Válka na Balkáně

Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici

Balkánské státy přijmou na rozdíl od Česka pakt o migraci. Co je k tomu vede?

Pro země na Balkáně je otázka migrace na každodenním pořádku. Vedly tudy totiž minimálně dvě hojně využívané migrační trasy a stále tu vznikají další. Většina zemí v regionu přesto přijala pakt OSN o migraci, zatímco USA a Česko zůstávají na straně těch, kteří jeho přijetí odmítají. Kabinetu Andreje Babiše (ANO) chybí v dokumentu hlavně jasné odsouzení nelegální migrace.
Boje o Debalceve

Ukrajina jako nová Jugoslávie? Situace je mnohem horší, varuje profesor

"Stávající otřesy na Ukrajině jsou často přirovnávány k jugoslávké krizi na počátku 90. let. Nepochybně zde existuje mnoho podobností. Pokud však jde o pochopení toho, proč konflikt mezi ukrajinskou vládou a Ruskem podporovanými separatisty přetrvává a proč po roce stále brutálnějších bojů se řešení zdá být v nedohlednu, rozdíly jsou mnohem podstatnější," tvrdí politolog Stephen Holmes, který působí jako profesor na New York University School of Law. V komentáři pro server Moscow Times se zamyslel nad podstatou ukrajinské krize.
Ilustrační foto

Haagský tribunál potvrdil doživotí za masakr ve Srebrenici

Haag - V roce 1995 bylo ve východobosenské enklávě Srebrenica povražděno 8 tisíc muslimů (Bosňáků). Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) dnes za tento masakr potvrdil doživotní tresty vězení, k nimž byli před pěti lety odsouzeni dva bývalých důstojníci bosenskosrbské armády.
Ilustrační foto

Hrůza války v Kosovu je zpět: Kšeftovalo se s lidskými orgány?

Brusel - Vyšetřovatelé pověření Evropskou unií získali přesvědčivé důkazy o zabíjení zajatců za účelem prodejem jejich orgánů za války v Kosovu v 90. letech. Dospěl k tomu americký prokurátor Clint Williamson, který by pověřen vyšetřováním zločinů v Kosovu. V Bruselu dnes zároveň přiznal, že důkazy ještě nejsou dostatečné na to, aby bylo možné vznést obvinění proti konkrétním osobám.
Ilustrační foto

Za masakr ve Srebrenici nese díl viny i Nizozemí, rozhodl soud

Haag - Nizozemsko nese část viny na masakru v bosenské Srebrenici v roce 1995. Rozhodl o tom dnes nizozemský soud v Haagu. Podle rozsudku je stát občanskoprávně odpovědný za smrt asi 300 muslimských (nyní bosňáckých) mužů, jejichž deportaci z takzvané bezpečné zóny OSN do rukou bosenskosrbských jednotek umožnili nizozemští vojáci. Vraždění ve Srebrenci nepřežilo asi 8000 mužů a chlapců. Verdikt může mít vážný dopad na mise OSN ve světě, neboť státy se mohou zdráhat vysílat do nich své vojáky.
Záplavy v Bosně odkryly mnoho lidských ostatků. Jde o oběti války?

Záplavy v Bosně odkryly mnoho lidských ostatků. Jde o oběti války?

Sarajevo - Bosenské úřady zahájily exhumaci těl obětí válečných zločinů, která byla vyplavena při nedávných záplavách. Lidské ostatky se objevily v oblasti kolem řeky Usora na severu balkánské země. Nejspíš patřily lidem, kteří byli zavražděni během války zuřící v oblasti v letech 1992 až 1995, uvedl server BalkanInsight.
Ilustrační foto

Generál Mladič zahájil v Haagu svou obhajobu, je obviněn z genocidy

Haag - Proces s bývalým velitelem bosenskosrbské armády Radko Mladičem vstupuje do nové fáze. Generál odviněný ze zločinů proti lidskosti a genocidy před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii zahájil svou obhajobu. Za vinu je mu mimo jiné kladen podíl na nechvalně proslaveném masakru ve Srebrenici. Informuje server BBC.
Ilustrační foto

Bosna na pokraji války: Sociální nepokoje se vymykají kontrole

Sarajevo - Vlna protestů proti stoupající nezaměstnanosti a chudobě, které začaly ve středu v Tuzle a hrozí přerůst v největší sociálně motivované nepokoje od skončení války z 90. let, se dnes podle médií rozšířila do třicítky měst po celé Bosně. Hlášeny jsou desítky zraněných. Ochromujícími granáty a gumovými projektily zasáhla podle agentury Reuters policie v Sarajevu, kde protestující vtrhli do sídla regionálních úřadů a podpálili ho.
Válka na Balkáně. Ilustrační foto

V Bosně odkrývají obří masový hrob. Skrývá stovky těl

Prijedor - Vyšetřovatelé v Bosně a Hercegovině pokračují v odkrývání masového hrobu, který ukrývá přes tři stovky těl, obětí etnických čistek provázejících válku a rozpad bývalé Jugoslávie. Ze země byly zatím vyzvednuty kompletní ostatky 231 osob a dalších 112 fragmentů lidských těl. Jde o jeden z největších doposud objevených masových hrobu v oblasti. Informuje server CNN.
Ilustrační foto

Balkán vře. Chorvaty rozlítily srbské nápisy, vrhli se na ně

Záhřeb - Obyvatele chorvatského Vukovaru, za války dobytého Srby, pobouřily srbské nápisy psané cyrilicí, které byly vyvěšeny na některých budovách ve městě. I přes početnou policejní ochranu cedule zničili. Dvojjazyčné nápisy jsou v této nové členské zemi EU od začátku července povinné, jestliže v oblasti žije více než třetina obyvatel, kteří se hlásí k menšině.
Ilustrační foto

Velký pozor v Chorvatsku, miny zabily už stovky lidí

Záhřeb - Při výletu po balkánských státech si stále dávejte pozor na miny. Zvláště na pozoru byste si měli dát na území Chorvatska, kde i po 20 letech po konci občanské války hrozí nebezpečí. Leží v něm ještě 90 tisíc neodhalených explozivních nástrah, odhaduje Chorvatské centrum pro odminování.
Radovan Karadžič

Balkánský "řezník" Karadžič obviněn z genocidy

Haag - Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič bude čelit před mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii dalšímu obvinění z genocidy. Žaloba jej viní z podílu na fyzické likvidaci a vyhánění nesrbského obyvatelstva v sedmi oblastech na počátku války v Bosně v roce 1992. Informuje server BBC.

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy