Dalších 700 vojáků do Kosova. NATO se snaží utišit etnický konflikt mezi Albánci a Srby, USA splnily své ultimátum

Mezi Srbskem a Kosovem to zase vře. Během minulého týdne došlo ke konfliktu mezi etnickými Srby a Albánci, z něhož odešlo 70 zraněných vojáků NATO z mírové mise KFOR. Nyní na summitu EPC dostali lídři Kosova a Srbska možnost smíru za přítomnosti EU, Německa a Francie. Podle politologa Davida Broula je nespokojenost etnických Srbů pochopitelná, nicméně neospravedlňuje násilí. 

Ve čtvrtek se na summitu Evropského politického společenství v Moldavsku podle informací agentury Reuters sešla prezidentka Kosova Vjosa Osmani se svým srbským protějškem Alexandrem Vučićem. Setkání byli přítomní lídři Evropské unie Josep Borell, Francie Emmanuel Macron a Německa Olaf Scholz.

Násilí na severu Kosova vyvrcholilo v pondělí poté, co do místních úřadů zasedli zvolení albánští starostové. Starostové byli zvolení po bojkotu voleb ze strany etnických Srbů, což zapříčinilo volební účast 3,5 %. Během nepokojů se zranilo 30 vojáků NATO v rámci speciální mírové mise KFOR a 52 srbských protestujících.

Podle videa stanice RFE/RL byly nepokoje skutečně násilné. Jen ve městě Zvecan došlo ke zranění asi 20 z nich. Demonstranti zapalovali ohně a útočili na vojáky KFOR kameny a lahvemi.

Právě se přehrává:

Video:

Server Deutsche Welle už v úterý informoval o vyslání dalších 700 vojáků, kteří posílí misi KFOR. „NATO vyslalo do Kosova další síly. V reakci na nedávné nepokoje a zranění 30 příslušníků NATO v Kosovu, NATO nařídilo nasazení operační zálohy pro západní Balkán, které byly v sedmidenní pohotovosti k nasazení, a které byly připraveny k nasazení v rámci operačního stavu,“ upřesnilo Velitelství společných sil NATO v Neapoli prostřednictvím Twitteru.

Velitelství také oznámilo založení dalšího mnohonárodnostního praporu záložních sil. Slibuje si od toho snížení doby připravování do akce ze 7 na 14 dní v případě posílení sil KFOR v Kosovu.

Stanice BBC včera upozornila na americký trest pro Kosovo. Washington se snažil přimět Prištinu a zejména kosovského premiéra Albina Kurtiho ke smírné politice vůči etnickým Srbům, což nevyšlo. Nyní se Kosovo nesmí účastnit cvičení NATO s názvem Defender Europe 23.

Etničtí Srbové jsou v právu, násilí ale není oprávněné

Konflikt mezi Kosovem a Srbskem je nutné vyřešit z několik důvodů, myslí si politolog David Broul z Univerzity Palackého v Olomouci. „Mezi ty nejpádnější nicméně patří historická zkušenost se západobalkánskými konflikty, které velmi snadno přerůstají v násilný boj – a další takový si Evropa s odkazem na válku na Ukrajině nesmí dovolit,“ nastínil s tím, že tento fakt musí být aktérům neustále připomínán.

Pro nutnost deeskalace pak podle něj hovoří i srbská cesta ke členství v Evropské unii. „Některé z posledních kroků srbského vládce Alexandra Vučiće vstříc míru vypovídají o jeho uvědomění si závislosti své ne právě bohaté země na obchodu s EU a úpadku letitého partnera Ruska. Vučić nicméně stále balancuje, aby se zcela nezpronevěřil voličům,“ vysvětlil Broul. Proto i nyní ve stylu „dva kroky vpřed, jeden vzad“ uvedl srbskou armádu do bojové pohotovosti. Přesto, že společnost postupně připravuje na vzájemné uznání existence Srbska a Kosova. „To je nezbytným krokem začlenění Srbska do EU a momentálně se mu obě balkánské země opět vzdalují,“ dodal.

Etničtí Srbové jsou na severu Kosova při svém protestu v do značné míry v právu, jak upozornil politolog. „Je naprosto v pořádku protestovat proti uznaným výsledkům voleb, které stojí pouze na hlasech přibližně čtyř procent voličů, v tomto případě drtivé většině kosovských Albánců. Avšak protest nikoho neopravňuje k násilí. A už vůbec neopravňuje Vučiće poslat armádu ke kosovským hranicím ‚řešit‘ sport jiné země dle ruského vzoru,“ řekl.

Vučićovy pohnutky ale mohou být úplně jiné. „Momentálně proti němu protestují tisíce Srbů. Vojenská výprava tak může být snahou odvrátit pozornost od domácích demonstrací,“ uzavřel Broul.

Přebírání úřadů zvolenými starosty je legitimní

Mluvčí českého Ministerstva zahraničí Daniel Drake pro EuroZprávy.cz připomněl, že přebírání úřadů zvolenými starosty je naprosto legitimní. „Česko rozhodně odsuzuje jakékoliv provokace a projevy násilí, jež vedou k narušení stability a ohrožují bezpečnost v Kosovu i v celém regionu. Vyzýváme obě strany, aby nepodnikaly kroky, které zvyšují napětí. Priština i Bělehrad musí učinit veškeré kroky, aby se co nejdříve vrátily k dialogu o normalizaci vztahů, který zprostředkovává EU,“ řekl.

Dále okomentoval také cvičení Defence Europe 2023, z něhož Američané Kosovo vyloučili. „Jakékoliv změny v plánech a scénáři plně spadají do kompetence USA.“

Související

Srbský prezident popřel zprávy o hromadění armády podél své hranice s Kosovem

NATO posílá 600 britských vojáků do Kosova

Zálohy budou pomáhat jednotkám NATO KFOR v regionu po ozbrojených střetech minulý týden. Srbský prezident Vučič mezitím popřel, že by shromažďoval vojáky na hranici s Kosovem. Informuje DW s odvoláním na agentury AP a AFP.

Více souvisejících

kosovo Srbsko

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 2 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy