Genocida a terorizování civilistů. Konečný verdikt nad Mladičem padne v květnu

Rozsudek v odvolacím řízení v procesu s bývalým velitelem armády bosenských Srbů Ratkem Mladičem bude vynesen v květnu příštího roku.

Napsal to dnes zpravodajský web BalkanInsight, podle něhož o tom v pondělí informoval Carmel Agius, předseda justičního orgánu OSN MICT, který sídlí v Haagu. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Mladiče před třemi roky odsoudil k doživotnímu vězení za několik zločinů včetně genocidy.

Odvolací řízení u Mechanismu OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT), který převzal případy ICTY po ukončení jeho činnosti, mělo původně začít již v březnu s tím, že verdikt padne do konce letošního roku. Kvůli operaci 77letého Mladiče se ale líčení odročilo na duben. Tehdy se ale kvůli šíření koronaviru opět rozhodlo o odkladu. V pondělí Agius RB OSN řekl, že rozsudek bude vynesen v květnu.

ICTY uložil Mladičovi nejvyšší možný trest v listopadu 2017 za řadu zločinů, včetně etnických čistek spáchaných na bosenských Muslimech (dnes Bosňácích) a bosenských Chorvatech během války v Bosně v letech 1992 až 1995. Tribunál ho uznal vinným v deseti z 11 bodů obžaloby, mezi nimiž je genocida v souvislosti se srebrenickým masakrem z července 1995, terorizování civilistů při obléhání Sarajeva a zločiny proti lidskosti.

Během masakru po obsazení takzvané bezpečné zóny pod ochranou OSN ve Srebrenici bosenskosrbské síly na konci války v létě 1995 povraždily 8000 zajatých muslimských mužů, včetně starců a chlapců.

Mladić se proti rozsudku odvolal loni v březnu. Soudkyně Prisca Nyambeová, předsedající odvolacímu senátu, k tomu sdělila, že souzený pro odvolání udal devět důvodů a že chce buď zproštění viny, nebo nový proces. Prokurátoři na druhé straně navrhují odvolání Mladiče zamítnout a navíc žádají, aby byl uznán vinným i v 11. bodě obžaloby, jímž je genocida spáchaná na Muslimech a Chorvatech v pěti bosenských obcích v roce 1992.

Válka v Bosně a Hercegovině si vyžádala kolem 100.000 lidských životů a dodnes je několik tisíc lidí nezvěstných. Ze svých domovů bylo vyhnáno nebo bylo nuceno je opustit 2,2 milionu obyvatel. Podle oficiálních statistik žilo v zemi v roce 1991 téměř 4,2 milionu lidí.

Související

Více souvisejících

Radko Mladič Haagský tribunál srbsko Válka v Jugoslávii válečné zločiny genocida

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy