Finský nejvyšší soud rozpustil neonacistickou skupinu Finské hnutí odporu. Napsala to dnes agentura AP. Podle obžaloby skupina zneužívala svobody slova a shromažďování pro šíření nenávisti proti přistěhovalcům a sexuálním menšinám.
Rozsudek nejvyšší soudní instance ve Finsku přišel po dlouhé právní bitvě. Nejvyšší soud podle AP rozhodl o dočasném pozastavení činnosti skupiny, která je finskou odnoží Severského hnutí odporu, v březnu loňského roku. Dnešní rozsudek znamená definitivní konec jejího legálního působení.
Právní zástupci neonacistické skupiny před soudem zdůrazňovali, že hnutí působí v mezích svobod shromažďování a projevu. Podle policie ale hnutí tyto svobody zneužívalo pro "šíření nenávisti proti přistěhovalcům, sexuálním menšinám a Židům". O rozpuštění Finského hnutí odporu v minulých letech opakovaně rozhodly soudy nižší instance.
Finské neonacistické hnutí přitáhlo na sebe pozornost médií v září roku 2016, když jeho člen zaútočil na demonstraci v Helsinkách na 28letého muže. Napadený muž podlehl několik dnů po útoku svým zraněním v nemocnici. O dva roky mladší Jesse Torniainen byl v roce 2018 odsouzen k 27 měsícům odnětí svobody za těžké ublížení na zdraví.
Související
Táhla kotvu po dně, dokud nenarazila na kabely. Finsko zadrželo sabotážní loď plující z Ruska
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
Finsko , extremismus , projevy nenávisti , uprchlíci , LGBT+ , židé , neonacisté
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
před 1 hodinou
Zemřel Ratko Mladić. "Bosenský řezník" byl jedním z největších válečných zločinců 20. století
před 1 hodinou
Norský král Harald je hospitalizován ve vážném stavu. Rodina se sjíždí do nemocnice, politici ruší program
před 2 hodinami
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
před 3 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
před 4 hodinami
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
před 5 hodinami
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
před 6 hodinami
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
před 8 hodinami
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
před 9 hodinami
Počasí se první zářijový týden ochladí, místy i zaprší
včera
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
včera
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
včera
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
včera
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
včera
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
včera
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
včera
Slovensko překazilo žhářský útok na továrnu na drony. Nešlo o první případ ohrožení, řekl Kaliňák
včera
Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto a schválila rozvolnění rozpočtových pravidel. Opozice se obrátí na soud
včera
Kanada oznámila zavedení odvetných cel na zboží z USA
včera
Sněmovna plánuje přehlasovat Pavlovo veto. Opozice se obrátí na Ústavní soud
Poslanecká sněmovna v jednacím sále podobně jako v úterý i dnes čelí vyostřeným debatám ohledně vládní novely k veřejným rozpočtům. Zákonné úpravy prosazuje koalice stran ANO, SPD a Motoristé sobě, přičemž předloha upravuje rozpočtová pravidla pro následující roky. Poslanci se k samotnému projednávání dostali až po zhruba deseti hodinách úvodních jednání, během kterých koaliční většina zamítla několik desítek opozičních návrhů na změnu programu schůze.
Zdroj: Libor Novák