Borrell odsoudil "šokující" násilí vůči KFOR v Kosovu. Zraněno bylo 25 vojáků

Nejméně 25 příslušníků mírových jednotek NATO utrpělo zranění při pondělních střetech s etnickými Srby na severu Kosova. Újmu na zdraví hlásí i Srbové. Evropská unie vyzvala prostřednictvím Josepa Borrella obě strany k tomu, aby se postaraly o deeskalaci. 

Ke střetům došlo v obci Zvecan, informovala AP. Zatímco vojáci použili proti protestujícím slzný plyn a omračující granáty, Srbové po nich házeli kameny a další těžké předměty. Poškozena byla také vozidla kosovské policie a jedno auto patřící novinářům. 

"Několik vojáků z italského a maďarského kontingentu KFOR se stalo terčem nevyprovokovaných útoků a utrpělo traumatická zranění včetně zlomenin a popálenin," uvedlo NATO v prohlášení. 

Podle srbského prezidenta Aleksandara Vučiće bylo zraněno 52 Srbů, tři z nich vážně. Vučić v pondělí večer uvedl, že stráví noc na hranicích s armádními jednotkami, které jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti. 

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell odsoudil "šokující násilí" ve Zvecanu. "Násilí proti jednotkám KFOR, médiím, civilistům a policii je neakceptovatelné. EU vyzývá kosovské úřady a protestující k okamžité deeskalaci situace. Očekávám, že obě strany budou jednat zodpovědně a najdou politické řešení prostřednictvím dialogu," napsal na twitteru

"S velkým znepokojením sleduji situaci na severu Kosova. Ostře odsuzuji včerejší útok na příslušníky mise KFOR ve Zvečanu. Priština i Bělehrad musí učinit okamžité kroky k deeskalaci napětí a k návratu k dialogu o normalizaci vztahů," reagoval český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). 

Související

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

Více souvisejících

kosovo srbsko Aleksandr Vučič (srbský prezident) NATO Josep Borrell EU Jan Lipavský

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy