Odvolací soud s Mladičem odložen na neurčito. Kvůli pandemii covid-19

Pandemie vyvolaná koronavirem SARS-CoV-2 způsobila mimo jiné i další odklad odvolacího řízení v procesu s bývalým velitelem armády bosenských Srbů Ratkem Mladičem, odsouzeným před třemi lety na doživotí za zločiny včetně genocidy.

Podle serveru Balkan Insight o tom informoval obhájce bývalého generála Miodrag Stojanović. Jednání už bylo jednou posunuto kvůli Mladičově operaci.

Odvolací řízení u Mechanismu OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) bylo původně naplánováno na 17. a 18. března, přičemž se verdikt očekával do konce roku. Vzhledem k operaci, při níž byl Mladičovi před týdnem z tlustého střeva odstraněn zhoubný výrůstek, bylo jednání odloženo. Pokračovat se mělo asi šest týdnů po chirurgickém zákroku, ale kvůli koronaviru se rozhodlo o novém odkladu, tentokrát na neurčito.

MICT, justiční orgán OSN sídlící v Haagu, Mladičovo odvolání proti doživotnímu trestu převzal po Mezinárodním trestním tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

ICTY uložil Mladičovi nejvyšší možný trest v listopadu 2017 za řady zločinů, včetně etnických čistek, spáchaných na bosenských Muslimech (dnes Bosňácích) a bosenských Chorvatech během války v Bosně v letech 1992-1995. Tribunál ho uznal vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem z července 1995, terorizování civilistů při obléhání Sarajeva a zločinů proti lidskosti.

Během masakru po obsazení takzvané bezpečné zóny pod ochranou OSN ve Srebrenici bosenskosrbské síly na konci války v létě 1995 povraždily 8000 zajatých muslimských mužů, včetně starců a chlapců.

Proti rozsudku ICTY se loni v březnu Mladić odvolal, stejně tak i žalobci. Odvolání nyní řeší soudci MICT, kteří převzali agendu ICTY poté, co tento tribunál koncem roku 2017 svou činnost ukončil.

Související

Více souvisejících

Radko Mladič Haagský tribunál Srbsko Válka v Jugoslávii genocida Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy