Radko Mladič

Radko Mladič

Odvolací soud s Radkem Mladičem se odkládá, jde na operaci

Mezinárodní soudci dnes odložili odvolací proces bývalého velitele armády bosenských Srbů Ratka Mladiče, který byl odsouzen na doživotí za zločiny včetně genocidy. Důvodem odkladu je skutečnost, že Mladić má podstoupit operaci, napsala agentura AP.
Srebrenica, Bosna a Hercegovina

Masakr ve Srebrenici: Bosna obvinila generála Savčiče, dal popravovat muslimy

Prokuratura Bosny a Hercegoviny dnes obvinila bývalého bosenskosrbského generála Milomira Savčiče z podílu na masakru ve Srebrenici, při němž v roce 1995 jednotky bosenských Srbů povraždily na 8000 muslimských mužů, včetně starců a chlapců. Informovala o tom agentura Reuters. Dva mezinárodní soudy tento akt prohlásily za genocidu.
Srebrenica, Bosna a Hercegovina

Masakr muslimů ve Srebrenici. Nizozemí nese část viny, potvrdil soud

Nizozemský nejvyšší soud dnes podpořil rozsudek soudů nižší instance, podle něhož nizozemský stát nese část viny za smrt 350 muslimských (nyní bosňáckých) mužů zavražděných silami bosenských Srbů při srebrenickém masakru v roce 1995. Dospěl tak k jinému názoru než jeho generální advokát, který v lednu verdikt označil za iracionální a "nepodpořitelný". Soud ale míru viny státu snížil. Vláda rozhodnutí akceptuje, pozůstalí jsou zklamaní.
Věznice

Mladič má strávit zbytek života ve vězení. Co tomu říkají balkánští politici?

Záhřeb/Bělehrad/Sarajevo - Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitaričová reagovala na rozsudek Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, podle kterého stráví generál srbských vojsk v Bosně Ratko Mladič zbytek života za mřížemi. Prohlásila, že je šťastná za takový rozsudek, který však nemůže vrátit teror, který se děl na Balkáně v 90. letech. Ne všichni s ní však souhlasili.
OSN

Mladičovo odsouzení vítá OSN i NATO, EU je zdrženlivější

Brusel - Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Husajn, stejně jako další mezinárodní činitelé, uvítal doživotní trest vězení vynesený dnes haagským tribunálem nad bývalým velitelem bosenskosrbské armády Ratkem Mladičem. Trochu zdrženlivěji uvítala verdikt Evropská unie.
Soud, ilustrační fotografie

Mladić chtěl nesrbské obyvatelstvo vyhladit, tvrdil dnes žalobce

Haag - U Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) pokračuje proces s někdejším vrchním velitelem bosenskosrbské armády Ratko Mladićem. Právě on byl tím, kdo velel jednotkám, které během konfliktu na Balkáně vraždily a vyháněly civilisty s cílem vytvořit v Bosně etnicky čistý srbský ministát. Mladičova obhajoba se teď snaží svalit vinu na jiné, prohlásil dnes žalobce.
Ilustrační foto

Generál Mladič zahájil v Haagu svou obhajobu, je obviněn z genocidy

Haag - Proces s bývalým velitelem bosenskosrbské armády Radko Mladičem vstupuje do nové fáze. Generál odviněný ze zločinů proti lidskosti a genocidy před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii zahájil svou obhajobu. Za vinu je mu mimo jiné kladen podíl na nechvalně proslaveném masakru ve Srebrenici. Informuje server BBC.
Ilustrační foto

Mladič zuřil u soudu v Haagu: Je to satanský tribunál, pak chtěl zuby

Haag - Bývalý velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladić dnes odmítl vypovídat před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) jako svědek v procesu s někdejším druhem a politickým vůdcem bosenských Srbů Radovanem Karadžičem. Podle tiskových agentur přitom tribunál označil za "satanský".
Bělehrad vypraví do Haagu pro Mladiče tým lékařů

Bělehrad vypraví do Haagu pro Mladiče tým lékařů

Bělehrad - Srbsko se chystá vyslat do Haagu tým lékařů, kteří vyšetří bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče. S odvoláním na srbského ministra zdravotnictví Zorana Stankoviče o tom v pátek informuje agentura AFP.
Mezinárodní soud přidělil Mladičovi srbského advokáta

Mezinárodní soud přidělil Mladičovi srbského advokáta

Haag - Bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče bude během pátečního prvního přelíčení Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) zastupovat soudem přidělený advokát z Bělehradu Aleksandar Aleksič. Píše to ve čtvrtek webový portál stanice B92.
Mladič může být vydán do Haagu, rozhodl soud

Mladič může být vydán do Haagu, rozhodl soud

Bělehrad - Zatčený bosenskosrbský generál Ratko Mladič může být vydán k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu, rozhodl v pátek soud v Bělehradě. Informují o tom agentury AFP a Reuters.
Zdrcený Mladič u soudu mlčel

Zdrcený Mladič u soudu mlčel

Bělehrad - Slyšení s Ratkem Mladičem u srbského soudu pro válečné zločiny bylo ve čtvrtek večer přerušeno - bývalý velitel bosenských Srbů neodpovídal na otázky, informuje agentura AFP. Mladičův advokát sdělil, že mu to nedovoluje jeho zdravotní stav.

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 3 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy