25 let od masakru ve Srebrenici. Šlo o nejhorší válečný zločin v Evropě od roku 1945

Bosna si dnes připomíná 25. výročí srebrenického masakru, při němž bosenskosrbslé síly povraždily 8000 muslimských (nyní bosňáckých) mužů a chlapců. Šlo o nejhorší válečný zločin spáchaný v Evropě od druhé světové války. Kvůli koronavirové pandemii se na rozdíl od minulých let mohlo vzpomínkových akcí letos zúčastnit jen málo přeživších.

Vzpomínce obětí hrůzného krveprolití prakticky na samém konci válečného konfliktu v Bosně a Hercegovině je v zemi vždy věnována řada událostí. Patří mezi ně také opětné pohřbení ostatků dalších obětí ve výroční den události, 11. července, na centrálním hřbitově v Potočari nedaleko Srebrenice. Letos tam přibylo devět zavražděných, kteří byli nedávno identifikováni.

What does the #Srebrenica flower symbolise?pic.twitter.com/maO20zayxZ

— IlmFeed (@IlmFeed) July 11, 2020

Masakr spáchaný na východě země v oblasti, která se dnes nachází v bosenské Republice srbské, je jediným zločinem z války v letech 1992-1995 označeným mezinárodní justicí za genocidu. Srbské jednotky ve snaze zahladit stopy po zločinu naházely těla svých obětí do četných hromadných hrobů rozesetých na východě Bosny.

Části těl se v takových hrobech nacházejí do dneška a forenzní odborníci se je snaží poskládat dohromady a pomocí rozboru DNA identifikovat. Uvádí se, že doposud byly nalezeny a identifikovány ostatky přibližně 7000 obětí.

Obvykle se pietní ceremonie a pohřbu nových ostatků v Potočari účastní i více než deset tisíc návštěvníků z různých zemí, včetně státníků. Letos však kvůli šíření koronavirové infekce smělo na hřbitov v Potočari přijít podstatně méně lidí, nicméně i tak jich podle webu listu Dnevni avaz bylo několik tisíc.

Související

Antony Blinken

Blinken pohrozil sankcemi proti těm, kdo podrývají mírovou dohodu o Bosně

Spojené státy, které pomohly dojednat Daytonskou dohodu z roku 1995 o ukončení konfliktu v Bosně a Hercegovině, varují, že mohou uvalit sankce proti těm, kdo tuto smlouvu podrývají nebo se snaží destabilizovat centrální instituce státu. V úterý to podle agentury Reuters řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Více souvisejících

bosna a hercegovina Válka v Jugoslávii válečné zločiny

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

včera

včera

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy