nenávisti

Finský nejvyšší soud rozpustil neonacistickou skupinu Finské hnutí odporu. Napsala to dnes agentura AP. Podle obžaloby skupina zneužívala svobody slova a shromažďování pro šíření nenávisti proti přistěhovalcům a sexuálním menšinám.

Rozsudek nejvyšší soudní instance ve Finsku přišel po dlouhé právní bitvě. Nejvyšší soud podle AP rozhodl o dočasném pozastavení činnosti skupiny, která je finskou odnoží Severského hnutí odporu, v březnu loňského roku. Dnešní rozsudek znamená definitivní konec jejího legálního působení.

Právní zástupci neonacistické skupiny před soudem zdůrazňovali, že hnutí působí v mezích svobod shromažďování a projevu. Podle policie ale hnutí tyto svobody zneužívalo pro "šíření nenávisti proti přistěhovalcům, sexuálním menšinám a Židům". O rozpuštění Finského hnutí odporu v minulých letech opakovaně rozhodly soudy nižší instance.

Finské neonacistické hnutí přitáhlo na sebe pozornost médií v září roku 2016, když jeho člen zaútočil na demonstraci v Helsinkách na 28letého muže. Napadený muž podlehl několik dnů po útoku svým zraněním v nemocnici. O dva roky mladší Jesse Torniainen byl v roce 2018 odsouzen k 27 měsícům odnětí svobody za těžké ublížení na zdraví.

Související

Více souvisejících

Finsko extremismus projevy nenávisti uprchlíci LGBT+ židé neonacisté

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy