Skandál v Haagu a ostudný verdikt, komentovala Mladičovo odsouzení srbská média

Bělehrad/Sarajevo - Mezinárodní trestní tribunál v Haagu se zachoval "ostudně" a "skandálně", když odsoudil bývalého generála Republiky srbské Ratka Mladiče na doživotí za válečné zločiny. Tak vylíčila situaci okolo Mladiče srbská televizní stanice Pink. Jak výsledek procesu komentovala srbská média?

Komerční televize Pink verdikt soudu v Haagu odsoudila.

Šéfredaktor nejčtenějšího srbského deníku Večernje Novosti Miodrag Vučelić prohlásil, že Mladičovi nikdy nebyly dokázány zločiny, za které byl odsouzen. Vučelič se domnívá, že soud v Haagu nikdy neměl úmysl vyšetřit, co se v 90. letech v Jugoslávii dělo, ale chtěl jen "ponížit" a "odsoudit" srbský národ jako zločinecký. 

"Bude to černá kaňka v životě odsouzených lidí, kteří zemřou ve vězení. To mě mrzí, protože to jsou moji blízcí přátelé, ale utěšuje mě alespoň fakt, že většina světa vidí, co se tam (v Haagu) stalo," řekl Vučelič pro TV Pink.

Ratka Mladiče, který by mimochodem vykázán ze soudní síně při čtení rozsudku, protože se rozkřičel na soudce, se zastal i předseda krajně pravicové Srbské radikální strany Vojislav Šešelj.

"Když přišel Mladič do Srebrenice, rozdával dětem čokolády. To ukazuje, že neměl žádné zločinné úmysly," připomněl město, které podle soudu pomáhal Mladič vyhladit. Šešelj dále sdělil, že verdikt považuje za "hanobení" a doufá, že se Mladič odvolá.

Novinář serveru Novi standard Željko Cvijanovič si zase myslí, že Haagský tribunál dostal zadání, aby označil viníka genocidy. Kdyby však před soudem stanuli Tudjman (bývalý chorvatský prezident - pozn. red.) a západní lídři, dopadli by podle něj u soudu daleko hůře.

Srbská komerční televize Prva přinesla také výčet bodů, ze kterých byl Mladič obviněn. Jedná se o genocidu ve Srebrenici, zločiny proti lidskosti v 15 bosenských obcích, pronásledování, vyhlazování, vraždy, deportace a násilné přesuny. Tribunál také obvinil Mladiče za porušení válečného práva v těchto bodech: zabíjení, teror, nezákonné útoky na civilní obyvatelstvo a držení rukojmích.

Politický server Politika poté připomněl důvod Mladičova vykázání, když ten křičel na soudce Alphonse Orieho, že "čte lži". Orie při čtení rozsudku mimo jiné připomínal, že většina obětí byla muslimského vyznání a mnoho muslimských žen bylo srbskými vojáky znásilňováno.

Politika také na svém serveru popsala incident, který se stal dnes ráno před rozsudkem. Podle televize N1 prošel před začátkem procesu kolem příbuzných obětí z Bosny mladík se srbskou vlajkou. Jedna z žen Bakira Hasečičová se pokusila mladíkovi vlajku sebrat.

Pro nizozemskou televizi N1 následně sdělila, že "je smutné, že se dnes oslavují lidé, kteří spáchali ty nejhorší zločiny."

Reportéři televize zastavili i mladíka. Ten vysvětlil, že "má právo na to podpořit generála Mladiče." 

"Neudělal jsem nic špatného," bránil se. "Jsem tu, abych podpořil generála Mladiče. Pokud oni mohou podporovat jeho odsouzení, mohu já podporovat jeho," vysvětlil.

Jedna ze čtenářek serveru Politika, která se podepsala jako "Anabela", si myslí, že soud v Haagu nepřispěje k ničemu dobrému. "Mezinárodní soud v Haagu úplně znehodnotil úkol, kvůli kterému byl založen - vytvořit podmínky pro to, aby se národy usmířily. Místo toho plnil od začátku spiklenecký úkol, a to obvinit srbský národ z nacismu a z genocidy. Mnoho zločinců stejně nebylo obviněno. Nebyl dostatečně vysvětlen případ ve Srebrenici, ani celá válka v 90. letech," zlobí se.

Připomeňme, že Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) dnes odsoudil bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče k doživotnímu trestu vězení za zločiny spáchané během války v Bosně a Hercegovině v letech 1992-1995. Uznal ho přitom vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby.

Související

Milorad Dodik

Přízrak nové války v Evropě. Může vypuknout "do hodiny" s podporou Putina

V případě, že Milorad Dodik oznámí odtržení, je politik z vládnoucí strany v srbské části Bosny a Hercegoviny přesvědčen, že válka vypukne během hodiny. Podle něho o tom není pochyb. Rusko podporuje úsilí místních úřadů o odtržení od zbytku země, což pro Západ znamená využití „balkánského kotle“ v konfliktu.

Více souvisejících

bosna a hercegovina Srbsko Republika srbská Armáda Srbsko Haagský tribunál soudy Radko Mladič genocida Válka na Balkáně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy