Mladič má strávit zbytek života ve vězení. Co tomu říkají balkánští politici?

Záhřeb/Bělehrad/Sarajevo - Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitaričová reagovala na rozsudek Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, podle kterého stráví generál srbských vojsk v Bosně Ratko Mladič zbytek života za mřížemi. Prohlásila, že je šťastná za takový rozsudek, který však nemůže vrátit teror, který se děl na Balkáně v 90. letech. Ne všichni s ní však souhlasili.

Prezidentka Chorvatska Kolinda Grabarová-Kitarovičová sice byla potěšena výrokem soudu v Haagu, ale stěžovala si na to, že Mladič nebyl souzen za své činy v samotném Chorvatsku. 

"Je mi líto, že se nezodpovídal (Mladič) za zločiny, které spáchal na území Chorvatska, především za Škabrnju," připomněla prezidentka masakr z roku 1991, při kterém zemřelo 84 lidí. "Doufám však, že doživotní trest bude alespoň malým zadostiučiněním pro všechny, kteří přišli kvůli tomuto muži o své blízké a kteří přežili dobu, kdy byl Ratko Mladič jedním ze symbolů války, brutality a genocidy," dodala.

S prezidentkou souhlasil i chorvatský premiér Andrej Plenkovič. Ten upozornil, že trest za předložená obvinění je dostatečný. "S ohledem na zločiny proti lidskosti, na kterých se Mladič podílel v Bosně a Herzegovině, především na genocidě ve Srebrenici, je trest přiměřený," řekl pro chorvatskou televizi RTL.

Ze Srbska zněla především slova o památce na lidi na celém Balkáně, kteří kvůli válce zemřeli. "Chtěl bych všem ostatním (zemím) říci, že Srbsko ctí památku jejich mrtvých. Jak ale bohužel vím, nemůžu od ostatních očekávat, že budou uctívat památku našich mrtvých. O to se budeme muset postarat sami," postěžoval si na skutečnost, že žádný z vysokých vojenských důstojníku z druhé strany (Chorvatsko, Federace Bosny a Herzegoviny, USA) nebyl potrestán.

S tím souhlasí i předseda federálního uskupení Republika srbská v rámci Bosny a Herzegoviny Milorad Dodik: "Především a nade vše bych chtěl dnes vyjádřit lítost nad všemi oběťmi ze všech národů, nejen toho srbského. Chtěl bych i od ostatních, aby vyjádřili lítost nad našimi oběťmi. Když však 25 let po válce vystupuje na svobodě člověk jako Naser Orič (velitel bosenských vojsk ve Srebrenici, souzený v Haagu a zproštěný obžaloby - pozn. red.), vidím, že to není příliš pravděpodobné."

Dodik však jako jeden z mála vyjádřil svůj obdiv k Mladičovi a vyslovený nesouhlas s rozsudkem: "Ratko Mladič je hrdinou. Tento člověk v nemožných podmínkách vedl vojsko Republiky srbské s cílem uhájit svobodu srbského národa. Člověk, který zabránil další srbské genocidě jak v Bosně a Herzegovině, tak v Chorvatsku."

Připomeňme, že včera Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii  odsoudil bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče k doživotnímu trestu vězení za zločiny spáchané během války v Bosně a Hercegovině v letech 1992-1995. Uznal ho přitom vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby.

Související

Slobodan Miloševič

ROZHOVOR: 20 let od soudu s Miloševićem. Hrál vabank, jeho kalkulace byly často chybné, říká historik Vojtěchovský

Před dvaceti lety začal v Haagu proces se Slobodanem Miloševićem obviněným z podílu na krutostech během válek při rozpadu Jugoslávie. Někdejší jugoslávský prezident se verdiktu nedočkal, zemřel před jeho vynesením, což bylo pro soudní tribunál velmi nepříjemné, uvádí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz balkanista Ondřej Vojtěchovský. Ředitel Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a historik z Ústavu pro studium totalitních režimů považuje Miloševićovu éru za katastrofu, dodává však, že v mnoha klíčových rozhodnutích se tento autoritářský politik musel ohlížet i na ostatní aktéry a okolnosti.
Přeživší letuška Vesna Vulovičová se v roce 2002 přijela podívat na místo tragické letecké nehody. Komentář

Před 50 lety explodovalo jugoslávské letadlo u Srbské Kamenice. Teroristický útok a pád přežila letuška Vulovičová

Do ticha se minutu po šestnácté hodině ozvala ohlušující, ničivá exploze. Nad krajinou se začalo stmívat, teplota byla kolem nuly a z mraků začaly vypadávat předměty a bohužel i lidská těla. Před 50 lety došlo k tragickému neštěstí letu JAT číslo 367 poblíž Srbské Kamenici u Děčína, 26. ledna 1972 havarovalo u této severočeské obce letadlo jugoslávských aerolinií na pravidelné lince Stockholm-Kodaň-Zábřeh-Bělehrad. Jedinou přeživší se stala letuška Vesna Vulovičová, která se tímto zázrakem stala velmi populární. Konspirace o sestřelení letadla se dodnes objevují na nejrůznějších diskuzních fórech, avšak experti se přiklánějí k teroristickému útoku, jehož atentátníka se nejspíše nikdy nepodaří vypátrat. Stín podezření padl na protivzdušnou obranu někdejší Československé lidové armády či na chorvatskou separatistickou organizaci Ustaša.

Více souvisejících

jugoslávie Válka v Jugoslávii Radko Mladič Haagský tribunál válečné zločiny Srbsko Aleksandr Vučič (srbský prezident) Chorvatsko Kolinda Grabarová-Kitarovičová bosna a hercegovina Naser Orič (bosňácký velitel) Věznice

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 5 hodinami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 6 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 9 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

před 23 hodinami

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy