kosovo

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.
Kosovo

Česko bude mít poprvé velvyslance v Kosovu

Česko má poprvé jmenovaného velvyslance v Kosovu. Bude jím Bohumil Mazánek, který působil jako bývalý velvyslanec v Litvě, generální konzul v Šanghaji a Katovicích a chargé d'affaires v Thajsku. Uvedlo to Ministerstvo zahraničí v dnešní tiskové zprávě. 
Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 
Kosovo, ilustrační foto

Dalších 700 vojáků do Kosova. NATO se snaží utišit etnický konflikt mezi Albánci a Srby, USA splnily své ultimátum

Mezi Srbskem a Kosovem to zase vře. Během minulého týdne došlo ke konfliktu mezi etnickými Srby a Albánci, z něhož odešlo 70 zraněných vojáků NATO z mírové mise KFOR. Nyní na summitu EPC dostali lídři Kosova a Srbska možnost smíru za přítomnosti EU, Německa a Francie. Podle politologa Davida Broula je nespokojenost etnických Srbů pochopitelná, nicméně neospravedlňuje násilí. 
Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 
NATO

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 
Aleksandr Vučič

Srbové žijící na severu Kosova se nezúčastní místních voleb, uvedl Vučić

Etničtí Srbové žijící na severu Kosova se nezúčastní místních voleb, které se mají konat ke konci dubna. Řekl to dnes srbský prezident Aleksandar Vučić. Tento krok pravděpodobně ještě zhorší napětí, které u hranic se Srbskem na severu Kosova panuje, uvedla agentura Reuters. Mnoho příslušníků srbské menšiny v Kosovu odmítá jakoukoli loajalitu vůči Prištině a oblast bývá dějištěm častých střetů a protestů.
Aleksandr Vučič (srbský premiér)

Vučić a Kurti jednají o normalizaci vztahů Srbska a Kosova

Vůdci Srbska a Kosova dnes přicestovali do města Ohrid u stejnojmenného jezera v Severní Makedonii, kde se za zprostředkování Evropské unie koná další kolo obtížných jednání o normalizaci vztahů mezi Bělehradem a Prištinou. Před závěrečným třístranným jednáním a následnou tiskovou konferencí se srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Albin Kurti nejprve sejdou separátně s šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem.
Aleksandr Vučič

Srbský prezident naznačil připravenost ke kompromisu ohledně Kosova

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes naznačil, že je připraven ke kompromisnímu řešení sporu s Kosovem, které ve svém plánu navrhly Německo s Francií. Západní vyjednavači podle Vučiče postavili Srbsko před volbu plán přijmout, nebo čelit důsledkům v podobě přerušení přístupových jednání s Evropskou unií a stažení zahraničních investic ze země. Informovala o tom agentura DPA.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Kosovo uzavřelo hlavní hraniční přechod se Srbskem

Kosovo dnes uzavřelo hlavní hraniční přechod Merdare se Srbskem poté, co ho v noci na dnešek ze srbské strany zablokovalo asi 50 lidí. Ti demonstrovali na podporu Srbů žijících v Kosovu, jehož nezávislost odmítají protestující uznat. Informovala o tom agentura Reuters.
Kosovo, ilustrační foto

Kosovo nevyžaduje zrychlený proces či zkratky na cestě do Evropské unie

Kosovo nevyžaduje zrychlený proces či jakékoli zkratky na cestě do Evropské unie. Chce dosáhnout pokroku v ekonomice a veškerých nezbytných reforem. Na tiskové konferenci to řekl kosovský premiér Albin Kurti, který ministru pro evropské záležitosti Mikuláši Bekovi (STAN) dnes v Praze oficiálně předal přihlášku země do EU.

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 4 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy