Skandál v Haagu a ostudný verdikt, komentovala Mladičovo odsouzení srbská média

Bělehrad/Sarajevo - Mezinárodní trestní tribunál v Haagu se zachoval "ostudně" a "skandálně", když odsoudil bývalého generála Republiky srbské Ratka Mladiče na doživotí za válečné zločiny. Tak vylíčila situaci okolo Mladiče srbská televizní stanice Pink. Jak výsledek procesu komentovala srbská média?

Komerční televize Pink verdikt soudu v Haagu odsoudila.

Šéfredaktor nejčtenějšího srbského deníku Večernje Novosti Miodrag Vučelić prohlásil, že Mladičovi nikdy nebyly dokázány zločiny, za které byl odsouzen. Vučelič se domnívá, že soud v Haagu nikdy neměl úmysl vyšetřit, co se v 90. letech v Jugoslávii dělo, ale chtěl jen "ponížit" a "odsoudit" srbský národ jako zločinecký. 

"Bude to černá kaňka v životě odsouzených lidí, kteří zemřou ve vězení. To mě mrzí, protože to jsou moji blízcí přátelé, ale utěšuje mě alespoň fakt, že většina světa vidí, co se tam (v Haagu) stalo," řekl Vučelič pro TV Pink.

Ratka Mladiče, který by mimochodem vykázán ze soudní síně při čtení rozsudku, protože se rozkřičel na soudce, se zastal i předseda krajně pravicové Srbské radikální strany Vojislav Šešelj.

"Když přišel Mladič do Srebrenice, rozdával dětem čokolády. To ukazuje, že neměl žádné zločinné úmysly," připomněl město, které podle soudu pomáhal Mladič vyhladit. Šešelj dále sdělil, že verdikt považuje za "hanobení" a doufá, že se Mladič odvolá.

Novinář serveru Novi standard Željko Cvijanovič si zase myslí, že Haagský tribunál dostal zadání, aby označil viníka genocidy. Kdyby však před soudem stanuli Tudjman (bývalý chorvatský prezident - pozn. red.) a západní lídři, dopadli by podle něj u soudu daleko hůře.

Srbská komerční televize Prva přinesla také výčet bodů, ze kterých byl Mladič obviněn. Jedná se o genocidu ve Srebrenici, zločiny proti lidskosti v 15 bosenských obcích, pronásledování, vyhlazování, vraždy, deportace a násilné přesuny. Tribunál také obvinil Mladiče za porušení válečného práva v těchto bodech: zabíjení, teror, nezákonné útoky na civilní obyvatelstvo a držení rukojmích.

Politický server Politika poté připomněl důvod Mladičova vykázání, když ten křičel na soudce Alphonse Orieho, že "čte lži". Orie při čtení rozsudku mimo jiné připomínal, že většina obětí byla muslimského vyznání a mnoho muslimských žen bylo srbskými vojáky znásilňováno.

Politika také na svém serveru popsala incident, který se stal dnes ráno před rozsudkem. Podle televize N1 prošel před začátkem procesu kolem příbuzných obětí z Bosny mladík se srbskou vlajkou. Jedna z žen Bakira Hasečičová se pokusila mladíkovi vlajku sebrat.

Pro nizozemskou televizi N1 následně sdělila, že "je smutné, že se dnes oslavují lidé, kteří spáchali ty nejhorší zločiny."

Reportéři televize zastavili i mladíka. Ten vysvětlil, že "má právo na to podpořit generála Mladiče." 

"Neudělal jsem nic špatného," bránil se. "Jsem tu, abych podpořil generála Mladiče. Pokud oni mohou podporovat jeho odsouzení, mohu já podporovat jeho," vysvětlil.

Jedna ze čtenářek serveru Politika, která se podepsala jako "Anabela", si myslí, že soud v Haagu nepřispěje k ničemu dobrému. "Mezinárodní soud v Haagu úplně znehodnotil úkol, kvůli kterému byl založen - vytvořit podmínky pro to, aby se národy usmířily. Místo toho plnil od začátku spiklenecký úkol, a to obvinit srbský národ z nacismu a z genocidy. Mnoho zločinců stejně nebylo obviněno. Nebyl dostatečně vysvětlen případ ve Srebrenici, ani celá válka v 90. letech," zlobí se.

Připomeňme, že Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) dnes odsoudil bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče k doživotnímu trestu vězení za zločiny spáchané během války v Bosně a Hercegovině v letech 1992-1995. Uznal ho přitom vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

bosna a hercegovina Srbsko Republika srbská Armáda Srbsko Haagský tribunál soudy Radko Mladič genocida Válka na Balkáně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy