Hrůza války v Kosovu je zpět: Kšeftovalo se s lidskými orgány?

Brusel - Vyšetřovatelé pověření Evropskou unií získali přesvědčivé důkazy o zabíjení zajatců za účelem prodejem jejich orgánů za války v Kosovu v 90. letech. Dospěl k tomu americký prokurátor Clint Williamson, který by pověřen vyšetřováním zločinů v Kosovu. V Bruselu dnes zároveň přiznal, že důkazy ještě nejsou dostatečné na to, aby bylo možné vznést obvinění proti konkrétním osobám.

Williamsonovo vyšetřování navazuje na zprávu, kterou pro Radu Evropy vypracoval v roce 2010 Dick Marty. Podle ní někdejší povstalecká Kosovská osvobozenecká armáda (UÇK) praktikovala v Kosovu a Albánii obchod s lidskými orgány zajatých Srbů a kosovských Albánců, kteří nesouhlasili s praktikami UÇK. Williamson řekl, že UÇK praktikovala únosy a vraždy ve velkém a systematickým způsobem.

Povstalecká armáda za kosovské války řídila zajatecké tábory na hranici s Albánií a do prodeje orgánů byli zapojeni údajně i její velitelé. V otázce obchodování s lidskými orgány Williamson nikoho nejmenoval a nepotvrdil ani, že šlo o stovky obětí. "Přibližný počet je hrst, a to je míněno doslova deset," sdělil a ukázal obě ruce s nataženými prsty.

Jeho vyšetřování trvá dva a půl roku a Williamson řekl, že jeho skupina může potvrdit také zprávy ochránců lidských práv o tom, že lidé z UÇK pronásledovali Srby, Romy a příslušníky dalších menšin.

Na Williamsonovo oznámení reagovala organizace ochránců lidských práv z Amnesty International (AI). "Pro rodiny 400 kosovských Srbů, které pravděpodobně UÇK unesla a převezla do Albánie, kde byli asi zavražděni, je to krok směrem ke spravedlnosti," sdělil Sian Jones z AI.

Eticky i zdravotně závažnější a zapeklitější je dárcovství životně důležitých orgánů. Ve většině světa je takové darování dovolené pouze nezištným dobrovolníkům. Asi nikoho nepřekvapí, že poptávka vysoce převyšuje nabídku. Každý nemá blízkého příbuzného, který nebude váhat pomoci a i kdyby měl, ne vždy je transplantace možná z důvodů krevní neshody či jiných fyziologických příčin.

A ve chvíli, kdy něco není dostupné, objeví se to na černém trhu. Tak to vždy bylo a vždy to tak bude. Světová zdravotnická organizace WHO uvedla v roce 2012, že se na černém trhu ročně prodá kolem 10 000 orgánů, to vychází na přibližně 27 operací denně. Nikoho nepřekvapí, že nejčastějšími dárci se stávají lidé v tíživé finanční situaci a centra nelegálního obchodu se soustředí v rozvojových zemích, píše generace21.cz.

Ve Spojených státech, Německu, Británii nebo Skandinávii musí dárce s posmrtným manipulaváním s jeho orgány souhlasit. V jiných státech, mezi které se řadí i Česká republika, je posmrtné darování „automatické", pokud nebylo vyloženě zakázané. Dokonce existuje Národní registr osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů.

Související

Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici

Balkánské státy přijmou na rozdíl od Česka pakt o migraci. Co je k tomu vede?

Pro země na Balkáně je otázka migrace na každodenním pořádku. Vedly tudy totiž minimálně dvě hojně využívané migrační trasy a stále tu vznikají další. Většina zemí v regionu přesto přijala pakt OSN o migraci, zatímco USA a Česko zůstávají na straně těch, kteří jeho přijetí odmítají. Kabinetu Andreje Babiše (ANO) chybí v dokumentu hlavně jasné odsouzení nelegální migrace.

Více souvisejících

Válka na Balkáně kosovo EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

Slovák, který donášel Rusům, míří za mříže. Neplatil udělenou pokutu

Specializovaný trestní soud na Slovensku poslal Bohuše Garbára do vězení za vyzvědačství pro Rusko a braní úplatků. Soud nevyhověl žádosti odsouzeného o odpuštění zbytku dříve uloženého finančního trestu. Garbár si má nově odsedět přes rok a půl, proti rozsudku podal stížnost.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy