Dalších 700 vojáků do Kosova. NATO se snaží utišit etnický konflikt mezi Albánci a Srby, USA splnily své ultimátum

Mezi Srbskem a Kosovem to zase vře. Během minulého týdne došlo ke konfliktu mezi etnickými Srby a Albánci, z něhož odešlo 70 zraněných vojáků NATO z mírové mise KFOR. Nyní na summitu EPC dostali lídři Kosova a Srbska možnost smíru za přítomnosti EU, Německa a Francie. Podle politologa Davida Broula je nespokojenost etnických Srbů pochopitelná, nicméně neospravedlňuje násilí. 

Ve čtvrtek se na summitu Evropského politického společenství v Moldavsku podle informací agentury Reuters sešla prezidentka Kosova Vjosa Osmani se svým srbským protějškem Alexandrem Vučićem. Setkání byli přítomní lídři Evropské unie Josep Borell, Francie Emmanuel Macron a Německa Olaf Scholz.

Násilí na severu Kosova vyvrcholilo v pondělí poté, co do místních úřadů zasedli zvolení albánští starostové. Starostové byli zvolení po bojkotu voleb ze strany etnických Srbů, což zapříčinilo volební účast 3,5 %. Během nepokojů se zranilo 30 vojáků NATO v rámci speciální mírové mise KFOR a 52 srbských protestujících.

Podle videa stanice RFE/RL byly nepokoje skutečně násilné. Jen ve městě Zvecan došlo ke zranění asi 20 z nich. Demonstranti zapalovali ohně a útočili na vojáky KFOR kameny a lahvemi.

Právě se přehrává:

Video:

Server Deutsche Welle už v úterý informoval o vyslání dalších 700 vojáků, kteří posílí misi KFOR. „NATO vyslalo do Kosova další síly. V reakci na nedávné nepokoje a zranění 30 příslušníků NATO v Kosovu, NATO nařídilo nasazení operační zálohy pro západní Balkán, které byly v sedmidenní pohotovosti k nasazení, a které byly připraveny k nasazení v rámci operačního stavu,“ upřesnilo Velitelství společných sil NATO v Neapoli prostřednictvím Twitteru.

Velitelství také oznámilo založení dalšího mnohonárodnostního praporu záložních sil. Slibuje si od toho snížení doby připravování do akce ze 7 na 14 dní v případě posílení sil KFOR v Kosovu.

Stanice BBC včera upozornila na americký trest pro Kosovo. Washington se snažil přimět Prištinu a zejména kosovského premiéra Albina Kurtiho ke smírné politice vůči etnickým Srbům, což nevyšlo. Nyní se Kosovo nesmí účastnit cvičení NATO s názvem Defender Europe 23.

Etničtí Srbové jsou v právu, násilí ale není oprávněné

Konflikt mezi Kosovem a Srbskem je nutné vyřešit z několik důvodů, myslí si politolog David Broul z Univerzity Palackého v Olomouci. „Mezi ty nejpádnější nicméně patří historická zkušenost se západobalkánskými konflikty, které velmi snadno přerůstají v násilný boj – a další takový si Evropa s odkazem na válku na Ukrajině nesmí dovolit,“ nastínil s tím, že tento fakt musí být aktérům neustále připomínán.

Pro nutnost deeskalace pak podle něj hovoří i srbská cesta ke členství v Evropské unii. „Některé z posledních kroků srbského vládce Alexandra Vučiće vstříc míru vypovídají o jeho uvědomění si závislosti své ne právě bohaté země na obchodu s EU a úpadku letitého partnera Ruska. Vučić nicméně stále balancuje, aby se zcela nezpronevěřil voličům,“ vysvětlil Broul. Proto i nyní ve stylu „dva kroky vpřed, jeden vzad“ uvedl srbskou armádu do bojové pohotovosti. Přesto, že společnost postupně připravuje na vzájemné uznání existence Srbska a Kosova. „To je nezbytným krokem začlenění Srbska do EU a momentálně se mu obě balkánské země opět vzdalují,“ dodal.

Etničtí Srbové jsou na severu Kosova při svém protestu v do značné míry v právu, jak upozornil politolog. „Je naprosto v pořádku protestovat proti uznaným výsledkům voleb, které stojí pouze na hlasech přibližně čtyř procent voličů, v tomto případě drtivé většině kosovských Albánců. Avšak protest nikoho neopravňuje k násilí. A už vůbec neopravňuje Vučiće poslat armádu ke kosovským hranicím ‚řešit‘ sport jiné země dle ruského vzoru,“ řekl.

Vučićovy pohnutky ale mohou být úplně jiné. „Momentálně proti němu protestují tisíce Srbů. Vojenská výprava tak může být snahou odvrátit pozornost od domácích demonstrací,“ uzavřel Broul.

Přebírání úřadů zvolenými starosty je legitimní

Mluvčí českého Ministerstva zahraničí Daniel Drake pro EuroZprávy.cz připomněl, že přebírání úřadů zvolenými starosty je naprosto legitimní. „Česko rozhodně odsuzuje jakékoliv provokace a projevy násilí, jež vedou k narušení stability a ohrožují bezpečnost v Kosovu i v celém regionu. Vyzýváme obě strany, aby nepodnikaly kroky, které zvyšují napětí. Priština i Bělehrad musí učinit veškeré kroky, aby se co nejdříve vrátily k dialogu o normalizaci vztahů, který zprostředkovává EU,“ řekl.

Dále okomentoval také cvičení Defence Europe 2023, z něhož Američané Kosovo vyloučili. „Jakékoliv změny v plánech a scénáři plně spadají do kompetence USA.“

Související

Srbský prezident popřel zprávy o hromadění armády podél své hranice s Kosovem

NATO posílá 600 britských vojáků do Kosova

Zálohy budou pomáhat jednotkám NATO KFOR v regionu po ozbrojených střetech minulý týden. Srbský prezident Vučič mezitím popřel, že by shromažďoval vojáky na hranici s Kosovem. Informuje DW s odvoláním na agentury AP a AFP.

Více souvisejících

kosovo Srbsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy