Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

EuroZprávy.cz během minulého týdne informovaly o nepokojích, které severní provincie Kosova svíraly. Během místních komunálních voleb byli po bojkotu ze strany etnických Srbů zvoleni starostové albánské národnosti. Volby tedy rozhodlo pouze 3,5 % voličů, což Srby rozhořčilo.

Nepokoje v Kosovu způsobily zranění 30 vojáků mírové mise Severoatlantické aliance pod označením KFOR, vedle nich se zranilo 52 srbských protestujících. Demonstranti zapalovali ohně a útočili na vojáky KFOR kameny a lahvemi.

Právě se přehrává:

Video:

Schwarzová při návštěvě Prahy zdůraznila, že k otevření volebních místností je potřeba splnit určité mezistupně. „Kosovo potřebuje závazek Srbska, že už nebude vyhrožovat srbským občanům Kosova, aby se neúčastnili voleb. Lidé by neměli pociťovat hrozbu davového násilí,“ vysvětlila.

Minulý týden se setkal poradce amerického prezidenta Joea Bidena s kosovským premiérem Albinem Kurtim a srbským prezidentem Alexandrem Vučićem. Na srbského lídra naléhal, aby stáhl ozbrojené síly rozmístěné v blízkosti hranic a vyzval demonstranty k zachování klidu. „V bilaterálních vztazích máme určité problémy při jednání s premiérem Kurtim,“ oznámil vysoký americký diplomat pro západní Balkán Gabriel Escobar.

Kurti podle Reuters odmítl kritiku Západu a obvinil Bělehrad z financování a podpory Srbů na severu země. Ti neuznávají vyhlášení nezávislosti Kosova z roku 2008 a Bělehrad za své hlavní město. Srbsko nezávislost odmítlo, navíc Srbové na severu Kosova usilují o autonomii regionu na základě dohody z roku 2013, která ale nikdy nebyla realizována.

Od minulého týdne do Kosova přijíždí posily mírových sil KFOR. „Většinu posil bude tvořit asi 500 příslušníků 65. mechanizované pěší brigády,“ informovala mluvčí NATO Oana Lungescu podle Reuters.

Celkově do Kosova zamířilo 700 nových vojáků. Posílí kontingent o síle 4000 mužů. „NATO bude i nadále ostražité. Budeme tam, abychom zajistili bezpečné prostředí a také uklidnili a snížili napětí,“ řekl generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg během zasedání ministrů zahraničí v norském Oslu.

Související

Kosovo

Česko bude mít poprvé velvyslance v Kosovu

Česko má poprvé jmenovaného velvyslance v Kosovu. Bude jím Bohumil Mazánek, který působil jako bývalý velvyslanec v Litvě, generální konzul v Šanghaji a Katovicích a chargé d'affaires v Thajsku. Uvedlo to Ministerstvo zahraničí v dnešní tiskové zprávě. 

Více souvisejících

kosovo

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy