Vůdci Srbska a Kosova dnes přicestovali do města Ohrid u stejnojmenného jezera v Severní Makedonii, kde se za zprostředkování Evropské unie koná další kolo obtížných jednání o normalizaci vztahů mezi Bělehradem a Prištinou. Před závěrečným třístranným jednáním a následnou tiskovou konferencí se srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Albin Kurti nejprve sejdou separátně s šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem.
"Jsem optimista," řekl Kurti před jednáním. "Přišel jsem s dobrým záměrem, s dobrou vůlí a s důvěrou, že to, co bylo dohodnuto dříve, zde bude pokračovat prostřednictvím rozhovorů o implementačním plánu, a tak budeme mít konečnou dohodu o normalizaci," dodal.
Kosovo a Srbsko se minulý měsíc v Bruselu s podporou Západu dohodly na cestě k normalizaci vztahů po téměř deseti letech dialogu zprostředkovaného EU, během něhož ale bylo dosaženo jen malého pokroku. Je však třeba ještě dojednat realizační přílohu plánu, která bude hlavním bodem dnešních rozhovorů, napsala agentura Reuters.
"Oči EU a západního Balkánu se dnes upírají na Ohrid,“ napsal Borrell na twitteru.
Kosovo, které v roce 2008 vyhlásilo nezávislost, srbská ústava považuje za nedílnou součást Srbska. Bělehrad a Priština potřebují napravit bilaterální vztahy, aby dosáhly svého strategického cíle, kterým je vstup do EU.
"Chci varovat, že nemusíme mít konečnou dohodu," řekl stanici RTV21 se sídlem v Prištině Gabriel Escobar, vysoký americký diplomat pro západní Balkán, který se také účastní jednání v Ohridu. Zároveň ale poznamenal, že očekává velký pokrok.
Jednání v Ohridu se podle agentury Interfax účastní také slovenský diplomat Miroslav Lajčák, který je zvláštním představitelem EU pro západní Balkán.
Srbský prezident několik dnů před schůzkou v Ohridu varoval, že nemíní "nic podepsat" a setkání "nebude ani historické, ani revoluční". Kosovský premiér sice ujistil, že je otevřený dohodě, dodal však, že odpovědnost leží na srbské straně. "Ať se nám to podaří, nebo ne, dobře víte, že to nezáleží jen na mně,“ řekl novinářům.
Analytici podle agentury AFP poukazují na to, že případný podpis nemusí být nutně synonymem úspěchu. Většina předchozích dohod uzavřených pod záštitou Bruselu zůstala mrtvou literou.
Premiér Kurti doufá, že dohoda umožní Kosovu vstoupit do OSN a mezinárodních institucí, což je pro Prištinu zásadní požadavek. Prezident Vučič uznal, že jeho vláda byla pod silným mezinárodním tlakem, aby podepsala, a zároveň ujistil veřejnost, že se nevzdá.
Otázka Kosova zůstává klíčová pro mnoho z 6,7 milionů Srbů, kteří toto území považují za kolébku národa, kde se po staletí sváděly zásadní bitvy.
V Bělehradě demonstrovaly v pátek tisíce nacionalistů a požadovaly odmítnutí dohody, která by podle nich představovala "kapitulaci".
V Kosovu mnoho příslušníků srbské menšiny za povzbuzování z Bělehradu odmítá jakoukoli loajalitu vůči Prištině. Zejména sever Kosova, u hranic se Srbskem, bývá dějištěm častých střetů, demonstrací a někdy i násilí, napsala AFP.
NATO bombardovalo Srbsko v roce 1999 v reakci na vyhánění kosovských Albánců srbskými jednotkami. Po této kampani Bělehrad ztratil kontrolu nad svou jižní provincií, připomněla agentura Reuters.
Související

Rusko ztratilo dalšího partnera? Kreml nechápe srbské dodávky zbraní Ukrajině

Borrell oznámil pokrok ve vztazích Kosova a Srbska, další schůzka je nutná
srbsko , kosovo , Aleksandr Vučič (srbský prezident)
Aktuálně se děje
před 12 minutami

Putin se má v srpnu vydat do JAR. Africká země se tak musí zabývat zatykačem ICC
před 14 minutami

Lékař z Domažlic má potvrzenou podmínku. Léčba vedla k smrti ročního dítěte
před 16 minutami

Italové se zřejmě dočkají další pomoci kvůli drahým energiím
před 18 minutami

ANO mluví o možném odvolání Jurečky kvůli okolnostem konce šéfa Úřadu práce
Aktualizováno před 20 minutami

První vesmírná raketa vyrobená na 3D tiskárně odstartovala z Mysu Canaveral
Aktualizováno před 21 minutami

ČNB: Zahraniční dluh Česka loni klesl na 4,454 bilionu
Aktualizováno před 24 minutami

Česká pošta zruší od 1. července tisíce pracovních pozic
před 26 minutami

Britský premiér Sunak zveřejnil své daňové přiznání, téměř po roce
před 27 minutami

Fiala: Návrh emisní normy Euro 7 je třeba významně změnit
před 56 minutami

Analýza ukázala, co by bylo s důchody, kdyby neprošly reformou
před 1 hodinou

Pavel podepsal uzákonění vzniku České komory zeměměřičů a sjednocení pravomocí dozorových úřadů
před 1 hodinou

Hodnota globálního obchodu loni dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů
před 1 hodinou

Bývalý náčelník generálního štábu Opata bude velvyslancem v Litvě
před 1 hodinou

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů
před 2 hodinami

Šilhavý povolal do reprezentace šestici nováčků z pražských „S“. Schick se kvůli zranění nedostaví
před 2 hodinami

Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků
před 2 hodinami

Ministerstva navrhují, aby si pacienti v LDN po třech měsících hradili část péče
před 3 hodinami

O víkendu se změní čas. Vyspíme se o hodinu méně
před 3 hodinami

Jurečka nabízel šéfovi Úřadu práce mimořádnou odměnu, pokud sám rezignuje
Aktualizováno před 4 hodinami
Čínská armáda tvrdí, že sledovala a "odehnala" americký torpédoborec
Čínská armáda tvrdí, že sledovala a "odehnala" americký torpédoborec, který podle ní nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Informuje o tom dnes agentura Reuters.
Zdroj: ČTK