Válka v Jugoslávii

Armáda České Republiky

Válka na Balkáně byla brutální. Sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli, vzpomíná český veterán

Více než dvě stovky válečných veteránů, kteří se v minulosti účastnili vojenských misí v Perském zálivu, na Balkáně, v Asii a v Africe, se dnes sešly v Českém Krumlově. Byl mezi nimi i Jan Josef, který na zahraničních operacích strávil téměř osm let. Zažil operace v Libyi, v Kuvajtu i na Balkáně. Nejvíce ohrožený se cítil právě v bývalé Jugoslávii, řekl dnes ČTK.
Hashim Thaçi

Kosovský prezident Thaçi odletěl do Haagu, bude vypovídat u zvláštního tribunálu

Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes prohlásil, že boj kosovských povstalců proti režimu bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče byl "čestný a spravedlivý". Řekl to kosovské televizi Top Channel před odletem z prištinského letiště do Haagu, kde bude v pondělí vypovídat u zvláštního tribunálu pro Kosovo v souvislosti se svou obžalobou z válečných zločinů.
Srebrenica, Bosna a Hercegovina

25 let od masakru ve Srebrenici. Šlo o nejhorší válečný zločin v Evropě od roku 1945

Bosna si dnes připomíná 25. výročí srebrenického masakru, při němž bosenskosrbslé síly povraždily 8000 muslimských (nyní bosňáckých) mužů a chlapců. Šlo o nejhorší válečný zločin spáchaný v Evropě od druhé světové války. Kvůli koronavirové pandemii se na rozdíl od minulých let mohlo vzpomínkových akcí letos zúčastnit jen málo přeživších.
Srebrenica, Bosna a Hercegovina

Masakr ve Srebrenici: Bosna obvinila generála Savčiče, dal popravovat muslimy

Prokuratura Bosny a Hercegoviny dnes obvinila bývalého bosenskosrbského generála Milomira Savčiče z podílu na masakru ve Srebrenici, při němž v roce 1995 jednotky bosenských Srbů povraždily na 8000 muslimských mužů, včetně starců a chlapců. Informovala o tom agentura Reuters. Dva mezinárodní soudy tento akt prohlásily za genocidu.
Srebrenica, Bosna a Hercegovina

Masakr muslimů ve Srebrenici. Nizozemí nese část viny, potvrdil soud

Nizozemský nejvyšší soud dnes podpořil rozsudek soudů nižší instance, podle něhož nizozemský stát nese část viny za smrt 350 muslimských (nyní bosňáckých) mužů zavražděných silami bosenských Srbů při srebrenickém masakru v roce 1995. Dospěl tak k jinému názoru než jeho generální advokát, který v lednu verdikt označil za iracionální a "nepodpořitelný". Soud ale míru viny státu snížil. Vláda rozhodnutí akceptuje, pozůstalí jsou zklamaní.
Srebrenica, Bosna a Hercegovina

Tryzna v Sarajevu: Tisíce lidí uctily 33 nově identifikovaných obětí masakru ve Srebrenici

Tisíce lidí dnes v bosenské metropoli Sarajevu uctily památku 33 nově identifikovaných obětí srebrenického masakru. Tryzny se zúčastnil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten předtím na balkánském summitu 12 zemí u bosenské metropole řekl, že protiimigrační populismus v některých unijních zemích blokuje začlenění západního Balkánu do EU. Informovala o tom agentura Reuters.
Srebrenica, Bosna a Hercegovina

Masakr muslimů. U Sarajeva se našel masový hrob, jsou v něm oběti z roku 1992

Na předměstí Sarajeva v pohoří Igman byl objeven další masový hrob s oběťmi válečného konfliktu v Bosně a Hercegovině z let 1992-1995. Ostatky kolika lidí se na tomto místě nacházejí, zatím není jasné, předpokládá se však, že jde o obyvatele muslimské (dnes bosňácké) národnosti z vesnice Donji Hadžići, informovala bosenská média.
Ilustrační foto

Bombardování Jugoslávie i po 20 letech budí vášně, Havel schvaloval údery NATO

Převážně Albánci obývané Kosovo, považované za kolébku srbského státu, se již koncem 80. let stalo rozbuškou národnostních problémů v někdejší Jugoslávii. O dekádu později pak tvrdý postup srbského vedení proti albánskému obyvatelstvu vedl k bezprecedentnímu zásahu Severoatlantické aliance. Bombardování, které začalo 24. března 1999, nakonec donutilo Bělehrad ke kapitulaci a stažení z Kosova, jež se poté vydalo k nezávislosti.
Radovan Karadžič

Dlouhý hon na balkánského řezníka: Tajemství kolem Karadžiče přetrvávají

Bývalý předák bosenských Srbů Radovan Karadžić byl v roce 2016 odsouzen ke 40 letům vězení za genocidu ve Srebrenici, pronásledování Bosňáků a Chorvatů v Bosně, terorizování obyvatel Sarajeva a za braní příslušníků mírových sil OSN jako rukojmí. Odvolal se a Mechanismus pro mezinárodní trestní tribunály 20. března vynese konečný verdikt. Jak se mu ale dařilo dlouho unikat, není stále zcela vyjasněné, napsal portál Balkan Insight.
Prezident Miloš Zeman

Bombardování Jugoslávie? Akt mocenské arogance NATO, soudí Zeman

Schválení aliančního bombardování bývalé Jugoslávie českou vládou v roce 1999 považuje prezident Miloš Zeman s odstupem za chybu. Akci Severoatlantické aliance, do které Česká republika několik dnů předtím vstoupila, označil za akt mocenské arogance. Zeman, který byl v té době premiérem, to dnes řekl v rozhovoru ČTK v souvislosti s výročím vstupu Česka do Severoatlantické aliance.

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

Zelenskyj poprvé za dva roky řekl, kolik ukrajinských vojáků padlo v boji

Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik ukrajinských vojáků zemřelo. Obětí v řadách armády je 31 tisíc, řekl Zelenskyj v neděli. Kyjev si v sobotu i se spojenci připomněl druhé výročí začátku ruské agrese.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy